Repertuar kin Nowość Program TV

 

Advertisement " "  

Advertisement

 

Ocena recenzenta:
7/10

Orville: sezon 2, odcinek 5 – recenzja

Orville znów czerpie pełnymi garściami ze Star Treka, utrzymując solidny poziom w 2. sezonie. Co tym razem się udało?
UWAGA: TEKST ZAWIERA SPOILERY!

Orville tym razem bierze na warsztat wątek pierwszego kontaktu z nową planetą. Przez to też cały odcinek wpisany jest w startrekową konwencję, która jest mocnym fundamentem tej produkcji. Jednak pomimo budowy tego klimatu, odcinek jest zarazem w stylu jego twórcy – Setha MacFarlane’a. W tym, jaki porusza temat na wspomnianej planecie, w obnażaniu hipokryzji absurdalnych przekonań i fanatycznej wiary. Dzięki temu znów mamy mieszankę konceptów, która daje naprawdę strawne danie. Wiara w astrologię jest tak dziwaczna, że na swój sposób daje do myślenia. Równie dobrze mieszkańcy mogli myśleć, że ich planeta jest płaska, i ten wątek  też miałby swój urok. MacFarlane dobrze go przemyślał, wykorzystując go do powiedzenia czegoś więcej na temat spotkania nauki z zabobonami, bo chyba kwestię astrologii trudno w tym kontekście nazwać wiarą lub religią.

Przyznam, że tego typu wątki czasem mnie denerwują. Gdy postacie zachowują się w sposób dziwny, irracjonalny. Mamy spotkanie załogi z obcą rasą. Obie strony nie znają swoich obyczajów, kultury i zasad. Mamy więc z jednej strony bezsensowne przyznanie się Kelly do tego, że ma urodziny, z drugiej strony równie absurdalne oburzenie. Takim sposobem całość staje się po prostu głupia, mało wiarygodna, gdy ani ekipa Orville’a nie zachowuje etykiety, ani władze planety nie myślą o tym, że może zasady są inne. Przez to też wątek będący podstawą odcinka wywołuje u mnie mieszane odczucia, bo jest on oparty na dość chwiejnym i naciąganym fundamencie.

Jednocześnie osadzenie w tej historii nie jest jakoś szczególnie złe. Wszystko rozgrywa się przyzwoicie i w dobrym tempie. Wtrącenia typowo w stylu MacFarlane’a doskonale się mieszają z konwencją ala Star Trek. Choćby kwestia „stworzenia” gwiazdy i oszukania mieszkańców całej planety albo zabawnych reakcjach Bortusa na wspólne urodziny. Czuć to też w przedstawieniu nowej szefowej ochrony, która pochodzi z tej samej rasy co Alara. Talla jest zupełnie inną postacią i na razie wywołuje u mnie mieszane odczucia. Alara miała swój urok, gdy jej drobność, serce i sympatyczność była powiązana z jej ogromną siłą  fizyczną. Talla na razie jest jakaś… nijaka. Chłodna, wydaje się pusta i bez określonej osobowości. Wstawka z rozmową o uderzeniu kapitana sprawdza się, coś tam mówi, ale… odcinek nie spełnia prawidłowo roli w adekwatnym przedstawieniu tej postaci. Szczególnie, że po prostu na tle Alary wypada blado. Jessica Szohr ma twardy orzech do zgryzienia, by zastąpić poprzedniczkę.

Orville to nadal lekka i całkiem przyjemna rozrywka, w której Seth MacFarlane lepiej czuje równowagę pomiędzy konwencjami. Dlatego czerpanie ze Star Treka działa tutaj lepiej, niż w pierwszym sezonie, który nie miał do zaoferowania zbyt więcej ponad to. Pomimo wątków, które nie dały mi pełnej satysfakcji, odcinek oceniam na 7/10. Raczej mieszane odczucia, nie zaś pełna przyjemność, jak w poprzednich trzech epizodach.

Źródło: zdjęcie główne: materiały prasowe

 

 

Orville

Najlepsze z 24h

Adam Siennica
Plotka
-

Gotham – tak będzie wyglądać Joker?…

Gotham nie tylko pokaże Batmana w ostatnich odcinkach serialu, ale także w pełni ukształtowanego Jokera.…

Adam Siennica
-

Bumblebee to reboot? Hasbro potwierdza

Bumblebee miał bardzo luźny związek z filmami serii Transformers. Pomimo tego producenci zapewniają, że to…

Adam Siennica
-

Avengers: Koniec gry – grafiki superbohaterów…

Do sieci trafiły nowe grafiki postaci z filmu Avengers: Koniec gry. Zobaczymy je na materiałach…

Adam Siennica
-

Szybcy i wściekli: Hobbs i Shaw…

Dwayne Johnson opublikował zdjęcia z ostatniego dnia na planie filmu Szybcy i wściekli: Hobbs i…

Adam Siennica
-

The Gifted: Naznaczeni – zdjęcia z…

The Gifted: Naznaczeni to serial inspirowany komiksach ze świata X-Menów. Zdjęcia pokazują ujęcia z ostatniego…

Adam Siennica
-

Code 8 – fragment filmu sci-fi…

Code 8 to pełnometrażowy film science fiction oparty na krótkometrażówce pod tym samym tytułem. Do…

Co o tym sądzisz?

Z dniem 31.03.2019 dokonamy migracji systemu komentarzy. Nowy system komentarzy pozwoli nam m.in. rozwinąć funkcje, których nie możemy uzyskać w Disqus, zwiększy bezpieczeństwo strony i przyspieszy czas jej ładowania. W związku z tym wymagana jest Państwa zgoda na przeniesienie Państwa komentarzy do nowego systemu i powiązania go z Państwa kontem w serwisie naEKRANIE.pl. Prosimy o zalogowanie się na wszystkie konta disqus, z których Państwo korzystacie i powiązanie ich z naszym serwisem. W przypadku braku udzielenia tejże zgody, Państwa komentarze w dniu uruchomienia nowego systemu komentarzy przejdą proces zmiany na anonimowe. Proszę kliknąć tutaj, aby wyrazić zgodę i powiązać to konto.

Jeżeli posiadasz oddzielne konto w serwisie disqus kliknij tutaj, aby je powiązać

UWAGA: Ten komunikat będzie się pojawiał aż do momentu uruchomienia systemu nowych komentarzy niezależnie od tego czy wykonasz powyższe instrukcje czy nie.

To okno zamknie się automatycznie za 30 sek. [X]
To okno zamknie się automatycznie za 30 sek. [X]