Ocena recenzenta:
6/10

Rycerze Krystalii – recenzja książki

Trzeci tom serii Acatraz i Bibliotekarze autorstwa Brandona Sandersona wykazuje drobne oznaki zmęczenia materiału. Oceniamy Rycerzy Krystalii.

Cykl Alcatraz i Bibliotekarze to seria popularnego pisarza fantasy Brandona Sandersona przeznaczona przede wszystkim dla młodszych czytelników, aczkolwiek i starsi wiekiem czy duchem mogą znaleźć w niej niezłą rozrywkę.

W dotychczasowych dwóch tomach – <em>Piasku Raszida</em> oraz Kościach skryby – amerykański pisarz dość barwnie nakreślił przed czytelnikami świat, w którym toczy się tajna walka pomiędzy złymi Bibliotekarzami (rządzą znanym nam światem), a siłami pochodzącymi z magicznych krain, z rodem Smerdych na czele. Bohaterem jest młody Alcatraz z tego rodu, który został wychowany pod „jarzmem” Bibliotekarzy, a teraz, wraz z przyjaciółmi, walczy z ich złowieszczymi planami. Do pomocy ma swój potężny, nadprzyrodzony talent: potrafi psuć rzeczy…

Akcja trzeciej książki wreszcie przenosi się z opanowanych przez Bibliotekarzy Ciszlandów (czyli znanych nam krain) i przenosi się do magicznej Nalhalii. Alcatraz jest nią zauroczony – ale nie za sprawą jej cudów, a licznych jego wielbicieli, którzy do tej pory mieli okazję śledzić jego przygody wyłącznie z relacji… i pulpowych powieści. A wiadomo, młodemu chłopakowi wiele nie trzeba, by mu się od sławy zawróciło w głowie, czego skutkiem jest odwrócenie od dawnych przyjaciół i obowiązków. A ponieważ to książka dla dzieci, to oczywiście nie zabraknie morału.

Rycerze Krystalii - okładka
Źródło: Wydawnictwo IUVI

W tle toczy się poważniejsza rozgrywka, tym razem bardziej na  gruncie dyplomatycznym niż bezpośrednim starciu z Bibliotekarzami, ale i tego w Rycerzach Krystalii nie zabraknie. Pojawi się oczywiście spisek, a nawet niejeden. Do tego dojdą relacje między postaciami, zakręcone pomysły i rozbudowanie – choć, jak to było do tej pory, w ograniczonym stopniu – świata przedstawionego i intryg. Całość układa się w całkiem zgrabną opowieść.

Znasz tę książkę?

Oceń:

0,0

To nadal seria pełna humoru, głównie za sprawą bezpośredniego zwracania się do czytelnika przez starszą wersję Alcatraza, autora tych wspomnień. Narrator kręci, zwodzi, robi uniki i wprowadza w błąd, co często jest zabawne, ale w trzecim tomie też robi się odrobine wtórne… a może po prostu wszystkie najlepsze pomysły i teksty Sanderson już wykorzystał? W każdym razie tym razem nie wydają się one tak zabawne jak wcześniej.

Jeśli podobały wam się wcześniejsze tomy przygód Alcatraza, to i tym razem nie powinniście być rozczarowani, choć powiew świeżości już się rozwiał i mamy do czynienia po prostu z kolejnym odcinkiem serii wykorzystującym sprawdzone rozwiązania. Nic więcej i nic mniej, ale i tak można przy Rycerzach Krystalii spędzić przyjemnie czas i parę razy parsknąć śmiechem.

Źródło: fot. IUVI

Poznaj recenzenta

Tymoteusz Wronka
Piszę o popkulturze, a przede wszystkim książkach i komiksach, już kilkanaście lat. Wyrosłem na fantastyce, ale obecnie chętnie sięgam po inne gatunki. Cenię przede wszystkim oryginalność, dobrze skonstruowanych bohaterów i wizję. Lubię dobrą rozrywkę, ale nie pogardzę też poważniejszymi produkcjami.

Najlepsze z 24h

Paweł Krzystyniak
0 -

40 zwiastunów do obejrzenia w ten…

Przegapiliście nowe zwiastuny w tym tygodniu? Nic straconego. Specjalnie dla was zbieramy w jednym miejscu…

Wiktor Fisz
0 -

Oscary, które nie były przepustką do…

Wśród miłośników kina popularna jest opinia, że osoba odbierająca Oscara, trafia do filmowego nieba i…

Adam Siennica
0 -

Agnieszka Kotulanka nie żyje. Aktorka z…

Informację o śmierci Agnieszki Kotulanki ogłosiła jej rodzina w nekrologu zamieszczonym w Gazecie Wyborczej.

Adam Siennica
0 -

Powrót The Expanse. Zwiastun i data…

Amerykańska stacja Syfy ruszą z promocją 3. sezonu The Expanse. Premiera za niepełna 2 miesiące.

Adam Siennica
0 -

Strzelanina na Florydzie będzie mieć wpływ…

Megan Boone, aktorka, która od początku gra główną rolę w serialu Czarna lista zdradziła informację…

Adam Siennica
0 -

Bez słowa Duncana Jonesa rozgrywa się…

Bez słowa to nowy film Netflixa w reżyserii Duncana Jonesa, który najbardziej znany jest ze…

Co o tym sądzisz?