Ostatnia zagadka - recenzja książki
Data premiery w Polsce: 24 marca 2025Ta klasyczna intryga kryminalna, inspirowana historiami o Sherlocku Holmesie i wyraźnie się do nich odwołująca, rozgrywa się wśród lokatorów hoteliku na niewielkiej greckiej wyspie.
Ta klasyczna intryga kryminalna, inspirowana historiami o Sherlocku Holmesie i wyraźnie się do nich odwołująca, rozgrywa się wśród lokatorów hoteliku na niewielkiej greckiej wyspie.

Artur Perez-Reverte, hiszpański pisarz, który zyskał w Polsce sporą popularność w pierwszej dekadzie XXI wieku, dzięki wydawnictwu ArtRage przeżywa teraz swoisty renesans. Po wznowionej niedawno Szachownicy flamandzkiej i wydanym po raz pierwszy Cieniu orła, dwóch powieściach napisanych w latach dziewięćdziesiątych ubiegłego stulecia, nadeszła pora na dużo nowszy tekst, który ukazał się w ojczyźnie autora w 2023 roku. Ostatnia zagadka opowiada o kilku dniach czerwca 1960 roku, kiedy to kiepska pogoda zatrzymuje w pensjonacie na pięknej greckiej wysepce Utakos grupkę gości. Idylliczną atmosferę psuje samobójstwo jednej z angielskich turystek, Edith Mander. To jednak dopiero początek groźniejszych wydarzeń. Nie jest do końca jasne, czy Mander sama odebrała sobie życie, a co więcej, nie okazuje się jedyną ofiarą potencjalnego zabójcy.
Głównym bohaterem powieści jest Ormond Basil, znany też jako Hoppy czy Hopalong Basil, sławny aktor w dość zaawansowanym wieku, najlepiej pamiętany z wielokrotnego wcielania się w rolę Sherlocka Holmesa. Z tego właśnie powodu to jemu zostaje powierzone zadanie przeprowadzenia śledztwa w sprawie śmierci Edith. W szukaniu tropów pomaga mu autor kiepskich powieści sensacyjnych, Paco Foxá. Zestaw lokatorów prowadzonego przez Raquel Auslander hoteliku uzupełniają: producent filmowy Pietro Malerba i jego towarzyszka, diwa operowa Najat Farjallah, niemiecki przedsiębiorca Hans Klemmer wraz z żoną, turecki lekarz Kemal Karabin i przyjaciółka zmarłej, niedawno owdowiała Vesper Dundas. Któreś z nich – a może ktoś z hotelowej obsługi? – zna tajemnicę tego, co wydarzyło się w zamkniętym od wewnątrz pawilonie, w którym znaleziono martwą Angielkę.

Stwierdzenie, że Ostatnia zagadka jest inspirowana opowieściami o Sherlocku Holmesie, to daleko posunięty eufemizm. Powieść Arturo Péreza-Reverte to nawet więcej niż następna historia ze słynnym detektywem w roli głównej; oprócz wyjaśniania tajemnicy zbrodni kolejne strony zawierają przeliczne odwołania, cytaty i rozmowy o twórczości Conana Doyle’a i jej ekranizacjach. Rzeczywistość plącze się z fikcją: Ormond Basil wspomina autentyczne filmy i historycznie prawdziwych kolegów czy koleżanki z planu, ale jednocześnie jego losy nie są wiernym odbiciem życiorysu Basila Rathbone’a, na którym był niewątpliwie wzorowany. Jak pisze w posłowiu tłumaczka, Katarzyna Okrasko, niektóre cytaty są podane dosłownie, inne przekręcone, jeszcze inne zmyślone. Sam Ormond wielokrotnie z nostalgią wspomina czasy starych dobrych zagadek kryminalnych, które musiały ustąpić mrocznym thrillerom czy kryminałom będącym jednocześnie ostrą krytyką rzeczywistości społecznej.
Pomysł na napisanie autoreferencyjnej holmesowskiej historii brzmi interesująco, ale w praktyce lektura bywa irytująca. Choć sama intryga kryminalna (jak zwykle u hiszpańskiego autora) jest misternie upleciona i dobrze pamięta o mylnych tropach i zwrotach akcji – co przypominają nam nieustannie Basil i Foxá – nagromadzenie bezpośrednich nawiązań do konkretnych klasycznych opowiadań z czasem wydaje się sztuką dla sztuki, nie tyle wnoszącą wiele do samej powieści, co mającą nam udowodnić, że „autor potrafił”. Jednocześnie nie sposób zaprzeczyć, że miłośnicy tradycyjnego Sherlocka Holmesa będą w pełni usatysfakcjonowani. Basil nie na darmo odgrywał wielokrotnie rolę detektywa, a – jak nietrudno się domyślić – odpowiednik Moriartego na pięknym Utakos także zna słynne opowiadania od podszewki… Jak w każdym porządnym kryminale istotną rolę zaczyna w pewnym momencie odgrywać przeszłość pozornie niezwiązanych ze sobą bohaterów. Wcześniej czy później przychodzi zapłacić za dawne błędy, ale nawet sama waluta, w której opłata zostanie wyliczona, może się okazać zaskakująca.
Poznaj recenzenta
Adam Skalski


naEKRANIE Poleca
ReklamaKalendarz premier seriali
Zobacz wszystkie premieryDzisiaj urodziny obchodzą
ur. 1996, kończy 29 lat
ur. 1982, kończy 43 lat
ur. 1984, kończy 41 lat
ur. 1954, kończy 71 lat
ur. 1965, kończy 60 lat

