Repertuar kin Nowość Program TV
Ocena recenzenta:
9/10

Samuraj Jack: sezon 5, odcinek 8 i 9 – recenzja

Czasem mam wrażenie, że z każdym kolejnym odcinkiem zaczynam się powtarzać. W końcu Samuraj Jack co chwilę zasłużenie jest przeze mnie nazywany arcydziełem. I to się nie zmienia.
UWAGA: TEKST ZAWIERA SPOILERY!

Oba odcinki to pod wieloma względami totalna skrajność. Uroczy, zabawny 8. odcinek kontra mroczny, poruszający 9. epizod. Nie wiem, jak to Genndy Tartakovsky robi, ale idealnie łączy takie skrajności w tym serialu, tworząc niezwykle dojrzałą, wyrazistą i emocjonującą historię. Taką, obok której trudno przejść obojętnie. Taką, która wywołuje zachwyt i zaskoczenie, że w serialu animowanym w ogóle ktoś odważył się robić to tak wyjątkowo dobrze.

Powiedzmy sobie szczerze – romans Jacka z Ashi był kwestią czasu. Wydawało się to oczywiste, że taki rozwój scenariusza koniec końców nastąpi. Wykorzystanie statku kosmitów jako miejsca ich zbliżenia jest zagraniem wyjątkowo trafnie działającym. Od pierwszej sceny w „autobusie pustynnym”, gdzie przez tłok są bardzo blisko siebie, jesteśmy rzucani w budowanie ich romantycznego związku. Subtelnie, w oparciu o niezręczność postaci, które przez swoją rzeczywistość nigdy nie miały szans być z drugą osobą. Ich reakcje często są zabawne, bo to one wyrastają na pierwszy plan podczas walki z zabójcami czy z robalami na statku kosmicznym. Akcja i walka stają się tłem dla budowy romansu, który naprawdę może się podobać. Emocjonuje, bawi i przekonuje. Finał z pocałunkiem jest satysfakcjonującą konkluzją. Trochę śmieszną, trochę oczekiwaną i istotną.

I tak też przechodzimy do 9. odcinka, który początkowo jest kontynuacją niezręczności. Ucieczka Jacka przed uczuciem jest ukazana wiarygodnie. Tak samo jak późniejsza rozmowa z Ashi o tym, co ich łączy. Bez łopatologii, subtelnie, bardziej w oparciu o niuanse. Trudno oczekiwać, by można było zrobić to jeszcze lepiej.

Spacer Jacka po cmentarzysku maszyn Aku, które zniszczył, jest niezwykle klimatyczny i nostalgiczny. Gdy jednak pojawia się Aku, od razu robi się ciekawiej. Jego pewność, że Jack stracił miecz, szybko znika, a my dostajemy zabawną scenę jego zemsty na złoczyńcy, który sprzedał mu nieprawdziwą informację. W tym miejscu mamy popis genialności Tartakovsky’ego. Aku często jest ukazywany jako śmieszek, który bardziej bawi, niż straszy. Widzimy jednak, że dostrzega on uczucie rodzące się pomiędzy Jackiem a Ashi. Jego bezwzględne wykorzystanie dziewczyny do walki z samurajem jest szokujące. Przez półtora odcinka w sprawny sposób kształtowano uczucie, które wzbudza sympatię i buduje nasze emocje. Teraz postawiono ich przeciwko sobie w walce na śmierć i życie. Niby nie jest to odkrywczy zwrot akcji, a nawet można było przypuszczać, że Aku będzie mieć jakąś kontrolę nad Ashi, ale przeprowadzono go perfekcyjnie. Walka z Ashi-demonem jest efektowna, poruszająca i ekscytująca. W tym miejscu serial wchodzi na wyżyny.

Samuraj Jack to prawdziwe arcydzieło. Czasem odnoszę wrażenie, że każdy kolejny odcinek jest jedynie lepszy. Aż trudno się nadziwić, jakie to dobre! Niesamowity przedsmak finału!

Źródło: zdjęcie główne: materiały prasowe

Poznaj recenzenta

Adam Siennica
Zastępca redaktora naczelnego naEKRANIE,pl. Dziennikarz z zamiłowania. Fan Gwiezdnych Wojen od ponad 20 lat, wychowywał się na chińskim kung fu, kreskówkach i filmach z dużymi potworami. Nie stroni od żadnego gatunku w kinie i telewizji. Choć boi się oglądać horrory. Uwielbia efekciarskie superprodukcje, komedie z mądrym, uniwersalnym humorem i inteligentne kino. Najważniejsze w filmach i serialach są emocje. Prywatnie lubi fotografować i kolekcjonować gadżety ze Star Wars.

Najlepsze z 24h

Paweł Krzystyniak
0 -

35 zwiastunów do obejrzenia w ten…

Przegapiliście nowe zwiastuny w tym tygodniu? Nic straconego. Specjalnie dla was zbieramy w jednym miejscu…

Adam Siennica
0 -

Serial uratowany! Będzie 4. sezon The…

Wszystkie umowy podpisane. Oficjalnie serial The Expanse przechodzi do platformy Amazon i będzie 4. sezon.

Michalina Reda
0 -

Nowe oświadczenie Morgana Freemana. Aktor jest…

Oskarżony o molestowanie Morgan Freeman wydał kolejne oświadczenie, w którym tłumaczy, że nigdy nie molestował…

Tymoteusz Wronka
0 -

Zobacz okładki lipcowych zapowiedzi komiksów z…

Wydawnictwo Egmont zaprezentowało zapowiedzi na lipiec tego roku. Zobaczcie okładki do kontynuacji serii i premierowych…

Michał Kujawiński
0 -

Kto zagra Wiedźmina? Informację poznamy później…

Z każdym tygodniem wiemy coraz więcej o serialu, którego produkcja jeszcze nie ruszyła, ale wciąż…

Adam Siennica
spoilery
0 -

[SPOILER] pojawił się w filmie Han…

Zaskakująca postać wystąpiła w roli epizodycznej w filmie Han Solo: Gwiezdne Wojny - historie. Do…

Co o tym sądzisz?