Repertuar kin Nowość Program TV
Ocena recenzenta:
4/10

Ocaleni: sezon 2, odcinek 1 – recenzja

Po prawie roku od zakończenia pierwszego sezonu Ocaleni powracają z drugą odsłoną. Nie ma jednak co robić sobie nadziei – serial nie zmienił się na plus.

Pierwszy odcinek nowego sezonu rozpoczyna się dokładnie tam, gdzie zakończyła się pierwsza odsłona. Podczas gdy Liam i Darius próbują wymyślić cudowny sposób na zatrzymanie pędzącej asteroidy, Grace i Harris starają się zaprowadzić porządek w coraz bardziej panikującej społeczności bunkra. Tak naprawdę to im poświęcona jest większość odcinka – obserwujemy ich próby opanowania sytuacji kryzysowych i zorganizowania podstaw do funkcjonowania w zamknięciu przez najbliższe kilka dni. Bunkier oczywiście jest zaopatrzony we wszystko co potrzebne, w związku z czym grupa nie musi martwić się o takie rzeczy jak jedzenie, picie czy tlen. Ich funkcja w tym wątku ogranicza się w zasadzie tylko do robienia sztucznego tłumu, czy proponowania niespodziewanych twistów, tak jak to było w przypadku spadającym z wysokości mężczyzną. Są również pierwsze przejawy buntu, jednak na razie uosabia je tylko jedna osoba – mężczyzna doszedł do wniosku, że poza bunkrem została jego rodzina, w związku z czym teraz gotów jest narazić wszystkich, byleby tylko wydostać się na zewnątrz. Całe szczęście jest jednak Grace i jej przekonujący głos. Nie trzeba było dwóch sekund, by człowiek od tak zmienił zdanie. Wiele mówi to o jakości serialu i tak naprawdę trudno podejść do tego wątku inaczej aniżeli z przewróceniem oczami.

Dramatyzm jest oczywiście wyczuwany już od pierwszej minuty epizodu – po mrożącej krew w żyłach retrospekcji, która podsumowała cały pierwszy sezon w kilku minutach, znów słyszymy tę samą straszną muzykę, którą raczono nas od pierwszej serii. Już na samym początku budzi to moje zniechęcenie i przypomina wszystkie powody, dla których tak trudno było mi przebrnąć przez naiwną pierwszą odsłonę. Tutaj nic nie wskazuje na to, by miało się to zmienić, a szkoda.

Choć poprzedni odcinek zakończył się w zasadzie tuż przed uderzeniem asteroidy, teraz ponownie schodzi ona na dalszy plan, ponieważ w ostatniej chwili znajduje się cudowny ratunek. Mam wrażenie, że w ten sposób będziemy bujać się z tym wątkiem aż do samego końca, co nie jest ani wiarygodne ani nawet trochę przekonujące. Nuży mnie już fakt, że głównym bohaterom wszystko zawsze się udaje i że cała skrupulatnie budowana atmosfera napięcia koniec końców nie ma żadnego znaczenia. Chciałabym, żeby zwyczajnie wreszcie zaczęło coś się dziać. Coś innego niż tylko gadanie o zagrożeniu – liczę raczej na bezpośrednią z nim konfrontację. Niestety premiera 2. sezonu nie daje takiej możliwości – rozwieję Wasze wątpliwości, jeśli podobnie jak ja liczyliście na jakąkolwiek zmianę.

Pierwszy odcinek 2. sezonu może się również pochwalić zupełnie zaburzoną linią narracyjną, w której skaczemy to w przód, to w tył. Trudno przewidzieć, jaki był tego cel, bo z punktu widzenia odbiorcy efekt jest niczym innym jak bałaganem. Odcinek rozpoczyna się w pewnym sensie od końca i dopiero z czasem dowiadujemy się, dlaczego wszyscy ludzie z bunkra leżeli na ziemi bez żadnych oznak życia. Przeskakiwanie między rzeczywistością schronu a tym, co dzieje się u Liama i Tanza jest męczące i szybko nudzi – nietrudno jest zgubić główny wątek, bo twórcy już któryś z kolei raz upychają w odcinku tyle różnych tematów, że nie wiadomo nawet, na czym skupić swoją uwagę. Jest asteroida, jest niebezpieczny człowiek w schronie, grupa hakerów, wątek z panią prezydent i Rosją… A w tym wszystkim również elementy z prywatnego życia bohaterów, jak choćby barmanka, z którą przespał się Harris, dołączająca teraz jak gdyby nigdy nic do grona ocalałych w bunkrze.

Dodatkowo epizod w dużej mierze poświęcony jest Grace, która mierzy się z konsekwencjami zabójstwa Claire. Chociaż to wypada autentycznie – dobrze, że twórcy podnoszą ten wątek, bo inaczej trudno byłoby mi uwierzyć w to, że przeciętna kobieta ze sztabu prezydenta jak gdyby nigdy nic odbiera komuś życie i przechodzi nad tym do porządku dziennego. Grace miewa wyrzuty sumienia, które za wszelką cenę stara się zagłuszyć – podejrzewam, że widmowa Claire powróci w jeszcze niejednym odcinku, doprowadzając ją do rozchwiania emocjonalnego. Na razie, co też ważne, wątek miłosny między Grace a Tanzem również zostaje odłożony na dalszy plan, co mnie osobiście cieszy – jak sam powiedział Darius, on po prostu nie ma czasu na miłostki, bo są ważniejsze problemy do rozwiązania. To dobre podejście, może z takim nastawieniem w kolejnych odcinkach rzeczywiście zacznie się coś dziać.

Ocaleni powracają, jednak nie robią pozytywnego wrażenia. Nic się nie zmieniło – to wciąż ten sam głupiutki i naiwny serial, w którym w cudowny sposób wszystko kończy się dobrze. Odcinek jest przeładowany sztucznym dramatyzmem, jednak wcale nie oddziałuje on na widza – ja patrzyłam raczej z politowaniem aniżeli strachem na to, jak bohaterowie przygotowują się do uderzenia bomby.  2. sezon ma w dużej mierze szansę na to, by być bardziej politycznym – niejednokrotnie podkreślano to słowami, że „sami to sobie zrobiliśmy”, a akcja bardziej niż na asteroidzie będzie odtąd skupiać się na człowieku po obu stronach barykady i zagrożeniu ze strony Resist. Na razie jednak nie jest to ani zachwycające, ani szczególnie ciekawe, w związku z czym ode mnie 4/10.

Źródło: zdjęcie główne: CBS
Ocaleni

Najlepsze z 24h

Adam Siennica
-

Avengers: Koniec gry – zdjęcia zabawek…

Do sieci trafiły kolejne materiały promujące Avengers: Koniec gry. Premiera w kwietniu.

Michalina Reda
-

Shazam! – są pierwsze recenzje. Krytycy…

Shazam! wejdzie na ekrany kin w przyszłym miesiącu a do sieci spłynęły już pierwsze -…

Michalina Reda
-

Gra o tron – buty Adidasa…

Adidas wypuścił na amerykański rynek serię butów inspirowanych serialem Gra o tron. Zobaczcie oficjalne zdjęcia.

Adam Siennica
-

The Walking Dead – będzie zaskoczenie…

Oficjalny Twitter The Walking Dead wrzucił zapowiedź odcinka, nawiązując do kultowego wydarzenia z serialu Gra…

Michalina Reda
-

Hellboy – dlaczego powstał reboot? Nowe…

Hellboy to nadchodzący film z Davidem Harbourem w roli głównej. Dziennikarze portalu Comicbook byli na…

Michalina Reda
-

Fan Gwiezdnych Wojen ma protezę inspirowaną…

Mark Hamill osobiście pogratulował na Twitterze nastolatkowi, który pochwalił się sztuczną bioniczną ręką inspirowaną BB-8.…

Co o tym sądzisz?

Z dniem 31.03.2019 dokonamy migracji systemu komentarzy. Nowy system komentarzy pozwoli nam m.in. rozwinąć funkcje, których nie możemy uzyskać w Disqus, zwiększy bezpieczeństwo strony i przyspieszy czas jej ładowania. W związku z tym wymagana jest Państwa zgoda na przeniesienie Państwa komentarzy do nowego systemu i powiązania go z Państwa kontem w serwisie naEKRANIE.pl. Prosimy o zalogowanie się na wszystkie konta disqus, z których Państwo korzystacie i powiązanie ich z naszym serwisem. W przypadku braku udzielenia tejże zgody, Państwa komentarze w dniu uruchomienia nowego systemu komentarzy przejdą proces zmiany na anonimowe. Proszę kliknąć tutaj, aby wyrazić zgodę i powiązać to konto.

Jeżeli posiadasz oddzielne konto w serwisie disqus kliknij tutaj, aby je powiązać

UWAGA: Ten komunikat będzie się pojawiał aż do momentu uruchomienia systemu nowych komentarzy niezależnie od tego czy wykonasz powyższe instrukcje czy nie.