Ocena recenzenta:
7/10

Orville: sezon 1, odcinek 11 – recenzja

Orville czasem jest serialem niezwykle banalnie podchodzącym do rozwoju bohaterów. Trudno jednak odmówić temu przyjemnej wartości rozrywkowej.
UWAGA: TEKST ZAWIERA SPOILERY!

Nie podoba mi się, jak Seth MacFarlane banalnie podchodzi do rozwoju bohaterów. Pokazał to już w poprzednim odcinku w sztampowym wątku z Alarą, tak jest i w tym z Edem i Johnem. Jest to przede wszystkim sposób mało ciekawy, prosty i nie dający szansy zrobić to z odpowiednio mocnym emocjonalnym uderzeniem. Jest to sposób jak z kreskówki, gdzie bohater podczas przygody dojrzewa i staje się kimś lepszym. Pełno w tym uproszczeń i banałów. To samo jest w tym odcinku w związku z Edem i Johnem. Niby wszystko poprawnie, ale prostota nie dodaje kolorytu temu serialowi. Można odnieść wrażenie, że to po prostu pójście na łatwiznę, które nie nadaje tym przemianom wiarygodności.

Nie przeczę jednak, że próba zmiany Johna w kogoś lepszego, jest strzałem w dziesiątkę. Ta postać do tej pory wydawała najsłabsza, często irytująca lub zwyczajnie głupia. Wprowadzenie twistu w postaci błyskotliwej inteligencji jest zaskoczeniem tak wielkim, że można to kupić od razu. Twórcy rzeczowo i spokojnie rozwijają ten wątek, pozwalać uwierzyć w coś tak bardzo nieprawdopodobnego. Szkoda tylko, że czasem jednak nie czuć tego geniuszu, o którym Kelly kilkakrotnie mówi. Tak jakby twórcy bali się podkreślić to mocno i dosadnie. Koniec końców sam wątek wydaje się ważny i nawet odważny. Ot tak zmieniono rolę jednej z istotniejszych postaci serialu, co powinno mieć ciekawy wpływ na dynamikę pomiędzy postaciami.

Twórcy wykazali się pomysłowością w realizacji fabularnego problemu odcinka. Portale przenoszący do świata dwuwymiarowego? Wydaje się to oryginalne i nie przypominam sobie podobnego wątku w serialach science fiction. Ciekawie to wygląda wizualnie, a pomysł na spłaszczanie Orville’a w wymiarze 2D dostarczył odpowiedniej dramaturgii, by bohaterowie stawili czoło przeciwności losu i jakoś wydostali się z tego bez szwanku. Takim sposobem ten wątek ma interesującą atmosferę niebezpieczeństwa i odkrywania czegoś nowego. Zdecydowanie na plus.

Nie brak też humoru wprowadzenie z lepszym wyczuciem czasu. Między innymi  związanego z Yaphitem. Z jednej strony kwestia jego kawałka zjedzonego przez kolegę daje kilka solidnych gagów, z drugiej strony mamy też dobre powiązanie z wątkiem Johna. Takim sposobem ta poboczna historia dobrze komponuje się z całością.

Orville to lekka, niezobowiązująca rozrywka, którą ogląda się przyjemnie. Szkoda, że ten sezon jest tak nierówny, bo od kogoś takiego jak Seth MacFarlane można i trzeba wymagać więcej. Oby wyciągnięto dobre wnioski przy 2. sezonie.

Źródło: zdjęcie główne: Michael Becker/FOX

Poznaj recenzenta

Adam Siennica
Zastępca redaktora naczelnego naEKRANIE,pl. Dziennikarz z zamiłowania. Fan Gwiezdnych Wojen od ponad 20 lat, wychowywał się na chińskim kung fu, kreskówkach i filmach z dużymi potworami. Nie stroni od żadnego gatunku w kinie i telewizji. Choć boi się oglądać horrory. Uwielbia efekciarskie superprodukcje, komedie z mądrym, uniwersalnym humorem i inteligentne kino. Najważniejsze w filmach i serialach są emocje. Prywatnie lubi fotografować i kolekcjonować gadżety ze Star Wars.

Najlepsze z 24h

Piotr Piskozub
spoilery
0 -

Avengers: Wojna bez granic – analiza…

Mieliśmy już okazję zobaczyć ostateczny zwiastun filmu Avengers: Wojna bez granic. Najwyższa pora rozebrać go…

Adam Siennica
0 -

Avengers: Wojna bez granic – Thanos…

Promocja Avengers: Wojna bez granic rozkręciła się na dobre. Do sieci trafiają kolejne materiały.

Adam Siennica
0 -

The Walking Dead: sezon 8, odcinek…

8. sezon The Walking Dead nadal nie zachwyca. Ponownie mamy niezłe pomysły, które są zrealizowane…

Ocena recenzenta:
5
Adam Siennica
0 -

Box Office: Czarna Pantera wyrównuje rekord…

Czarna Pantera nie daje szans konkurencji w amerykańskim box office. Tomb Raider nieźle sobie radzi…

Tymoteusz Wronka
0 -

Prawie 2/3 Polaków nie czyta. Są…

Biblioteka Narodowa zaprezentowała wyniki nowego badania czytelnictwa w Polsce. Podobnie jak w poprzednich latach wyniki…

Adam Siennica
spoilery
0 -

Czy zwiastun Avengers: Wojny bez granic…

Pełny zwiastun filmu Avengers: Wojna bez granic pokazał światu wiele epickich scen. Od kilku dni…

Co o tym sądzisz?