Repertuar kin Nowość Program TV
Ocena recenzenta:
9/10

Pewnego lata – recenzja komiksu

Pewnego lata kanadyjskich artystek, a zarazem kuzynek Jillian i Mariko Tamaki to wciągająca oraz doskonale napisana opowieść obyczajowa o trudnym wkraczaniu w dorosłość, pokwitaniu i nastoletniej przyjaźni. Oddane koleżanki i bratnie dusze, Rose i Windy, spędzają wakacje w malowniczej miejscowości, Awago Beach, w pełni korzystając z uroków życia. A wszystko w cieniu prawdziwych problemów, rodzinnych konfliktów i traum dopadających ich najbliższych. Poznajcie powieść graficzną uhonorowaną w 2016 roku prestiżową nagrodą Eisnera.

Pełne zapału dziewczyny wolny czas spędzają na pieszych wędrówkach po lesie, słuchaniu muzyki,  zajadaniu się wszelakimi słodkościami, fotografowaniu ciekawych miejsc, a przede wszystkim oglądaniu kultowych filmów grozy, na czele ze Szczękami i Koszmarem z ulicy Wiązów. Z dziecięcą naiwnością i ciekawością eksplorują dzikie tereny, uważnie obserwują przypadkowe osoby i podsłuchują nastolatków mieszkających w Awago Beach. Protagonistki opowieści z zainteresowaniem, a zarazem lekkim niepokojem spoglądają na swe dojrzewające ciała. Zmienia się również ich sposób postrzegania otaczającej rzeczywistości oraz identyfikowania problemów osób dorosłych.

Miasteczko, jawiące się w oczach nastolatek jako niemal idylliczna kraina przysłowiowym mlekiem i miodem płynąca, szybko okazuje się miejscem dość niegościnnym, ponurym, istnym koszmarem. Rose i Windy w trakcie poznawania tamtejszych młodzieńców, orientują się, iż mają oni złą opinię o miejscu, w którym przyszło im dorastać. W oczach obywateli Awago Beach to zatęchła dziura, miejsce nieciekawe, nudne, a jedynym panaceum na rutynę są wszelkiego rodzaju substancje psychoaktywne i wysokoprocentowe. Słowem – seks, niechciane ciąże, przemoc fizyczna i psychiczna, radykalizm oraz zacietrzewienie. Świetnym tego przykładem jest pracujący w lokalnym sklepie Dunc, którego dziewczyna zachodzi w ciąże. Chłopiec jest w stanie zrobić wiele, aby uciec od odpowiedzialności, a bohaterki komiksu stają się niemymi świadkami całej sytuacji i tragedii nieszczęsnej, ciężarnej nastolatki.

Równie niepokojąco prezentują się rodzice Rose, którzy wraz z rozwojem fabuły odkrywają swe mroczne oblicze. Jej ojciec stara się pokazywać dobrą minę do złej gry, na jego twarzy nieustannie maluje się fałszywy, zbyt entuzjastyczny uśmiech. Matka Rose nieustannie przeżywa dramatyczne wspomnienia sprzed roku, zapadając w ciężką depresję. Emocjonalna rozmowa dziewczyny z jej załamaną rodzicielką to jedna z najbardziej poruszających scen w niniejszym dziele. Podobne zdanie można powiedzieć o tragicznym finale całej opowieści,  w której następuje kulminacja trzech równolegle prowadzonych wątków – dorastania dziewczyn, niechcianej ciąży oraz problemów rodziców Rose.

Znasz ten komiks?

Oceń:

0,0

Jillian Tamaki, która na co dzień pracuje jako graficzka w The New York Times, spisała się na medal. Jej kreska jest niezwykle precyzyjna, szczegółowa, momentami dość niepokojąca. Świetnie wypada wygląd miasteczka, w którym rozgrywa się akcja opowieści, jeziora oraz elementów flory i fauny. Niektóre plansze są bardzo realistyczne, olśniewające, a także bezbłędnie zaprojektowane. Wystarczy przywołać dwustronicowy obraz toni wodnej i topiącej się w niej osoby czy kadr ukazujący dzielne dziewczyny przemierzające dziką okolicę w półmroku, aby pogratulować kanadyjskiej ilustratorce kunsztu i maestrii.

Pewnego lata to komiks urzekający, melancholijny, o dużej dawce dramatyzmu, ukazujący problemy współczesnych nastolatków oraz spektrum emocji, poszukiwania własnej tożsamości, braku komunikacji i zrozumienia przez dorosłych. Bezsprzecznie jedna z najlepszych powieści graficznych wydanych w Polsce w 2018 roku i album, który można śmiało postawić obok takich wybitnych dzieł, jak choćby: Ghost World Daniela Clowesa, Black Hole Charlesa Burnsa czy Fun Home. Tragikomiks rodzinny Alison Bechdel. Lepszej rekomendacji opowieści kuzynek Tamaki próżno szukać.

Źródło: fot. Kultura Gniewu

Najlepsze z 24h

Michalina Reda
-

MCU – plakaty wszystkich filmów Kinowego…

Kinowe Uniwersum Marvela rokrocznie tylko się rozrasta, a wraz z kolejnymi filmami i serialami światło…

Paweł Krzystyniak
-

Zwiastuny do obejrzenia w ten weekend…

Przegapiliście nowe zwiastuny w tym tygodniu? Nic straconego. Specjalnie dla was zbieramy w jednym miejscu…

Adam Siennica
Plotka
-

Avengers: Koniec gry – czas trwania…

Anton Volkov z popularnego portalu Trailer Track odnalazł nowe informacje na temat Avengers: Koniec gry.…

Michalina Reda
-

Shang-Chi – kto zagra azjatyckiego herosa?…

Shang-Chi to kolejny bohater z komiksów Marvela, który doczeka się solowego filmu. Nie wiadomo jeszcze,…

Michalina Reda
-

Gra o tron – Sophie Turner…

Sophie Turner jakiś czas temu sama przyznała się, że jest kiepska w zachowywaniu tajemnicy. Teraz…

Michalina Reda
-

Terry Gilliam uważa, że filmy superbohaterskie…

Terry Gilliam odniósł się do kina superbohaterskiego i przedstawił swoje zdanie - to po prostu…

Co o tym sądzisz?

Z dniem 31.03.2019 dokonamy migracji systemu komentarzy. Nowy system komentarzy pozwoli nam m.in. rozwinąć funkcje, których nie możemy uzyskać w Disqus, zwiększy bezpieczeństwo strony i przyspieszy czas jej ładowania. W związku z tym wymagana jest Państwa zgoda na przeniesienie Państwa komentarzy do nowego systemu i powiązania go z Państwa kontem w serwisie naEKRANIE.pl. Prosimy o zalogowanie się na wszystkie konta disqus, z których Państwo korzystacie i powiązanie ich z naszym serwisem. W przypadku braku udzielenia tejże zgody, Państwa komentarze w dniu uruchomienia nowego systemu komentarzy przejdą proces zmiany na anonimowe. Proszę kliknąć tutaj, aby wyrazić zgodę i powiązać to konto.

Jeżeli posiadasz oddzielne konto w serwisie disqus kliknij tutaj, aby je powiązać

UWAGA: Ten komunikat będzie się pojawiał aż do momentu uruchomienia systemu nowych komentarzy niezależnie od tego czy wykonasz powyższe instrukcje czy nie.