Repertuar kin Nowość Program TV
Ocena recenzenta:
7/10

Paddleton – recenzja filmu

Paddleton to nowy film Netflixa, w którym w rolach głównych występują Mark Duplass i Ray Romano. Czy warto obejrzeć? Oceniam bez spoilerów.

Głównymi bohaterami filmu Paddleton są Michael i Andy, którzy mieszkają po sąsiedzku, jeden nad drugim. Razem spędzają czas, oglądają filmy, urządzają sobie pogawędki i grają w tytułową grę paddleton. Brzmi beztrosko, jednak obydwu panów poznajemy bynajmniej nie w chwili wesołości – w scenie otwierającej obserwujemy ich w szpitalu, w momencie gdy Michael dowiaduje się, że ma nieuleczalnego raka i jego dni są policzone. I choć panowie początkowo zupełnie nie dają nam odczuć, by ta wiadomość szczególnie wpłynęła na ich życie – nie przestają spędzać wolnego czasu tak, jak do tego przywykli i wciąż grają razem w paddleton z uśmiechami na twarzy – od tej gorzkiej chwili czuć wyraźnie rodzącą się między nimi niezręczność i pogłębiający się smutek, który szybko udziela się także widzowi. Nieuchronna śmierć Michaela staje się tematem tabu, odkładanym na bok i zasłanianym codziennymi obowiązkami, któremu wreszcie obydwaj będą musieli stawić czoła. Gdy Michael po raz pierwszy wspomina o eutanazji, przyjaciele wyruszają razem w emocjonalną podróż.

Nowy film Netflixa to produkcja bardzo skromna, której minimalizm jest tak naprawdę największą siłą. Słyszymy tu mało dialogów (są to raczej typowe i niewiele wnoszące do fabuły wymiany zdań między starymi kumplami), dynamiki w bieżącej akcji nie ma praktycznie żadnej, a o głównych bohaterach tak naprawdę nie wiemy zupełnie nic poza tym, co aktualnie robią. To bardzo powolna i spokojnie tocząca się historia – trochę komediodramatu, trochę kina drogi… Choroba Michaela, która kładzie się cieniem na beztroskim życiu głównych bohaterów, dodaje całości słodko-gorzkiego wydźwięku. Im film dalej trwa, tym sprawa robi się coraz trudniejsza – stan zdrowia Michaela powoli się pogarsza, a towarzyszący mu Andy czuje, że nie zostało im już wiele czasu. W ich relacji doskonale wówczas widać ludzką potrzebę bliskości, lęk przed nieznanym i niemożność pogodzenia się z nieuchronnym losem. Mimo oszczędnych środków wyrazu, film przekazuje naprawdę dużo życiowych i prawdziwych emocji, z którymi – jak mniemam – w mniejszym lub większym stopniu utożsami się każdy z nas.

Największą siłą filmu są oczywiście kreacje aktorskie. Mark Duplass (swoją drogą również współscenarzysta) i Ray Romano (który utkwił mi w pamięci jako nieporadny Rick Moreweather w komediowym serialu Dorwać małego) tworzą bohaterów z krwi i kości. Choć nie wiemy o nich praktycznie nic, już od pierwszych minut ma się wrażenie, że to przyjaciele od lat dzieciństwa. Bohaterowie nie muszą nawet ze sobą rozmawiać – w ich spojrzeniach widać wzajemną miłość i braterską troskę, którą darzą siebie nawzajem. Chemia jest wyczuwalna w każdej minucie, co tylko dodaje filmowi autentyczności – na tak dobrze zarysowane i zagrane relacje patrzy się z przyjemnością. Mnie panowie kupili od razu i choć film nie przykuwa do ekranu wartką akcją, śledziłam fabułę z uwagą właśnie dla tej dwójki. Zarówno Duplass, jak i Romano mają w sobie jakiś magnetyzm, a ich postacie zwyczajnie budzą sympatię i szczere emocje – to właśnie na ich barkach opiera się cały film i muszę przyznać, że obydwaj dzielnie go udźwignęli.

Ponadto, Paddleton porusza bardzo życiowe kwestie – jest tu miejsce zarówno na męską przyjaźń, pogaduszki nad rozłożonymi na stole puzzlami czy niezręczne relacje damsko-męskie, jak i na wspólną refleksję o sensie życia, przemijaniu czy kontrowersyjny temat eutanazji. Przy tym wszystkim film nie stara się łamać tematów tabu czy szokować – choć Michael wpada na odważny pomysł, jego decyzja nie jest analizowana ani osądzana przez twórców. Wszystko dotyczy tylko relacji, która łączy głównych bohaterów – wraz z pierwszą diagnozą tylko nabieramy przekonania, że jest to tak naprawdę film o stracie, z którą nie można się pogodzić. Nie ma tu miejsca na wygładzanie obrazu choroby czy wynoszenie idei poświęcenia do czegoś chwalebnego – pojawia się niepełnosprawność, pojawiają się wymioty, pojawia się słabość i wreszcie: pojawia się ludzki paraliżujący strach, który złapałby każdego w wielkiej chwili próby. W tej produkcji z całą pewnością jest coś dojrzałego – nie ma co udawać, że film i jego klimat spodobają się wszystkim, jednak jeśli odpowiada Wam historia, w której pozornie nie dzieje się zupełnie nic, a wszystko rozgrywa się w sferze prawdziwych ludzkich emocji, myślę, że możecie uznać seans za wartościowy.

Paddleton to produkcja na wolny wieczór, która może wpaść w oko wszystkim fanom melancholii i życiowej refleksji. Choć nie prezentuje niczego nowatorskiego i nie łamie barier gatunkowych, seans upływa naprawdę przyjemnie. Film jest smutnym, acz pięknym obrazem prawdziwej przyjaźni, która zostaje wystawiona na decydującą próbę. Na wolny i melancholijny wieczór – jak najbardziej polecam.

Źródło: zdjęcie główne: Netflix
 

 

Paddleton

Najlepsze z 24h

Adam Siennica
spoilery
-

Avengers: Koniec gry – oficjalne plakaty…

Avengers: Koniec gry rozkręca swoją promocję. Widowisko MCU doczekało się oficjalnych plakatów superbohaterów.

Piotr Piskozub
-

Poznaj najdroższe seriale telewizyjne w historii.…

Chcemy przedstawić Wam listę najdroższych seriali telewizyjnych w historii - w zestawieniu nie brakuje zaskoczeń.

Piotr Piskozub
-

Czekając na Avengers: Koniec gry –…

Fani MCU zastanawiają się, jak w filmie Avengers: Koniec gry swoją obecność zaznaczy Hulk. To…

Adam Siennica
-

Templariusze: sezon 2, odcinek 1 –…

Templariusze kontynuują opowiadaną historię w 2. sezonie. Oceniam, jak odcinek wprowadza do nowej serii.

Ocena recenzenta:
7
Adam Siennica
Plotka
-

Avengers: Koniec gry – czas trwania…

Wszystko wskazuje na to, że aktualny czas trwania został już ustalony przez Disneya i Marvela.…

Michał Kujawiński
-

Właściciele serwisu Kinomaniak.tv otrzymali wyroki w…

Na portalu Wyborcza.pl pojawiły się informacje dotyczące wyroku, który otrzymali twórcy serwisu z pirackimi treściami,…

Co o tym sądzisz?

Z dniem 31.04.2019 dokonamy migracji systemu komentarzy. Nowy system komentarzy pozwoli nam m.in. rozwinąć funkcje, których nie możemy uzyskać w Disqus, zwiększy bezpieczeństwo strony i przyspieszy czas jej ładowania. W związku z tym wymagana jest Państwa zgoda na przeniesienie Państwa komentarzy do nowego systemu i powiązania go z Państwa kontem w serwisie naEKRANIE.pl. Prosimy o zalogowanie się na wszystkie konta disqus, z których Państwo korzystacie i powiązanie ich z naszym serwisem. W przypadku braku udzielenia tejże zgody, Państwa komentarze w dniu uruchomienia nowego systemu komentarzy przejdą proces zmiany na anonimowe. Proszę kliknąć tutaj, aby wyrazić zgodę i powiązać to konto.

Jeżeli posiadasz oddzielne konto w serwisie disqus kliknij tutaj, aby je powiązać

UWAGA: Ten komunikat będzie się pojawiał aż do momentu uruchomienia systemu nowych komentarzy niezależnie od tego czy wykonasz powyższe instrukcje czy nie.