Repertuar kin Nowość Program TV
Ocena recenzenta:
9/10

Podwórko bez trzepaka. Reportaże z dzieciństwa – recenzja książki

Dzieciństwo kojarzy się zwykle z beztroską, z radosnymi chwilami, które będzie się wspominało w dorosłym życiu. Łukasz Pilip w swoich reportażach pokazuje, że dzieciństwo nie zawsze jest idyllą.

Podwórko bez trzepaka. Reportaże z dzieciństwa to, jak tytuł wskazuje, zbiór reportaży opowiadających o młodości. Poruszające i przejmujące teksty zostały pomieszane z tymi mówiącymi o różnorakich zabawach, które dorosłym kilkadziesiąt lat temu umilały czas.

Ogromne brawa należą się autorowi za to, że w tej książce go tak naprawdę nie widać. Pierwsze skrzypce odgrywają przede wszystkim dzieci, które dzielą się swoją historią, które chcą zostać wysłuchane. Bardzo trudno dorosłej osobie jest wcielić się w nastolatków, ale Łukaszowi Pilipowi udało się to. I to jest jeden z największych plusów tej książki.

Autor nie boi się podejmować trudnych tematów. Mamy na przykład chłopaka cierpiącego na autyzm, który traktowany jest trochę jak zwierzę w cyrku, mające zabawiać pragnących rozrywki ludzi. Wewnątrz utworu znajduje się też rozdział poświęcony Neli, małej reporterce – dziewczynce spełniającej swoje marzenia czy maszynce do zarabiania pieniędzy? Znalazło się także miejsce dla chłopca posiadającego ogromne serce i chcącego dzielić się dobrem.

Podwórko bez trzepaka. Reportaże z dzieciństwa - okładka
Źródło: Agora

Bardzo spodobało mi się pomieszanie historii opowiadanych przez dzieci ze wspomnieniami dorosłych. Według mnie są to momenty pozwalające na wzięcie oddechu. Ten kontrast podkreśla także główny problem tego utworu, czyli to, że niektórzy ludzie nie mieli radosnego dzieciństwa, bo szybko musieli dorosnąć. Z drugiej strony ten zabieg może także pokazać, że świat nie jest do końca czarny, lecz ma różne odcienie szarości. Że mimo iż część bohaterów reportaży dorastało w niezbyt przyjemnym świecie, to jednak większość osób miało to szczęście, iż mogło żyć w miarę beztrosko. Uszeregowanie wspomnień dorosłych od tych sięgających czasów wojny po te bliższe nam, bardziej współczesne, ukazuje także to, co dla tych dzieci było ważne. Kiedyś – zabawa na dworze, a teraz raczej Internet.

Znasz tę książkę?

Oceń:

0,0

Podwórko bez trzepaka. Reportaże z dzieciństwa to zbiór poruszających tekstów, które czasem bawią, ale przede wszystkim wprawiają w stan przygnębienia, złości czy bólu. Nie da się przejść obok tych reportaży obojętnie. Nie da się bez wzruszenia zagłębiać w historię chłopca, który zamiast spędzać czas na zabawie jest niejako zmuszony do opiekowania się swoimi rodzicami, którym trudno byłoby bez niego funkcjonować.

Autor zmusza do refleksji. Zastanowienia się nad tym, jaki przykład rodzice dają dzieciom i w jakich warunkach one dorastają. Czy zawsze na pierwszym miejscu stawiają dobro swoich pociech?

Najlepsze z 24h

Michalina Reda
-

MCU – plakaty wszystkich filmów Kinowego…

Kinowe Uniwersum Marvela rokrocznie tylko się rozrasta, a wraz z kolejnymi filmami i serialami światło…

Paweł Krzystyniak
-

Zwiastuny do obejrzenia w ten weekend…

Przegapiliście nowe zwiastuny w tym tygodniu? Nic straconego. Specjalnie dla was zbieramy w jednym miejscu…

Michalina Reda
-

Shang-Chi – kto zagra azjatyckiego herosa?…

Shang-Chi to kolejny bohater z komiksów Marvela, który doczeka się solowego filmu. Nie wiadomo jeszcze,…

Adam Siennica
Plotka
-

Avengers: Koniec gry – czas trwania…

Anton Volkov z popularnego portalu Trailer Track odnalazł nowe informacje na temat Avengers: Koniec gry.…

Michalina Reda
-

Gra o tron – Sophie Turner…

Sophie Turner jakiś czas temu sama przyznała się, że jest kiepska w zachowywaniu tajemnicy. Teraz…

Michalina Reda
-

Terry Gilliam uważa, że filmy superbohaterskie…

Terry Gilliam odniósł się do kina superbohaterskiego i przedstawił swoje zdanie - to po prostu…

Co o tym sądzisz?

Z dniem 31.03.2019 dokonamy migracji systemu komentarzy. Nowy system komentarzy pozwoli nam m.in. rozwinąć funkcje, których nie możemy uzyskać w Disqus, zwiększy bezpieczeństwo strony i przyspieszy czas jej ładowania. W związku z tym wymagana jest Państwa zgoda na przeniesienie Państwa komentarzy do nowego systemu i powiązania go z Państwa kontem w serwisie naEKRANIE.pl. Prosimy o zalogowanie się na wszystkie konta disqus, z których Państwo korzystacie i powiązanie ich z naszym serwisem. W przypadku braku udzielenia tejże zgody, Państwa komentarze w dniu uruchomienia nowego systemu komentarzy przejdą proces zmiany na anonimowe. Proszę kliknąć tutaj, aby wyrazić zgodę i powiązać to konto.

Jeżeli posiadasz oddzielne konto w serwisie disqus kliknij tutaj, aby je powiązać

UWAGA: Ten komunikat będzie się pojawiał aż do momentu uruchomienia systemu nowych komentarzy niezależnie od tego czy wykonasz powyższe instrukcje czy nie.