„Odyseja filmowa”: Lekcja kina – recenzja
Data premiery w Polsce: 19 listopada 2024Żeby poznać historię kina można przeczytać kilka opasłych tomów przygotowanych przez filmoznawców lub… po prostu obejrzeć 15-odcinkowy serial Marka Cuisinsa pt. The Story of Film - Odyseja filmowa.
Żeby poznać historię kina można przeczytać kilka opasłych tomów przygotowanych przez filmoznawców lub… po prostu obejrzeć 15-odcinkowy serial Marka Cuisinsa pt. The Story of Film - Odyseja filmowa.
The Story of Film - Odyseja filmowa to wspaniała lekcja kina. W ciągu zaledwie kilkunastu godzin reżyser streszcza 120 lat historii X Muzy, podając wszystko w opierającej się na logice przyczyno-skutkowej formie. Oczywiście można mnożyć nazwiska twórców i tytuły filmów, które zostały pominięte, albo opisane zbyt zdawkowo, ale - jeśli spojrzeć na całosć – i tak chyba nie dało się zrobić tego lepiej. Tym bardziej, że Cuisins nie idzie po linii najmniejszego oporu i nie ogranicza się w żaden sposób – w jego dokumencie znajdziemy zarówno kino hollywodzkie, europejskie, azjatyckie, afrykańskie, jak i południowoamerykańskie. Nie brakuje tu mainstreamu, ale równie często pochyla się nad produkcjami bardzo niszowymi. The Story of Film - Odyseja filmowa to po prostu wszystko, co najważniejsze.
Odcinki 10-12 to wycieczka w kina przez filmoznawców zwane co prawda współczesnym, choć należy przyznać, że jednak wiekowym. W dziesiątej godzinie wykładu reżyser opowiada o radykaliźmie lat 70., zaczynając od pokłosia manifestu w Oberhausen na przykładzie Wima Wendersa, Rainer Weiner Fassbinder i Margarethe von Trotty. Następnie idziemy śladami Martina Scorsese i Petera Weira, po by skończyć na słynnej "Świętej górze".
[video-browser playlist="634015" suggest=""]
Kultowy film Alejandro Jodorowsky’ego stanowi poniekąd łącznik między kinem popularnym i artystycznym, bowiem w kolejnym odcinku na warsztat bierze mainstream. Świat filmu nie byłoby w końcu takie same, gdyby nie "Gwiezdne wojny", Szczęki czy Matrix. Cuisinsowi świetnie udaje się podkreślić jak dwa bieguny kina na siebie oddziałują.
Dwunasty odcinek poświęcony jest roli kina jako narzędzia protestu – obserwujemy filmy sprzeciwiające się rządom Ronalda Reagana czy Margaret Thatcher oraz rozwijającą się kinematografię chińską. Polskim akcentem tym razem jest wspomnienie o "Krótkim filmie o zabijaniu" Krzysztofa Kieślowskiego.
The Story of Film - Odyseja filmowa z każdym odcinkiem zbliża się do współczesności. Coraz więcej pokazywanych tytułów jest nam bliższe, dzięki czemu serial staje się jeszcze bardziej wciągający. To nie jest nudna lekcja historii, to najlepszy wykład jaki można sobie wyobrazić.
[image-browser playlist="576945" suggest=""]
Emisja kolejnych trzech odcinków serialu dokumentalnego The Story of Film - Odyseja filmowa dziś o 20:10. na kanale Ale Kino+
Poznaj recenzenta
Dawid RydzekKalendarz premier seriali
Zobacz wszystkie premieryDzisiaj urodziny obchodzą
ur. 1983, kończy 41 lat
ur. 1961, kończy 63 lat
ur. 1959, kończy 65 lat
ur. 1972, kończy 52 lat
ur. 1962, kończy 62 lat