Dianne Freeman powraca z drugą powieścią z kryminalnego cyklu Hrabina Harleigh i tajemnice. Poradnik prawdziwej damy. Przewodnik po plotkach i zbrodni spodoba się miłośnikom wiktoriańskiej Anglii, intryg okrytych wzorcowymi manierami i dociekliwych śledztw w wykonaniu damy.
Jest sierpień 1899 roku. Pod koniec lata w Londynie brakuje towarzyskich atrakcji i lady Frances Harleigh jest przekonana, że przez najbliższe tygodnie będzie się przede wszystkim nudzić. Nie zdąża się jednak nacieszyć wizją monotonnych, acz spokojnych wieczorów, gdyż londyński krąg arystokratów i bogaczy elektryzuje wieść o zamordowaniu Mary Archer, przyjaciółki hrabiny. Frances czuje się zdruzgotana tą wiadomością – przecież dopiero co próbowała wyswatać bliską znajomą ze swoim kuzynem, Charlesem. Gdy mężczyzna zostaje głównym podejrzanym, hrabina zaczyna dociekliwiej przyglądać się całej sprawie. Nim spostrzeże, znów znajdzie się w samym środku śledztwa.
Nie ma jednak nic przeciwko temu – rozwiązywanie detektywistycznych zagadek podoba jej się coraz bardziej, szczególnie że może liczyć na pomoc nie tylko swoich najbliższych, lecz także szarmanckiego sąsiada, George’a, przy którym tylko czasami brakuje jej tchu. Czy lady Harleigh uda się rozwikłać wciąż rozgałęziającą się sprawę? Domysły i tropy zdają się za każdym razem prowadzić do ślepych uliczek, a dostojna śmietanka towarzyska najwyraźniej skrywa więcej sekretów, niż chciałaby przyznać.
Dianne Freeman zdobyła rzeszę fanów już dzięki swojej pierwszej powieści z cyklu Hrabina Harleigh i tajemnice. Kolejną propozycją Poradnik prawdziwej damy. Przewodnik po plotkach i zbrodni z pewnością ugruntuje swoją pozycję wśród autorów powieści detektywistycznych utrzymanych w stylu retro. Pisarka nie tylko świetnie oddaje świat wiktoriańskich konwenansów i dba o zachowanie odpowiedniego tła historyczno-społecznego, lecz także dobrze odnajduje się w wiciu skomplikowanych intryg. Nie brakuje jej przy tym ironii i sarkazmu w przedstawianiu zarówno życia londyńskiej socjety, jak i poszczególnych bohaterów.
Za dużą zaletę powieści Freeman można uznać także przemyślane i rozbudowane dialogi. Świadomie stosowane archaiczne określenia nie nużą i nie sprawiają, że tekst staje się toporny w odbiorze, wręcz przeciwnie – podkreślają one odpowiedni nastrój, typowy dla schyłku dziewiętnastego stulecia. Fani gatunku na pewno będą wyczekiwać kontynuacji losów błyskotliwej i lubującej się w tajemnicach hrabiny Harleigh.