Repertuar kin Nowość Program TV
Ocena recenzenta:
7/10

Stan Lee. Człowiek-Marvel – recenzja książki

Stan Lee. Człowiek-Marvel to biografia, która przedstawia drogę Stana Lee od skromnego redaktora po człowieka-instytucję w popkulturze.

Polska premiera książki Stan Lee. Człowiek-Marvel zbiegła się w czasie ze smutną wieścią o śmieci giganta popkultury. Stan Lee odcisnął niebagatelne piętno na kulturze popularnej i ukierunkował świat komiksu (a pośrednio, również filmu) na zupełnie nowe tory. Nie dziwne, że zasłużył na biografię, która poniekąd stawia mu pomnik.

Nie ma chyba drugiej osoby, która odcisnęłaby aż takie piętno na rynku komiksowym (a fabułach superbohaterskich w szczególności), a pośrednio, dzięki nim także na popkulturze. Proces ten, podobnie jak kariera Stana Lee, trwał dziesiątki lat. Bob Batchelor postanowił zaprezentować czytelnikom tę wyjątkową postać, śledząc jego losy od dzieciństwa i pierwszych kroków w wydawnictwie, aż do  ekranizacji komiksów Marvela w Hollywood.

W porównaniu do innych pozycji traktujących o amerykańskim rynku komiksowym (Niezwykła historia Marvel Comics, Mordobicie. Wojna superbohaterów. Marvel kontra DC) omawiana książka ma inną perspektywę, koncentrując się przede wszystkim na samym Lee i kolejnych stopniach w jego drodze na szczyt. Wyłania się z tego obraz niezwykłego pracusia, osoby ambitnej i pomysłowej, z jednej strony dopasowującej się do koniunktury, a z drugiej potrafiącej kreować nowe trendy. Pojawiały się u niego momenty zwątpienia, niepowodzenia czy potknięcia, ale dla twórcy Spider-Mana to tylko drobnostki, niewielkie przeszkody, które tylko mobilizują do dalszych działań. Przede wszystkim fascynuje niespożyta energia, która napędzała Stana Lee przez dziesiątki lat pracy. Kiedy inni myśleliby o emeryturze, on wdrażał kolejne projekty, tryskał pomysłami i pracował po kilkanaście godzin dziennie.

Stan Lee. Człowiek-Marvel - biografia
Źródło: SQN

Czy książka ma jakieś wady? Owszem. Najpoważniejsza wynika z samego podejścia autora, który nie zawsze potrafi być obiektywny – przynajmniej ma tendencję do przemilczania (lub omawiania po łebkach) wydarzeń i faktów, które mogą pokazać Stana Lee w niekorzystnym świetle. Stąd niewiele się dowiemy chociażby o kulisach konfliktów z dawnymi współpracownikami (Steve’em Ditko czy Jackiem Kirby), krótkim romansie z DC Comics czy o Stanie Lee innym niż postać, na którą sam się kreuje. Więcej można wywnioskować nie z tego, co zostało napisane, a czego zabrakło – chociaż więc wyłania się obraz błyszczącej gwiazdy popkultury, to jednak gdzieś w tle zalegają cienie.

Znasz tę książkę?

Oceń:

0,0

Stan Lee. Człowiek-Marvel to interesująca lektura, która stanowi dobre uzupełnienie innych okołokomiksowych opracowań dostępnych na rynku. Jeśli ktoś nie zna meandrów narodzin komiksów superbohaterkich albo nie zdaje sobie sprawy, jak wielką rolę w rozwoju tego medium odegrał Stan Lee, powinien sięgnąć po tę książkę.

Źródło: fot. SQN

 

 

Najlepsze z 24h

Piotr Piskozub
-

Godzilla 2 – potworów jest znacznie…

W filmie Godzilla 2: Król potworów możemy zobaczyć znacznie więcej Tytanów, niż do tej pory…

Michał Kujawiński
-

Avengers: Endgame – martwa postać zauważona…

W filmie Avengers: Wojna bez granic przez działanie Rękawicy Nieskończoności, połowa istnień we wszechświecie przestała…

Piotr Piskozub
-

Marvel? DC? Sprzedaż komiksów w USA…

Poznaliśmy już dane na temat sprzedaży komiksów w USA w listopadzie - pojedynek Marvel vs.…

Adam Siennica
-

Godzilla 2: Król potworów – analiza…

Godzilla 2: Król potworów doczekał się pełnego zwiastuna. Tak jak poprzedni mówi o filmie więcej,…

Adam Siennica
spoilery
-

Wikingowie: sezon 5, odcinek 12 –…

Wikingowie w kolejnym odcinku nie zachwycają. Znów dużo scen o niczym, nudne postacie i słabe…

Ocena recenzenta:
4
-

Filmy sf/fantasy 2019 – oczekiwane premiery

Niedługo rozpocznie się nowy rok kalendarzowy, który przyniesie kolejne premiery kinowe. W tym artykule chcielibyśmy…

Co o tym sądzisz?