Repertuar kin Nowość Program TV

Star Trek: Discovery (2017)

Śr. ocena 7.1

Znasz ten serial? Oceń!

0,0

Zgłoś błąd na stronie

Trailery i materiały video

Star Trek: Discovery - zwiastun

Najnowsza recenzja redakcji

UWAGA: TEKST ZAWIERA SPOILERY!

Star Trek: Discovery powoli zbliża się do końca 2. sezonu. Najnowszy odcinek pokazuje wiele problemów tego serialu.

Star Trek: Discovery zabiera widzów do siedziby Sekcji 31 w dość chaotyczny sposób. Ni stąd, ni zowąd okazuje się, że coś nie tak się dzieje w tej agencji i pojawia się admirał floty, która ma razem z bohaterami rozwiązać problem. Problem w tym taki, że to pojawiło się jakoś bez szczególnie klarownego przygotowania w poprzednich odcinkach. Czy w jakimkolwiek momencie sugerowano nam wewnętrzne problemy organizacji? Nie, obserwowaliśmy walkę o władzę pomiędzy Georgiu i Lelandem.

A to nie jedyny zgrzyt fabularny tego odcinka. Nagle Alex Kurtzman i spółka zdecydowali się sięgnąć po postać z dziewiątego planu, o której wiemy, że sobie stała w kilku scenach i zrobić z nią praktycznie główną bohaterkę tego odcinka. Problem taki, że do tej pory nawet nie wiedzieliśmy, jak się nazywa, a jeśli ta informacja gdzieś padła, to przez wagę postaci, raczej szybko uległa zapomnieniu. Dostajemy dość łopatologicznie przedstawioną emocjonalną manipulację, która ma zbudować w widzach jakieś odczucia, ale ponosi porażkę. Nikogo nie interesuje ta postać, a pokazanie kilku scen jej integracji z załogą niczego w tym aspekcie nie zmienia. A to powoduje, że nie da się emocjonować wydarzeniami, gdy z perspektywy widza nie mają one żadnego znaczenia, a smutek na obliczach bohaterów, jest czymś nieprzekonującym. Śmierć postaci może działać tylko wtedy, gdy widz ma z nią emocjonalny związek. Tutaj nie było czasu nic takiego zbudować, bo nagle ot tak zdecydowano się poświęcić czas tej osobie i  – nie oszukujmy się – dalszego rozwiązania wątku bez problemu można było się domyślić.

Najgorsze jednak chyba jest wyjaśnienie tego, co najwyraźniej zagrażało galaktyce w wizjach Spocka. Gdy z ekranu dobiega informacja o tym, że to zbuntowana sztuczna inteligencja…. trudno nie zareagować ziewnięciem. Główny wątek o apokalipsie galaktyki jest oparty na totalnie ogranej w popkulturze do granic możliwości sztampie. A do tego tak bardzo bezosobowej i nudnej, że trudno się tym w jakikolwiek sposób emocjonować. Twórcy ratowali się, wprowadzając tamtą postać kobiety będącej częściowo robotem, ale ostatecznie nic z tego nie wynika. Budowano wrażenie historii o największej skali, ale dostaliśmy coś, jakby bójkę na górkach za blokiem. Pod kątem pomysłu na tę opowieść to jest kompletne marnowanie budowanego potencjału na zagrożenie, które miało mieć znaczenie, a zostało rozwiązane ot tak. Raz, dwa i po krzyku.

O wiele lepiej wyglądała konfrontacja Spocka z Michael. Ich rozmowy, a wręcz kłótnie są emocjonujące i na swój sposób ciekawe. Nie brak w nich napięcia i dość agresywnej atmosfery. Widać, że Spock za nią nie przepada i trudno mu się dziwić. Zostało to dość dobrze umotywowane i wyjaśnione. W tym wszystkim piękne jest to, że Michael prawdopodobnie po raz pierwszy nie odnosi żadnego sukcesu. Spock wygrywa z nią szermierki słowne na różne sposoby, choć jedynie pogłębia swój wewnętrzny problem związany z Czerwonym Aniołem. Zaś sama postać grana przez Ethana Pecka po raz kolejny na plus. Jest to wart rozwoju dodatek do Star Trek: Discovery.

Star Trek: Discovery zaproponował odcinek przeciętny z wieloma decyzjami, które pokazały, że z wielkiej chmury poleciało zaledwie kilka kropelek. Niestety, ale to wpisuje się w chaotyczny i nierówny styl całego sezonu, gdzie można odnieść wrażenie, jakby pomysły na rozwiązanie wątków zmieniały się z odcinka na odcinek. Niby ogląda się dobrze, rozrywka poprawna, ale daleka od udanego poziomu tego serialu.

Pokaż całą recenzję

Obsada

Sezony

Sezon 1:

Sezon 2:

Powiązane Artykuły

Norbert Zaskórski
-

Najlepsze seriale science fiction 2018 roku

Najlepsze seriale science fiction 2018 roku to kolejny z serii tekstów podsumowujących to, co było…

Norbert Zaskórski
-

Seriale na styczeń 2019 – nowe tytuły i kolejne sezony

Zaczął się Nowy Rok, a zatem na serialowym rozkładzie jazdy pojawia się wiele znanych już…

Norbert Zaskórski
-

Seriale 2019: wielkie powroty! Daty nowych sezonów styczeń-maj

Seriale 2019 to przede wszystkim wielkie powroty! Gra o tron, Luther, Odwróceni czy Detektyw. Midseason…

Dawid Muszyński
weekend
-

Anson Mount i Ethan Peck ze Star Trek Discovery: W 2. sezonie jeszcze bardziej przyśpieszymy [WYWIAD]

Do premiery 2. sezonu Star Trek Discovery na Netflix jeszcze sporo czasu, ale podczas New…

Co o tym sądzisz?

Z dniem 31.03.2019 dokonamy migracji systemu komentarzy. Nowy system komentarzy pozwoli nam m.in. rozwinąć funkcje, których nie możemy uzyskać w Disqus, zwiększy bezpieczeństwo strony i przyspieszy czas jej ładowania. W związku z tym wymagana jest Państwa zgoda na przeniesienie Państwa komentarzy do nowego systemu i powiązania go z Państwa kontem w serwisie naEKRANIE.pl. Prosimy o zalogowanie się na wszystkie konta disqus, z których Państwo korzystacie i powiązanie ich z naszym serwisem. W przypadku braku udzielenia tejże zgody, Państwa komentarze w dniu uruchomienia nowego systemu komentarzy przejdą proces zmiany na anonimowe. Proszę kliknąć tutaj, aby wyrazić zgodę i powiązać to konto.

Jeżeli posiadasz oddzielne konto w serwisie disqus kliknij tutaj, aby je powiązać

UWAGA: Ten komunikat będzie się pojawiał aż do momentu uruchomienia systemu nowych komentarzy niezależnie od tego czy wykonasz powyższe instrukcje czy nie.