Repertuar kin Nowość Program TV
 

Advertisement " "  

Advertisement

 

Ocena recenzenta:
6/10

Star Trek: Discovery: sezon 2, odcinek 3 – recenzja

Star Trek: Discovery wciąż szuka swojej nowej drogi. Tym razem jest raz lepiej, raz gorzej, a do tego dostaliśmy praktycznie pilot zapowiedzianego spin-offu.
UWAGA: TEKST ZAWIERA SPOILERY!

Star Trek: Discovery stara się bardzo (może za bardzo?) wyjaśnić widzom, dlaczego w oryginalnym Star Treku pan Spock nie wspominał o istnieniu siostry. Rozmowa Michael Burnham z matką bardzo dosadnie to tłumaczy i nadaje wiarygodności spójności fabularnej. Jestem w stanie uwierzyć, że ta relacja jest tak zniszczona, że jak Spock się w końcu pojawi w tym sezonie, Michael będzie dla niego niczym obca osoba. Notabene ciągłe przeciąganie debiutu Spocka na ekranie wydaje mi się osiągać odwrotny efekt od zamierzonego. Moja ciekawość nie jest pobudzona rozmowami o tej legendarnej postaci. Wcale. I choć budowana tajemnica ma sens, obawiam się, że twórcy mogą zbyt długo grać w kotka i myszkę, a przez to emocjonalny wydźwięk jego wejścia może być nieobecny. Na razie zaczyna to trochę bardziej męczyć i budować uczucie niezbyt udanego przeciągania nieuniknionego.

Największym rozczarowaniem odcinka jest wątek Tilly i „ducha” jej przyjaciółki z dzieciństwa. Z jednej strony plus, bo z sensem wyjaśniono, że to jest jakaś istota z Lustrzanego Wszechświata, a nie zjawa z przeszłości bohaterki. Z drugiej strony twórcy poszli w karygodnie złą stronę. Nagle cała naukowa otoczka Star Treka przestaje mieć znaczenie i bohaterowie podejmują irracjonalne decyzje. Mieli niepowtarzalną szansę porozumienia się z tą istotą i dowiedzenia się, o co chodzi. A przecież ona mówi dużo w tym odcinku rzeczy sugestywnych i pobudzających zainteresowanie. Scenarzyści jednak podjęli decyzję dla mnie irracjonalną, bo takie bezceremonialną wyrwanie tej istoty z Tilly przeczy mi konwencji Star Treka, a brak nawiązania komunikacji, tylko obruszanie się na irytującego ducha, to, mówiąc wprost: absurd niepasujący do charakteru Tilly. Ten wątek był niesamowicie ciekawy, a rozwinięto go w stronę wydającą się marnować budowany potencjał.

Wątek Klingonów w końcu powraca na ekrany. Nieoczekiwanie można go nazwać nieoficjalnym pilotem spin-offu, którego bohaterką miałaby być cesarzowa Philippa Georgiu z Lustrzanego Wszechświata i jej szpiegowska praca dla sekcji. Ten wątek pokazuje dość dosadnie na czym mniej więcej ma to polegać: w tym przypadku Philippa ma pilnować, by na czele rządu Klingonów stała odpowiednia osoba. Jest to nawiązanie do różnych historii o CIA i tym podobnych organizacjach, które w popkulturze wpływały na rządy krajów z problemami. Trudno tak naprawdę wysnuć klarowny wniosek: z jednej strony tego typu działania typowo szpiegowskie mogą wprowadzić do Star Treka wiele świeżości, która przyciągnie nowych widzów. Tym mnie zainteresowali. Z drugiej strony przedstawienie tego wątku w tym odcinku jest takie mało porywające. Tak jakby szukano pomysłu na Tylera, który stał się zbędnym balastem w wątku Klingonów. Jest to dość odczuwalne w wielu momentach, gdy wszyscy Klingoni na czele z ich władczynią koniec końców zaczynają mieć z nim jakiś problem. Czuć potencjał na więcej i oby jeszcze w tym sezonie go mocniej zaakcentowano.

Walka o władze u Klingonów, pomijając kwestię udziału Philippy, ma wszystkie potrzebne elementy, by dobrze wypełniać czas ekranowy. Większy problem mam jednak z wyglądem Klingonów. Gdy nie mieli włosów w pierwszym sezonie, ich „nowe” oblicze po jakimś czasie było akceptowalne. Nadal gryzło się z wyobrażeniami z poprzednich seriali, ale można było przymknąć oko. Teraz jednak, gdy dodano do tego włosy, wygląd staje się dziwnie karykaturalny. Tak jakby postacie jeszcze mniej przypominały Klingonów.

Star Trek: Discovery oferuje niezły odcinek z odpowiednio rozłożonymi akcentami, ale i niekoniecznie dobrymi decyzjami (wątek Tilly). Rozrywka satysfakcjonująca, ale odnoszę wrażenie, że ten 2. sezon potrzebuje porządnego wiatru w żaglu, bo jest na razie zbyt poprawny. Taki, który pozostawia ze zbyt dużą dozą obojętności, czego przy pierwszym sezonie nie doświadczyłem.

Źródło: zdjęcie główne: Michael Gibson/CBS
 

 

Star Trek: Discovery

Najlepsze z 24h

Adam Siennica
Plotka
-

Gotham – tak będzie wyglądać Joker?…

Gotham nie tylko pokaże Batmana w ostatnich odcinkach serialu, ale także w pełni ukształtowanego Jokera.…

Adam Siennica
-

Bumblebee to reboot? Hasbro potwierdza

Bumblebee miał bardzo luźny związek z filmami serii Transformers. Pomimo tego producenci zapewniają, że to…

Adam Siennica
-

Avengers: Koniec gry – grafiki superbohaterów…

Do sieci trafiły nowe grafiki postaci z filmu Avengers: Koniec gry. Zobaczymy je na materiałach…

Adam Siennica
-

Szybcy i wściekli: Hobbs i Shaw…

Dwayne Johnson opublikował zdjęcia z ostatniego dnia na planie filmu Szybcy i wściekli: Hobbs i…

Adam Siennica
-

The Gifted: Naznaczeni – zdjęcia z…

The Gifted: Naznaczeni to serial inspirowany komiksach ze świata X-Menów. Zdjęcia pokazują ujęcia z ostatniego…

Adam Siennica
-

Code 8 – fragment filmu sci-fi…

Code 8 to pełnometrażowy film science fiction oparty na krótkometrażówce pod tym samym tytułem. Do…

Co o tym sądzisz?

Z dniem 31.03.2019 dokonamy migracji systemu komentarzy. Nowy system komentarzy pozwoli nam m.in. rozwinąć funkcje, których nie możemy uzyskać w Disqus, zwiększy bezpieczeństwo strony i przyspieszy czas jej ładowania. W związku z tym wymagana jest Państwa zgoda na przeniesienie Państwa komentarzy do nowego systemu i powiązania go z Państwa kontem w serwisie naEKRANIE.pl. Prosimy o zalogowanie się na wszystkie konta disqus, z których Państwo korzystacie i powiązanie ich z naszym serwisem. W przypadku braku udzielenia tejże zgody, Państwa komentarze w dniu uruchomienia nowego systemu komentarzy przejdą proces zmiany na anonimowe. Proszę kliknąć tutaj, aby wyrazić zgodę i powiązać to konto.

Jeżeli posiadasz oddzielne konto w serwisie disqus kliknij tutaj, aby je powiązać

UWAGA: Ten komunikat będzie się pojawiał aż do momentu uruchomienia systemu nowych komentarzy niezależnie od tego czy wykonasz powyższe instrukcje czy nie.

To okno zamknie się automatycznie za 30 sek. [X]
 

Advertisement