Repertuar kin Nowość Program TV
 

 

Ocena recenzenta:
6/10

Rycerze Krystalii – recenzja książki

Trzeci tom serii Acatraz i Bibliotekarze autorstwa Brandona Sandersona wykazuje drobne oznaki zmęczenia materiału. Oceniamy Rycerzy Krystalii.

Cykl Alcatraz i Bibliotekarze to seria popularnego pisarza fantasy Brandona Sandersona przeznaczona przede wszystkim dla młodszych czytelników, aczkolwiek i starsi wiekiem czy duchem mogą znaleźć w niej niezłą rozrywkę.

W dotychczasowych dwóch tomach – <em>Piasku Raszida</em> oraz Kościach skryby – amerykański pisarz dość barwnie nakreślił przed czytelnikami świat, w którym toczy się tajna walka pomiędzy złymi Bibliotekarzami (rządzą znanym nam światem), a siłami pochodzącymi z magicznych krain, z rodem Smerdych na czele. Bohaterem jest młody Alcatraz z tego rodu, który został wychowany pod „jarzmem” Bibliotekarzy, a teraz, wraz z przyjaciółmi, walczy z ich złowieszczymi planami. Do pomocy ma swój potężny, nadprzyrodzony talent: potrafi psuć rzeczy…

Akcja trzeciej książki wreszcie przenosi się z opanowanych przez Bibliotekarzy Ciszlandów (czyli znanych nam krain) i przenosi się do magicznej Nalhalii. Alcatraz jest nią zauroczony – ale nie za sprawą jej cudów, a licznych jego wielbicieli, którzy do tej pory mieli okazję śledzić jego przygody wyłącznie z relacji… i pulpowych powieści. A wiadomo, młodemu chłopakowi wiele nie trzeba, by mu się od sławy zawróciło w głowie, czego skutkiem jest odwrócenie od dawnych przyjaciół i obowiązków. A ponieważ to książka dla dzieci, to oczywiście nie zabraknie morału.

Rycerze Krystalii - okładka
Źródło: Wydawnictwo IUVI

W tle toczy się poważniejsza rozgrywka, tym razem bardziej na  gruncie dyplomatycznym niż bezpośrednim starciu z Bibliotekarzami, ale i tego w Rycerzach Krystalii nie zabraknie. Pojawi się oczywiście spisek, a nawet niejeden. Do tego dojdą relacje między postaciami, zakręcone pomysły i rozbudowanie – choć, jak to było do tej pory, w ograniczonym stopniu – świata przedstawionego i intryg. Całość układa się w całkiem zgrabną opowieść.

Znasz tę książkę?

Oceń:

0,0

To nadal seria pełna humoru, głównie za sprawą bezpośredniego zwracania się do czytelnika przez starszą wersję Alcatraza, autora tych wspomnień. Narrator kręci, zwodzi, robi uniki i wprowadza w błąd, co często jest zabawne, ale w trzecim tomie też robi się odrobine wtórne… a może po prostu wszystkie najlepsze pomysły i teksty Sanderson już wykorzystał? W każdym razie tym razem nie wydają się one tak zabawne jak wcześniej.

Jeśli podobały wam się wcześniejsze tomy przygód Alcatraza, to i tym razem nie powinniście być rozczarowani, choć powiew świeżości już się rozwiał i mamy do czynienia po prostu z kolejnym odcinkiem serii wykorzystującym sprawdzone rozwiązania. Nic więcej i nic mniej, ale i tak można przy Rycerzach Krystalii spędzić przyjemnie czas i parę razy parsknąć śmiechem.

Źródło: fot. IUVI

Najlepsze z 24h

Piotr Piskozub
spoilery
-

Elseworlds – co przegapiliście w crossoverze…

Chcemy Wam przedstawić listę easter eggów, które zostały pokazane w tegorocznym crossoverze Arrowverse, Elseworlds.

Piotr Piskozub
-

Najlepszy film Gwiezdnych wojen? Ostatni Jedi…

W sieci pojawiła się galeria zakulisowych zdjęć z planu produkcji Gwiezdne wojny: Ostatni Jedi.

Michalina Reda
-

Filmy i seriale 2018 roku –…

Jak co roku Google przygotowało listę podsumowującą 2018 rok. Wbrew pozorom, najczęściej wyszukiwanym filmem w…

Dawid Muszyński
-

Mary Poppins powraca – recenzja filmu

Legendarna opiekunka powraca, tylko czy jest ku temu powód? Zapraszamy do lektury naszej recenzji.

Ocena recenzenta:
5
Adam Siennica
Plotka
-

Daredevil i inni Defenders w Disney+?…

Daredevil, Luke Cage i Iron Fist to seriale niedawno skasowane, czyli nie powrócą z kolejnymi…

Michalina Reda
-

Nie z tego świata – Jeffrey…

Nie z tego świata to serial, który jest w trakcie emisji 14. sezonu. Zgodnie z…

Co o tym sądzisz?