Sharon Tate. Historia morderstwa żony Romana Polańskiego - recenzja książki
Data premiery w Polsce: 14 sierpnia 2019Sharon Tate nie zdążyła zostać ikoną kina, zaś jej przedwczesna śmierć stała się częścią amerykańskiej mitologii i światowej popkultury. Dzisiaj, między innymi za sprawą premiery filmu Pewnego razu w Hollywood Quentina Tarantino, odżyło zainteresowanie tą tragiczną historią. Książka, którą oceniamy, jest jedną z wielu pozycji poświęconych morderstwom, dokonanym przez bandę Mansona. Czy warto po nią sięgnąć?
Sharon Tate nie zdążyła zostać ikoną kina, zaś jej przedwczesna śmierć stała się częścią amerykańskiej mitologii i światowej popkultury. Dzisiaj, między innymi za sprawą premiery filmu Pewnego razu w Hollywood Quentina Tarantino, odżyło zainteresowanie tą tragiczną historią. Książka, którą oceniamy, jest jedną z wielu pozycji poświęconych morderstwom, dokonanym przez bandę Mansona. Czy warto po nią sięgnąć?
9 sierpnia 1969 roku był dla niczego niepodejrzewającej Sharon Tate ostatnim dniem życia.. Młoda, piękna, dobrze zapowiadająca się aktorka została okrutnie zamordowana wraz z kilkoma swoimi przyjaciółmi przez członków tzw „rodziny Mansona” – charyzmatycznego przywódcy sekty, pragnącego zemścić się na hollywoodzkim establishmencie. Wśród wielu publikacji, filmów dokumentalnych, serialu telewizyjnego i jednego bardzo kiepskiego filmu fabularnego, książka Sharon Tate. Historia morderstwa żony Romana Polańskiego wyróżnia się przede wszystkim osobami autorek. Alisa Statman jest wieloletnią partnerką nieżyjącej już siostry Sharon Tate – Patricii, a Brie jest córką Patti z pierwszego małżeństwa.
To bardzo osobista relacja o morderstwie Sharon Tate, wykorzystująca niepublikowane wspomnienia rodziców Sharon i jej siostry. Zaczyna się od poranka, kiedy matka i siostra Patti odkrywają, że została zamordowana, opowiada szczegółowo o przebiegu śledztwa, o procesie Charlesa Mansona i jego rodziny, wreszcie o próbach powrotu do normalności i przeżywaniu żałoby. Przy pisaniu książki autorki dysponowały niepublikowanymi wcześniej rodzinnymi źródłami, miały też bezpośredni dostęp do żyjących członków rodziny i ich wspomnień. Powinno to zaowocować znakomitą, ściskająca za serce relacją, niestety mam wrażenie, że autorki nie udźwignęły tematu. Książka jest nierówna. Obok wzruszających opisów rodzinnej tragedii i interesujących detali toczącego się śledztwa mamy niepotrzebne epatowanie zbytnimi szczegółami dotyczącymi samego morderstwa.
Życie Sharon Tate jest opowiadane jak bajka o „pięknej i dobrej księżniczce”, a wszystko to jest napisane dość pokrętnym i momentami patetycznym stylem, drażniącym wyrobionego czytelnika. Można oczywiście zrozumieć, że we wspomnieniach idealizuje się nieżyjących członków rodziny i niemożliwe byłoby nie odczuwać współczucia dla familii Tate po przerażających wydarzeniach z 1969 roku, ale jeżeli ktoś nie zna historii samego morderstwa i okoliczności, które mu towarzyszyły, książka Alisy Statman i Brie Tate nie jest najwłaściwszym wyborem, bo w warstwie faktograficznej nie jest zbyt solidna. To opowieść bardzo skupiona na przeżyciach rodzinnych. Najbardziej godnym pochwały celem autorek jest oddanie hołdu matce Sharon, Doris. Można bardzo wiele dowiedzieć się o pracy Doris Tate i Patricii Tate jako rzeczników ofiar. Obie ciężko walczyły nie tylko o to, aby zatrzymać zabójców Sharon w więzieniu i nie dopuścić do ich wyjścia na zwolnienia warunkowe, ale pomagały innym rodzinom, które straciły bliskich, w wyniku morderstwa.
Recenzowana książka nie mówi, dlaczego 9 sierpnia 1969 roku Sharon Tate, Abigail Folger, Jay Sebring, Steven Parent i Wojciech Frykowski zostali zamordowani w okrutnym i niezrozumiałym rytuale. Odpowiedzi na to pytanie tu nie znajdziemy. Ale książka jest niewątpliwie hołdem dla Sharon Tate i jej krótkiego życia. Nie jest zbyt dobrze napisana, ale jedną z jej niezaprzeczalnych zalet jest przybliżenie postaci aktorki, która przez świat została zapamiętana tylko jako ofiara straszliwej zbrodni.
Źródło: fot. Znak
Poznaj recenzenta
Beata ZawadzkaKalendarz premier seriali
Zobacz wszystkie premieryDzisiaj urodziny obchodzą
ur. 1984, kończy 40 lat
ur. 1978, kończy 46 lat
ur. 1965, kończy 59 lat
ur. 1975, kończy 49 lat
ur. 1945, kończy 79 lat