Repertuar kin Nowość Program TV
Ocena recenzenta:
9/10

Powrót – recenzja książki

Kiedy już wszyscy miłośnicy uniwersum stalkera stracili nadzieję, że Michał Gołkowski do niego wróci, znienacka, niespodziewanie i jak grom z jasnego nieba objawił się Powrót.

Oto Miś osiadł na Dużej Ziemi ze swoją ukochaną Nastią-Durą, którą kiedyś on wyciągnął z Zony, a później ona wyciągnęła z niej jego i stara się żyć normalnym życiem, prowadząc firmę i co jakiś czas w legalny sposób dostarczając sobie adrenaliny, której mu wyraźnie brakuje. Jednakże Zona nie przestaje wołać go niczym mityczna syrena, a nawet bardziej przekonująco – podsuwając znaki i dawnego towarzysza stalkera na próg domu. Chcąc nie chcąc, Misza musi do niej wrócić, tyle że… Zona już nie jest taka sama. Na jej obrzeżach gromadzą się jak sępy, blogerzy, strimerzy, influencerzy, jutuberzy, zwolennicy teorii spiskowych, samozwańczy naukowcy, przeciwnicy i obrońcy zwierząt oraz kukurydzy monsanto, wyznawcy teorii chemtrails i kultu płaskiej Ziemi, a wkraczający do Zony Miś prowadzi ze sobą „turystów”, dobrze wiedząc, że mają małe szanse na przeżycie – w końcu nawet najdroższy detektor anomalii może zawieść.

Powrót do uniwersum stalkerowskiego w wykonaniu Michała Gołkowskiego jest jak skok na główkę do jeziora, kiedy nie mamy pojęcia, jakie jest głębokie – decyzja ryzykowna, ale kusząca, zwłaszcza w gorący, letni dzień. W zasadzie czytanie czegokolwiek, co wyszło spod pióra Gołkowskiego to podobnie kuszący kąsek, ale właśnie Ołowianym świtem, pierwszą polską powieścią osadzoną w świecie S.T.A.L.K.E.R.A. autor zaczynał swoją przygodę z pisaniem, która stała się jego przygodą życia.

Powrót - okładka
Źródło: Fabryka Słów

Powrót nie zawodzi ani jako kolejna książka z cyklu, ani jako osobne, żyjące własnym życiem dziełko. Wciąga, oszałamia, nie pozwala na oderwanie się choćby na chwilę. Ponownie dostajemy inteligentny, soczysty, precyzyjny język, miejscami lakoniczny, ale doskonale oddający istotne detale, dobrze stworzone nowe postacie drugoplanowe, postacie z przeszłości, za którymi tęskniliśmy i Misia, który raz jeszcze przykuwa całą naszą uwagę. Chociaż może to Zona – żywa, inteligentna i złośliwa gra tu pierwsze skrzypce? W każdym razie Powrót pochłania do tego stopnia, że ani się człowiek nie obejrzy, a już dociera do finału, a miałby ochotę na dwa razy więcej. Tyle, że po przeczytaniu, wychodząc z domu, ma się nieodpartą ochotę rzucać przed siebie muterkami… tak na wszelki wypadek.

Znasz tę książkę?

Oceń:

0,0

Dodatkowo cieszy klasyczna dla cyklu oprawa edytorska i graficzna, z rysunkami Pawła Zaręby (nie da się ukryć, że Miś z grafik jest bardzo podobny do Miszy Gołkowskiego), świetną okładkową ilustracją Ivana Khivrenko i pod opieką redakcyjną Ewy Białołęckiej.

Źródło: fot.: Fabryka Słów

Poznaj recenzenta

Monika Kubiak
Bibliotekarka, żona, matka oraz mól książkowy, nerd filmowy i autorka licznych, nie do końca przyzwoitych fanficków ze świata Supernatural.

Najlepsze z 24h

Piotr Piskozub
-

Avengers: Wojna bez granic – kto…

Chcemy przedstawić Wam listę tych postaci z MCU, które przetrwały pstryknięcie palcami Thanosa w filmie…

Adam Siennica
-

Epickie widowisko Netflixa. Zwiastun filmu Król…

Król wyjęty spod prawa to nowa oryginalna superprodukcja Netflixa opowiadająca o królu Szkocji walczącym z…

Michalina Reda
-

Asia Argento została oskarżona o molestowanie.…

Asia Argento, która jesienią zeszłego roku opowiedziała o krzywdach, jakie wyrządził jej Weinstein, sama została…

Piotr Piskozub
-

Seksistowskie okładki komiksów? Artystka je przerobiła,…

Hinduska artystka postanowiła sparodiować okładki komiksów, przedstawiając w swoich pracach mężczyzn w pozach zazwyczaj przypisywanych…

Michalina Reda
-

Ralph Demolka 2 – kolor skóry…

W filmie Ralph Demolka w Internecie główni bohaterowie poznają księżniczki Disneya. Teraz jednak fani gorliwie…

Paweł Krzystyniak
-

Polska konkurencja dla serii Battlefield? Zobacz…

Materiał, który trafił do sieci z okazji targów Gamescom 2018 pozwala zapoznać się z tym,…

Co o tym sądzisz?