Ocena recenzenta:
9/10

Paterson – recenzja [American Film Festival]

Filmem otwarcia siódmej edycji American Film Festival był Paterson – nowe dzieło Jima Jarmuscha. Oceniamy bez spoilerów.

‌‌Jim Jarmusch przedstawił Patersona mówiąc o nim (co przekazał jego producent), że jest to filmowa odtrutka na mroczne i trudne kino, w głównej mierze nastawione na akcję. I to jest idealne zdanie, którym można ten obraz podsumować. W Patersonie nie ma żadnego dramatu, skonfliktowanego bohatera stojącego przed trudnym wyborem, punktu kulminacyjnego i głośnego rozwiązania historii. Nie ma, bo ten film tego w ogóle nie potrzebuje, by zachwycać, poruszać i zmuszać do nieustającej refleksji.

‌‌Paterson to niezwykła pochwała codzienności, ukazanie poetyckiego piękna w prozie życia – film smutny i z gorzką posypką na wierzchu, a jednocześnie będący nieskrępowaną afirmacją człowieka i tego, co go otacza każdego dnia. Jarmusch pokazuje nam świat oczami swojego bohatera – szeregowego kierowcy autobusu, którego każdy dzień wygląda praktycznie tak samo: pocałunek dla żony na dzień dobry, płatki z mlekiem na śniadanie, praca, spacer z psem, piwo w barze. Wszystko to przerywane jest chwilami, gdy nasz bohater bierze w dłoń długopis i w zwykłym zeszycie kreśli słowa kolejnych wierszy.

Nie ma on smartfona, nie używa komputera ani tabletu, a świat podziwia w sposób prosty i czysty – poznaje go swoimi zmysłami, chłonąc zapach babeczek, które piecze jego żona, podziwiając nurt rzeki i słuchając historii pasażerów swojego autobusu. Uśmiecha się przy tym pod nosem i marszczy delikatnie czoło, skupiając uwagę, bo wszystko to jest największą inspiracją jego życia, którą potem przenosi w postaci poezji na czyste strony starego brulionu.

Jarmusch czasowo nie mógł trafić lepiej ze swoimi filmem. W dzisiejszym świecie nastawionym na konsumpcjonizm, szybką karierę, materializm i ekshibicjonizm, codzienność bywa lekceważona, a rutyna pogardzana. Tymczasem kolejne kadry Patersona delikatnie płyną przed oczami, mówiąc – nie musisz zdobyć trzech górskich szczytów, odkryć lekarstwa na raka i polecieć w kosmos, żeby życie było spełnione, by było szczęśliwe. Celebruj okruchy codzienności, czytamy z twarzy fenomenalnego (!) Adama Drivera, zjedz okropną tartę i powiedz żonie, że ci smakowała; wysłuchaj kumpla w barze; zachłyśnij się miłością, pozwól sobie na smutek.

M‌am silne przekonanie, że Paterson to jeden z tych filmów, do których można wracać wielokrotnie i za każdym razem odkrywać go na nowo. Pierwsze zetknięcie pozwala zachwycić się tym, co na wierzchu, wzruszyć się i zadumać, myślę jednak, że to najgłębsze zanurzenie przyjdzie z którymś kolejnym seansem. I już sama myśl wywołuje ekscytację. Znacie to uczucie, gdy jecie lody, które są tak dobre, że jest Wam smutno, gdy skończycie porcję, ale dobrze wiecie, że nie dacie rady zjeść więcej? A po chwili przychodzi ta odprężająca myśl, że przecież możecie do tej lodziarni przyjść jutro i pojutrze? Jeśli tak to powiem wam jedno – Jim Jarmusch robi najlepsze lody w mieście.

Źródło: fot. Amazon
 
 

Poznaj recenzenta

Katarzyna Koczułap

Najlepsze z 24h

Michalina Reda
0 -

Kiedy superbohaterowie byli licealistami… Zobacz zdjęcia…

Kapitan Ameryka czy Iron Man też chodzili kiedyś do liceum. Zobaczcie galerię ze szkolnymi zdjęciami…

Michalina Reda
0 -

Jaki będzie Terminator 6? James Cameron…

James Cameron, producent zapowiedzianego filmu Terminator 6, zdradził, czego możemy spodziewać się po nadchodzącej produkcji.…

Michał Kujawiński
0 -

X-Force jako Avengers dla dorosłych? Tak…

Rob Liefeld, znany jako współtwórca postaci Deadpoola udzielił niedawno wywiadu, w którym podzielił się swoimi…

Adam Siennica
spoilery
0 -

Spoilerowy spot filmu Avengers: Wojna bez…

Do sieci trafił nowy spot zapowiadający superprodukcję Avengers: Wojna bez granic. Zawarte w nim sceny…

Michalina Reda
0 -

Han Solo: Gwiezdne Wojny – historie.…

Już w przyszłym miesiącu zadebiutuje nowy film o Hanie Solo. W sieci pojawiły się nowe…

Michalina Reda
0 -

Javier Bardem broni Woody’ego Allena: Jestem…

Woody Allen ostatnimi czasy mierzy się z krytyką z uwagi na dawne oskarżenia o molestowanie.…

Co o tym sądzisz?