Repertuar kin Nowość Program TV

 

 

 

Ocena recenzenta:
7/10

Saga #08 – recenzja komiksu

Uzdolniony amerykański twórca Brian K. Vaughan konsekwentnie rozwija wciągającą i pełną niebezpieczeństw historię skrzydlatej Alana z planety Brzeg, jej ukochanego Marko z rasy Rogaczy, ich małoletniej córki Hazel oraz kilku intrygujących bohaterów drugoplanowych, choćby dwuznacznego księcia Robota IV. W ósmym tomie Sagi protagoniści serii stają przed nie lada trudnym wyborem, który zaważy na ich przyszłym życiu. Szykujcie się na solidną porcję dramaturgii.

Po dramatycznych wydarzeniach, które rozegrały się na ostatnich stronach poprzedniego tomu, kosmiczni podróżnicy udają się do dziwacznej krainy. W wyniku tragicznego zbiegu okoliczności Alana straciła swe nienarodzone dziecko. Z tego też powodu zakochani w asyście pierworodnej Hazel, księcia Robota IV oraz dziwacznego osobnika, Petrichora, udają się do stylizowanego na miasteczko wprost z Dzikiego Zachodu, Miasta Aborcji. Na ich drodze staje dziwaczna rodzina – bogobojni złodzieje, stanowiący upiorne połączenie koni z ludźmi. Żeby tego było mało zmarły syn Marko i Alany objawia się bohaterom w postaci zmaterializowanego ducha. Hazel zaprzyjaźnia  się ze swym małym braciszkiem, co jeszcze bardziej komplikuje usunięcie martwego płodu. Jednocześnie śledzimy dalsze losy dawnego łowcy nagród, Upartego. Otyły najemnik we wcześniejszym albumie został uprowadzony przez dziwacznego osobnika. Zostaje zatem poddany psychicznym i fizycznym torturom, poznając motywacje i prawdziwą tożsamość porywacza.

Scenarzysta głośnej serii Y: Ostatni z mężczyzn po raz kolejny porusza w Sadze współczesną problematykę społeczną oraz mocno kontrowersyjne kwestie. W tym przypadku mamy do czynienia z aborcją i dzikimi żądzami. Bardzo dobrze wypadają moralne dylematy, przed którymi muszą stanąć rodzice Hazel, jej relacja z nagle przybyłym, zmarłym bratem, a także kolejne nieprzemyślane czyny księcia Robota IV. Świetnie prezentują się również kolejne reminiscencje z życia Upartego, w których pojawia się jego ukochana, Zaczajona oraz piękna Gwendolyn.  W ostatnim rozdziale recenzowanego dzieła główne role odgrywa pocieszny Ghus z rasy humanoidalnych fok, a także śmiały syn księcia, Dziedzic. Konfrontują się oni z dziwacznym bytem, zwanym drednotem. Jedynym mankamentem w ósmym tomie Sagi jest prawdziwa twarz porywacza Upartego. Spodziewałem się bardziej spektakularnego i zaskakującego rozwiązania owej zagadki.

Rzeczony komiks to kolejny popis artystyczny, odpowiedzialnej za warstwę graficzną, Fiony Staples. Rysowniczka świetnie zaprezentowała wygląd fantasmagorycznych istot oraz kosmicznych awanturników, a także dzikie preria i stylizowane na Dziki Zachód, Miasto Aborcji. Doskonale wypada pojedynek młodego Upartego i Zaczajonej z obcymi oraz starcie bohaterów z  niemymi kreaturami, powstałymi z ich odchodów. Kolejne brawa za dobrze dobraną kolorystykę, zwłaszcza pochwały za fluorescencyjne barwy enigmatycznego dreadnota.

Znasz ten komiks?

Oceń:

0,0

Ósmy tom Sagi prezentuje się równie dobrze, jak wcześniejsze części cyklu. Twórca Runaways po mistrzowsku prowadzi poszczególnych bohaterów, stawiając przed nimi kolejne wyzwania oraz złożone problemy. Serwuje nam kilka wybornych zwrotów akcji oraz scen dramatycznych i zaskakujących. Udanie przy tym żongluje różnymi gatunkami literackimi i filmowymi, rozbudowując barwne uniwersum. W tym przypadku otrzymujemy połączenie dramatu rodzinnego, westernu, thrillera oraz grozy. Jednym słowem – jest ciekawie.

Źródło: fot. Mucha Comics

Najlepsze z 24h

Adam Siennica
spoilery
-

The Walking Dead: sezon 9, odcinek…

The Walking Dead po raz kolejny szokuje. 15. odcinek 9. sezonu to wydarzenia emocjonujące, ciekawe…

Ocena recenzenta:
9
Piotr Piskozub
-

Avengers: Koniec gry – Thanos bał…

W sieci pojawiła się związana z filmem Avengers: Koniec gry teoria, według której Thanos wysłał…

Adam Siennica
-

Spider-Man: Daleko od domu – plakaty…

Zgodnie z zapowiedziami Tom Holland opublikował nowe materiały promujące film Spider-Man: Daleko do domu. Trzy…

Adam Siennica
spoilery
-

The Walking Dead: sezon 9, odcinek…

Dobiega jeden z najlepszych sezonów The Walking Dead. Co przyniesie nam finał 9. sezonu?

Adam Siennica
spoilery
-

The Walking Dead – 9. sezon…

The Walking Dead szokuje. Nie tylko tym, że 9. sezon jest jednym z najlepszych sezonów…

Piotr Piskozub
-

Avengers: Koniec gry wyjawi, dlaczego Kapitan…

Szef Marvel Studios, Kevin Feige, wyjawił, że Avengers: Koniec gry wyjawi, gdzie przez ostatnich kilkanaście…

Co o tym sądzisz?

Z dniem 31.04.2019 dokonamy migracji systemu komentarzy. Nowy system komentarzy pozwoli nam m.in. rozwinąć funkcje, których nie możemy uzyskać w Disqus, zwiększy bezpieczeństwo strony i przyspieszy czas jej ładowania. W związku z tym wymagana jest Państwa zgoda na przeniesienie Państwa komentarzy do nowego systemu i powiązania go z Państwa kontem w serwisie naEKRANIE.pl. Prosimy o zalogowanie się na wszystkie konta disqus, z których Państwo korzystacie i powiązanie ich z naszym serwisem. W przypadku braku udzielenia tejże zgody, Państwa komentarze w dniu uruchomienia nowego systemu komentarzy przejdą proces zmiany na anonimowe. Proszę kliknąć tutaj, aby wyrazić zgodę i powiązać to konto.

Jeżeli posiadasz oddzielne konto w serwisie disqus kliknij tutaj, aby je powiązać

UWAGA: Ten komunikat będzie się pojawiał aż do momentu uruchomienia systemu nowych komentarzy niezależnie od tego czy wykonasz powyższe instrukcje czy nie.