Repertuar kin Nowość Program TV
Ocena recenzenta:
7/10

Stan Lee. Człowiek-Marvel – recenzja książki

Stan Lee. Człowiek-Marvel to biografia, która przedstawia drogę Stana Lee od skromnego redaktora po człowieka-instytucję w popkulturze.

Polska premiera książki Stan Lee. Człowiek-Marvel zbiegła się w czasie ze smutną wieścią o śmieci giganta popkultury. Stan Lee odcisnął niebagatelne piętno na kulturze popularnej i ukierunkował świat komiksu (a pośrednio, również filmu) na zupełnie nowe tory. Nie dziwne, że zasłużył na biografię, która poniekąd stawia mu pomnik.

Nie ma chyba drugiej osoby, która odcisnęłaby aż takie piętno na rynku komiksowym (a fabułach superbohaterskich w szczególności), a pośrednio, dzięki nim także na popkulturze. Proces ten, podobnie jak kariera Stana Lee, trwał dziesiątki lat. Bob Batchelor postanowił zaprezentować czytelnikom tę wyjątkową postać, śledząc jego losy od dzieciństwa i pierwszych kroków w wydawnictwie, aż do  ekranizacji komiksów Marvela w Hollywood.

W porównaniu do innych pozycji traktujących o amerykańskim rynku komiksowym (Niezwykła historia Marvel Comics, Mordobicie. Wojna superbohaterów. Marvel kontra DC) omawiana książka ma inną perspektywę, koncentrując się przede wszystkim na samym Lee i kolejnych stopniach w jego drodze na szczyt. Wyłania się z tego obraz niezwykłego pracusia, osoby ambitnej i pomysłowej, z jednej strony dopasowującej się do koniunktury, a z drugiej potrafiącej kreować nowe trendy. Pojawiały się u niego momenty zwątpienia, niepowodzenia czy potknięcia, ale dla twórcy Spider-Mana to tylko drobnostki, niewielkie przeszkody, które tylko mobilizują do dalszych działań. Przede wszystkim fascynuje niespożyta energia, która napędzała Stana Lee przez dziesiątki lat pracy. Kiedy inni myśleliby o emeryturze, on wdrażał kolejne projekty, tryskał pomysłami i pracował po kilkanaście godzin dziennie.

Stan Lee. Człowiek-Marvel - biografia
Źródło: SQN

Czy książka ma jakieś wady? Owszem. Najpoważniejsza wynika z samego podejścia autora, który nie zawsze potrafi być obiektywny – przynajmniej ma tendencję do przemilczania (lub omawiania po łebkach) wydarzeń i faktów, które mogą pokazać Stana Lee w niekorzystnym świetle. Stąd niewiele się dowiemy chociażby o kulisach konfliktów z dawnymi współpracownikami (Steve’em Ditko czy Jackiem Kirby), krótkim romansie z DC Comics czy o Stanie Lee innym niż postać, na którą sam się kreuje. Więcej można wywnioskować nie z tego, co zostało napisane, a czego zabrakło – chociaż więc wyłania się obraz błyszczącej gwiazdy popkultury, to jednak gdzieś w tle zalegają cienie.

Znasz tę książkę?

Oceń:

0,0

Stan Lee. Człowiek-Marvel to interesująca lektura, która stanowi dobre uzupełnienie innych okołokomiksowych opracowań dostępnych na rynku. Jeśli ktoś nie zna meandrów narodzin komiksów superbohaterkich albo nie zdaje sobie sprawy, jak wielką rolę w rozwoju tego medium odegrał Stan Lee, powinien sięgnąć po tę książkę.

Źródło: fot. SQN

Najlepsze z 24h

Paweł Krzystyniak
-

Zwiastuny do obejrzenia w ten weekend…

Przegapiliście nowe zwiastuny w tym tygodniu? Nic straconego. Specjalnie dla was zbieramy w jednym miejscu…

Michalina Reda
-

Złote Maliny 2019 – nagrody rozdane.…

Złote Maliny to antynagrody przyznawane najgorszym filmom roku. Właśnie poznaliśmy tegorocznych nagrodzonych - oto lista.

Michalina Reda
spoilery
-

Gwiezdne Wojny: część IX – zaskakująca…

Gwiezdne Wojny: część IX to film, który zadebiutuje jeszcze w tym roku. Do sieci trafiła…

Michalina Reda
-

Jackman ma rekord Guinnessa. Jest cięty…

Hugh Jackman trafił na listę rekordów Guinnessa, o czym informowaliśmy jakiś czas temu. Teraz na…

Michał Kujawiński
-

Powstaje film o Zenonie Martyniuku. Poznaliśmy…

Rozpoczęły się zdjęcia do biograficznego filmu o muzyku disco polo, Zenonie Martyniuku. Wiemy, kogo zobaczymy…

Michał Kujawiński
Plotka
-

Wiedźmin – Geralt zmierzy się z…

Wciąż czekamy na pierwsze oficjalne materiały z serialu Wiedźmin od Netflixa. Dostaliśmy jednak nowe informacje…

Co o tym sądzisz?

Z dniem 31.03.2019 dokonamy migracji systemu komentarzy. Nowy system komentarzy pozwoli nam m.in. rozwinąć funkcje, których nie możemy uzyskać w Disqus, zwiększy bezpieczeństwo strony i przyspieszy czas jej ładowania. W związku z tym wymagana jest Państwa zgoda na przeniesienie Państwa komentarzy do nowego systemu i powiązania go z Państwa kontem w serwisie naEKRANIE.pl. Prosimy o zalogowanie się na wszystkie konta disqus, z których Państwo korzystacie i powiązanie ich z naszym serwisem. W przypadku braku udzielenia tejże zgody, Państwa komentarze w dniu uruchomienia nowego systemu komentarzy przejdą proces zmiany na anonimowe. Proszę kliknąć tutaj, aby wyrazić zgodę i powiązać to konto.

Jeżeli posiadasz oddzielne konto w serwisie disqus kliknij tutaj, aby je powiązać

UWAGA: Ten komunikat będzie się pojawiał aż do momentu uruchomienia systemu nowych komentarzy niezależnie od tego czy wykonasz powyższe instrukcje czy nie.