Pure Farming 2018 – recenzja gry

Nie mam doświadczenia z symulatorami, a mój kontakt z rolnictwem ogranicza się do kilkudziesięciu godzin spędzonych przy Stardew Valley. Dzięki temu miałem okazję przetestować Pure Farming 2018 z perspektywy zupełnego laika.

Ocena recenzenta:
7/10

Nie mam doświadczenia z symulatorami, a mój kontakt z rolnictwem ogranicza się do kilkudziesięciu godzin spędzonych przy Stardew Valley. Dzięki temu miałem okazję przetestować Pure Farming 2018 z perspektywy zupełnego laika.

Paweł Krzystyniak

Paweł Krzystyniak

Twórcy z polskiego studia Ice Flames byli chyba świadomi tego, że gatunek farmerskich symulatorów, to wbrew pozorom produkcje bardzo wymagające – zarówno pod względem mechaniki, jak i wiedzy związanej z rolnictwem. Przygotowano tutaj więc specjalny tryb o nazwie "Moja pierwsza farma", który sprawdza się zarówno jako bardzo rozbudowany samouczek, jak i fabularna kampania. Mamy tutaj szereg pomocnych informacji, które wprowadzają nas w tajniki prowadzenia gospodarstwa, a także jasno wytyczone cele, dzięki czemu praktycznie nie sposób jest się tu pogubić – nawet jeśli, podobnie jak ja, jesteście w tym temacie zieloni jak świeży ogórek z upraw ekologicznych.

Rozgrywka, przynajmniej na początku, jest jednak wyjątkowo żmudna i wiele osób może zniechęcić. Niemal wszystkie czynności wykonywane są tu „ręcznie”, a dostępne na samym początku pojazdy są wolne. Dla mnie pierwszym poważnym testem było jedno z początkowych zadań, polegające na dostarczeniu pszenicy do skupu. Niska prędkość pojazdu i konieczność wykonania dwóch kursów sprawiła, że całość zajęła mi grubo ponad pół godziny. Możecie domyślić się, że kilkadziesiąt minut jazdy z prędkością 15 km/h nie jest zbyt ekscytującym zajęciem.

Sytuacja robi się lepsza wraz z rozwojem gospodarstwa i zakupem kolejnych, lepszych i wydajniejszych maszyn. Z czasem odkrywamy też kolejne ciekawe mechaniki, które oferuje Pure Farming 2018 . Warto tu również wspomnieć, że nasza postać to farmer nowoczesny – dlatego też w zadaniach wspomaga nas tablet z zainstalowaną aplikacją. Pełni on rolę wielofunkcyjnego centrum dowodzenia i z jego poziomu mamy dostęp do sklepów, mapy, a także pewnych informacji. Możemy tu również skorzystać z drona, dzięki któremu możemy obserwować nasze gospodarstwo z lotu ptaka.

Na spragnionych wrażeń czekają jeszcze dwa inne tryby zabawy. Pierwszy z nich to typowa piaskownica, w której mapę i budżet dostosowujemy do naszych potrzeb i oczekiwań, a następnie możemy prowadzić swobodną rozgrywkę, rozwijać gospodarstwo i poprawiać stan naszych finansów. Warto jednak pamiętać, że taka forma rozgrywki przeznaczona jest dla graczy z pewnym doświadczeniem – czy to wyniesionym z „Mojej pierwszej farmy”, czy też innych gier tego typu. Ostatnią z atrakcji są wyzwania – będące scenariuszami, które stawiają przed nami określone cele. To zdecydowanie najbardziej wymagający z trybów, dlatego warto zająć się nim na końcu, gdy przyzwyczaimy się do sterowania i farmerskich obowiązków.

Ciekawym pomysłem było umieszczenie w Pure Farming 2018 kilku zróżnicowanych map. W podstawowej wersji gry do dyspozycji graczy oddano amerykańską Montanę, Japonię, Włochy, a także Kolumbię (która, jak powszechnie wiadomo, słynie z plantacji… kawy). Każda z tych lokacji różni się wyglądem, co pozytywnie wpływa na długość zabawy – takie urozmaicenie sprawia, że gra nie nudzi się zbyt szybko i gdy odczujemy monotonię związaną z jedną mapą to nic nie będzie stało na przeszkodzie, by spróbować swoich sił gdzie indziej, uprawiając inne rośliny.

Niestety, o ile rozgrywka jest rozbudowana, a dostępne tryby gry nie zawodzą, o tyle warstwa techniczna to już zupełnie inna para farmerskich kaloszy. Testowana przeze mnie wersja na PlayStation 4 jest zwyczajnie rozczarowująca. Czasy ładowania są długie, a oprawa graficzna wygląda na grę z poprzedniej generacji konsol, co widać szczególnie po otoczeniu. Kiepsko wypadają również animacje poruszania się postaci. Na pochwały zasługuje jednak odwzorowanie sprzętów rolniczych i pojazdów – modele wyglądają po prostu ładnie i zawierają sporo detali, wyróżniając się na tle reszty.

Udźwiękowienie… po prostu jest. Muzyka to standardowe, symulatorowe plumkanie, które ani nie zapada w pamięć, ani też specjalnie nie przeszkadza. Pokuszono się tu jednak o pełną polską wersję językową – mamy więc nie tylko napisy w naszym języku, ale również i dubbing. Polonizacja jest przyzwoita i jej obecność wydaje się być dobrym krokiem, dzięki czemu radość z zabawy będą mogły czerpać osoby młodsze i nieznające języka angielskiego.

Pure Farming 2018 to zdecydowanie gra udana, która przypadnie do gustu miłośnikom farmerskiego żywota i sielankowych klimatów. Sporo tutaj zawartości, która zapewni wiele godzin zabawy – kilka trybów gry, różnorodne mapy oraz mnóstwo nieźle odwzorowanego sprzętu rolniczego. Trzeba jednak mieć na uwadze, że gra jest symulatorem i przez to jest to produkcja zarówno wymagająca, jak i specyficzna, która nie przypadnie do gustu każdemu. To nie Stardew Valley, gdzie rozgrywka jest mało skomplikowana i przystępna. Jeżeli jednak lubicie tego typu klimaty, nie przeraża Was powolny początek i szereg mechanik do opanowania, to Pure Farming 2018 powinno przypaść Wam do gustu.

Plusy:
+ rozbudowana rozgrywka,
+ zróżnicowane mapy,
+ mnóstwo sprzętu rolniczego,
+ tryb „Moja pierwsza farma” dla początkujących.

Minusy:
- żmudny, powolny początek zabawy,
- oprawa graficzna,
- długi czas ładowania.

Źródło: fot. Techland

Pure Farming 2018
 

 

Co o tym sądzisz?

Z dniem 15.05.2019 dokonamy migracji systemu komentarzy. Nowy system komentarzy pozwoli nam m.in. rozwinąć funkcje, których nie możemy uzyskać w Disqus, zwiększy bezpieczeństwo strony i przyspieszy czas jej ładowania. W związku z tym wymagana jest Państwa zgoda na przeniesienie Państwa komentarzy do nowego systemu i powiązania go z Państwa kontem w serwisie naEKRANIE.pl. Prosimy o zalogowanie się na wszystkie konta disqus, z których Państwo korzystacie i powiązanie ich z naszym serwisem. W przypadku braku udzielenia tejże zgody, Państwa komentarze w dniu uruchomienia nowego systemu komentarzy przejdą proces zmiany na anonimowe. Proszę kliknąć tutaj, aby wyrazić zgodę i powiązać to konto.

Jeżeli posiadasz oddzielne konto w serwisie disqus kliknij tutaj, aby je powiązać

UWAGA: Ten komunikat będzie się pojawiał aż do momentu uruchomienia systemu nowych komentarzy niezależnie od tego czy wykonasz powyższe instrukcje czy nie.

Porównywarka VOD Nowość Repertuar kin Program TV