Repertuar kin Nowość Program TV
 

Advertisement " "

 

Advertisement
 

Ocena recenzenta:
7/10

Polife. Moje życie jako Japonki w Polsce – recenzja mangi

Wyprawa do Japonii jest dla wielu z nas nieosiągalnym marzeniem. Nie myślimy za to zupełnie o Polsce w kategoriach kraju egzotycznego – a jednak, nasza szara rzeczywistość potrafi zaskoczyć… pewną Japonkę.

Studio JG postanowiło uszczęśliwić nas wydaniem małej komiksowej ciekawostki. Tym razem nie mamy do czynienia z  typową mangą, choć dzieło to jest także produkcji japońskiej. Pewna Japonka, Keiko Kikkawa, opowie nam o swoim życiu… w Polsce.

Japońskie jedzenie jest dla nas wielką abstrakcją, co więc musi czuć mieszkaniec tak odległego kraju jak Japonia, kiedy musi zmierzyć się z naszymi schabowymi, kiszoną kapustą, pierogami i innymi typowo polskimi potrawami? Za to mamy centralne ogrzewanie, co Keiko bardzo sobie chwali. Polacy wydają jej się często szarmanccy, prawda jest jednak taka, że to Japończycy są po prostu bardzo nieśmiali. Z racji swojego wyglądu autorka Polife – Moje życie jako Japonki w Polsce często stanowi ciekawostkę na warszawskich ulicach. A to jacyś państwo nie wiedzą, czy jest kobietą czy mężczyzną, a to ktoś chce zrobić sobie z nią zdjęcie, a to od razu wymaga od niej nie wiadomo jakich umiejętności rysunkowych, składania origami… Keiko stanowi wręcz nie lada atrakcję. W dodatku nie radzi sobie z językiem polskim, przez co jej życie jest mocno zróżnicowane, no i ta polska komunikacja miejska, z notorycznie spóźniającymi się pociągami i autobusami…  Aha, szkoda, że nie każde mieszkanie ma wannę na swoim wyposażeniu, ale za to mamy mniej karaluchów! No i można spotkać jeża w środku miasta.

Autorka na przeszło 80 stronach mangi pokazuje Polskę ze swojej perspektywy. To, co dla nas jest oczywistością, dla niej bywa nie lada szokiem ot choćby ta nasza komunikacja miejska. No i jak to możliwe, że mamy tylko jedną linię metra?! Dla mieszkanki Tokio trudniej o większe zaskoczenie. Spojrzenie na otaczającą nas rzeczywistość dzięki temu komiksowi sprawia, że trochę inaczej spoglądamy na te nasze codzienne absurdy czy udogodnienia. Centralne ogrzewanie jest przecież dla nas normą, w Japonii luksusem. Choć w tym miejscu wypada wspomnieć urządzenie zwane kotatsu. To niezrealizowane marzenie wielu fanów kultury japońskiej. Posiadanie takiego piecyka pod stolikiem musi być fantastyczne… Przykryć się kocykiem, coś zjeść…

Polife - Moje życie jako Japonki w Polsce
fot. Studio JG

Keiko Kikkawa nieraz  opowiada o zabawnych wydarzeniach, które spotkały ją w naszym kraju. Zapewniam, że czytając ten komiks, nieraz się uśmiechniecie. Z racji swojego pochodzenia autorka często brała udział w różnych akcjach. Moja ulubiona to reklama gry znajomych, w której autorka zagrała, a raczej biegała z kataną po warszawskim blokowisku. Często przedstawione są różnice czysto kulturowe pomiędzy naszymi krajami. W Japonii wdowa niekoniecznie wyjdzie ponownie za mąż, co u nas zdarza się dość często. Mnóstwo elementów kultury japońskiej przeniknęło do naszej i tym sposobem układamy na przykład haiku, co autorka kwituje prostym stwierdzeniem, że ona by tak nie potrafiła. Zapewne nasze wyobrażenia o mieszkańcach Kraju Kwitnącej Wiśni wyglądają trochę inaczej. No, ale nie każdy Polak potrafi tańczyć mazura…

Autorka z całą pewnością potrafi rysować w końcu z mangi dowiadujemy się, że jest graficzką,  jednak Polife. Moje życie jako Japonki wygląda dość skromnie,  co nie znaczy, że brzydko. Rysunki są proste, ale bardzo sugestywne,  dowcipne i zwyczajnie świetnie oddają dany temat, nie brakuje też tęsknoty za ojczyzną Keiko w chwilach, kiedy jest jej szczególnie ciężko odnaleźć się w tym naszym tak obcym dla niej kraju. Całość oparta jest na typowym japońskim komiksie w formie czterokadrowym, nazywanym po japońsku yonkoma lub 4-koma. Ta forma jest typowo komediowa, co sprawdza się świetnie także w tym przypadku.

Znasz tę mangę?

Oceń:

0,0

Warto sięgnąć po Polife. Moje życie jako Japonki w Polsce z prostej przyczyny. Czytelnik dowie się czegoś nowego nie tylko o Japonii, lecz przede wszystkim o odczuciach obcokrajowców względem Polski, przy okazji często się śmiejąc. Spokojnie mógłby powstać komiks o odwrotnej sytuacji czyli o życiu Polaków w Japonii. Zapewne także pełen byłby masy ciekawostek i zabawnych sytuacji. Przełamywanie barier kulturowych tak już wygląda  czasem jest śmiesznie, czasem strasznie, a czasem dziwacznie. A gdyby ktoś chciał przećwiczyć japoński, można także zakupić wersję japońskojęzyczną Polife. Moje życie jako Japonki w Polsce.

Źródło: zdjęcie główne: Studio JG

 

 

Najlepsze z 24h

Michalina Reda
-

Harry Potter – aktorzy kiedyś i…

Harry Potter to doskonale znana seria filmowa na podstawie powieści J.K. Rowling. Od premiery pierwszego…

Piotr Piskozub
-

Punisher – odchodzący wojownik Netfliksa. Tych…

Punisher już niedługo może zniknąć z platformy Netflix. To dobra okazja, by przedstawić Wam ciekawostki…

Paweł Krzystyniak
-

Zwiastuny do obejrzenia w ten weekend…

Przegapiliście nowe zwiastuny w tym tygodniu? Nic straconego. Specjalnie dla was zbieramy w jednym miejscu…

Michał Kujawiński
-

Władca Pierścieni – kiedy będzie toczyć…

Na Twitterze w momencie ogłoszenia powstania serialu Władca Pierścieni, Amazon uruchomił profil The Lord of…

Michał Kujawiński
-

Jumanji 3 – rozpoczęły się zdjęcia.…

Po zebraniu obsady filmu Jumanji 3, czas na rozpoczęcie zdjęć. Poinformował o tym Dwayne Johnson…

Michał Kujawiński
Plotka
-

Harley Quinn pojawi się jednak w…

Wcześniejsze plotki mówiły, że postać Harley Quinn opuści Legion samobójców i skupi się na nowej…

Co o tym sądzisz?

Z dniem 31.03.2019 dokonamy migracji systemu komentarzy. Nowy system komentarzy pozwoli nam m.in. rozwinąć funkcje, których nie możemy uzyskać w Disqus, zwiększy bezpieczeństwo strony i przyspieszy czas jej ładowania. W związku z tym wymagana jest Państwa zgoda na przeniesienie Państwa komentarzy do nowego systemu i powiązania go z Państwa kontem w serwisie naEKRANIE.pl. Prosimy o zalogowanie się na wszystkie konta disqus, z których Państwo korzystacie i powiązanie ich z naszym serwisem. W przypadku braku udzielenia tejże zgody, Państwa komentarze w dniu uruchomienia nowego systemu komentarzy przejdą proces zmiany na anonimowe. Proszę kliknąć tutaj, aby wyrazić zgodę i powiązać to konto.

Jeżeli posiadasz oddzielne konto w serwisie disqus kliknij tutaj, aby je powiązać

UWAGA: Ten komunikat będzie się pojawiał aż do momentu uruchomienia systemu nowych komentarzy niezależnie od tego czy wykonasz powyższe instrukcje czy nie.

To okno zamknie się automatycznie za 30 sek. [X]
To okno zamknie się automatycznie za 30 sek. [X]