Ocena recenzenta:
7/10

Sposób na morderstwo: sezon 4, odcinek 7 – recenzja

Najnowszy odcinek zdecydowanie należy do młodych adwokatów, dzięki czemu ogląda się go zaskakująco przyjemnie. Sama akcja zaś dzieje się zaledwie na czterdzieści osiem godzin przed sugerowanymi, tragicznymi wydarzeniami.
UWAGA: TEKST ZAWIERA SPOILERY!

Biorąc pod uwagę, że zimowy finał serialu jest na wyciągnięcie ręki, wydarzenia w serialu powinny nabrać większego tempa. Nic bardziej mylnego. Fabuła co prawda posuwa się znacząco do przodu, ale odnosi się wrażenie, że w raczej dość umiarkowany sposób. Następujące po sobie wydarzenia, może i nie trzymają w nieustającym napięciu uwagi widza, ale stanowią miłą i logiczną całość. W gruncie rzeczy, odcinek ogląda się dobrze, choć jest nastawiony na relacje pomiędzy bohaterami niż akcję samą w sobie.

Zdecydowanie jest to zasługą młodszej części obsady, której poświęcono więcej niż dotychczas uwagi. Można przyczepić się, że odcinek był skierowany bardziej w kierunku obyczajówki i z dość dużą dawką romansu pomiędzy bohaterami, ale dzięki temu pogłębia on zarysowane wcześniej konflikty. Większość wątków kręci się wokół wypuszczenia nielegalnie informacji na temat firmy Antares. Czy mowa tu o związku Ashera z Michaelą, czy relacji Michaeli z Laurel. Nawet związek Oliviera z Connorem, stoi w cieniu decyzji, którą próbuje wymusić na wszystkich Laurel. Zabawa w przyciąganie – odpychanie, powinna na tym etapie działać raczej widzom na nerwy, ale tego nie robi. Mało tego, zaczynam powoli wierzyć w intencje Michaeli wobec Ashera, których związek do tej pory działał na zasadzie fizycznej i cielesnej zależności niż prawdziwych uczuć. Scena zniszczenia sukni ślubnej Michaeli wyszła zaskakująco romantycznie, choć zdecydowanie w stylu serialu. Romantyzm sam w sobie był domeną również Connora i Oliviera. Poświęcono dość dużo czasu dla tej pary, portretując ich postaci jako szczęśliwych i w emocjonalnej bliskości. Jest to tym bardziej niepokojące, że to właśnie postać Connora nie została jeszcze pokazana w końcowej odliczance kandydatów do morderstwa. Sugeruje się nam, to właśnie on może być ofiarą.

Drugą, bardzo ważną częścią serialowej układanki jest Annalise i jej zbiorowy pozew walczący o prawa niesprawiedliwie osądzonych więźniów. Najnowszy odcinek dostarczył przełomu w sprawie, dopuszczając pozew do rozpatrzenia w sądzie. Annalise wygrała wstępne przesłuchanie, mimo że prokurator starał się ją pogrążyć, powołując się na jej alkoholizm. Pomocny okazał się być jej terapeuta, Issac, którego wątek staje się również coraz bardziej skomplikowany. Mimo, że jest on najmniej intrygujący ze wszystkich zaproponowanych w serialu, to w końcu zaczyna być widoczną częścią skomplikowanej układanki. Trzeba przyznać, że bardzo długo zajęło, aby zacząć go traktować jako istotny element serialu. Choć w dalszym ciągu jawi się jako najmniej angażujący ze wszystkich.

Nowy odcinek, mimo dość ważnych wydarzeń – sukces Annalise i decyzja o wypuszczeniu newralgicznych informacji na temat Antares – jest zaskakująco lekki w odbiorze. To za sprawą kilku pozytywnych i przyjemnych emocjonalnie scen, o które ciężko zazwyczaj w serialu. Ta, typowa dla gatunku seriali, krótka chwila szczęścia, po której następują krwawe wydarzenia, ma jedynie uśpić czujnego widza. I jak najbardziej działa. Końcowa scena, która zwyczajowo już zapowiada tragedię, wdarła się mocno i zburzyła budowany przez cały odcinek spokój. W dalszym ciągu nie wiemy nic więcej, co mogło mieć miejsce feralnego dnia. Pozostaje mieć nadzieję, że nadchodzący zimowy finał nie tylko udzieli niezbędnych informacji, ale także będzie satysfakcjonujący pod względem akcji i skomplikowania fabuły.

Źródło: zdjęcie główne: ABC/Kelsey McNeal

Poznaj recenzenta

Paulina Wiśniewska
Wieloletnia miłośniczka małego ekranu, z wykształcenia i zamiłowania socjolog. Lubująca się w kinie familijnym i młodzieżowym, choć nie gardząca wartką akcją czy nietuzinkową fabułą. Jeśli tylko może to stroni od horrorów, ale za to socjologicznym okiem spogląda na seriale w poszukiwaniu perełek godnych uwagi. Bacznie obserwuje trendy i zmiany zachodzące w popkulturze. Entuzjastka kawy, zwłaszcza w towarzystwie dobrej książki.

Najlepsze z 24h

Piotr Piskozub
0 -

Aktor z MCU ostro o Marvelu:…

Christopher Eccleston, znany fanom Kinowego Uniwersum Marvela z filmu Thor: Mroczny świat, w niezwykle krytycznych…

Piotr Piskozub
0 -

Momoa o krytyce Ligi Sprawiedliwości: Trzymam…

Jason Momoa zabrał głos w kwestii krytyki, jaka spadła na film Liga Sprawiedliwości. Aktor nie…

Piotr Piskozub
0 -

Liga Sprawiedliwości morduje Avengers i X-Men…

W jednym z chińskich kin pojawił się nietypowy plakat promujący film Liga Sprawiedliwości.

Michalina Reda
0 -

Jak się robi sceny erotyczne w…

Bogusław Linda uchylił rąbka tajemnicy i opowiedział, jak wygląda realizacja scen łóżkowych w polskim kinie.…

Magda Muszyńska
spoilery
0 -

The Walking Dead: sezon 8, odcinek…

Po dramatycznych wydarzeniach, które miały miejsce w poprzednich odcinkach The Walking Dead, przyszedł czas na…

Ocena recenzenta:
7
Michalina Reda
0 -

Oto zwiastun 5. sezonu serialu Agenci…

Po klipach i zdjęciach promocyjnych, w sieci pojawił się pełny zwiastun nadchodzącego sezonu serialu Agenci…

Co o tym sądzisz?