Te brutalne rozkosze - recenzja książki
Data premiery w Polsce: 26 marca 2025Co się stanie, gdy dwaj młodzi mężczyźni, połączeni pożądaniem i intelektualnym porozumieniem, przekroczą granice moralności? Te brutalne rozkosze to opowieść o miłości, która staje się niebezpieczną obsesją.
Co się stanie, gdy dwaj młodzi mężczyźni, połączeni pożądaniem i intelektualnym porozumieniem, przekroczą granice moralności? Te brutalne rozkosze to opowieść o miłości, która staje się niebezpieczną obsesją.

W swojej debiutanckiej powieści Micah Nemerever opowiada historię relacji dwóch nastolatków. Utalentowany Paul Fleischer mieszka z matką i dwiema siostrami. Rodzina jest pogrążona w żałobie po śmierci ojca Paula, policjanta. Okoliczności jego odejścia były tragiczne i nikt o nich nie rozmawia, dlatego trochę minie, nim się dowiemy, co się wydarzyło. Paul jest wycofany, wyalienowany i nieśmiały, choć już od samego początku daje się poznać jako wybuchowy: w szkole uderzył innego chłopaka w twarz drzwiami od szafki.
Na drugim biegunie tej relacji jest Julian Fromme, młodzieniec z bogatej rodziny, emanujący charyzmą i magnetyczną pewnością siebie. Między mężczyznami rodzi się więź, która szybko przeradza się z przyjaźni w coś znacznie bardziej intensywnego, ale też i destrukcyjnego. Ich relacja jest z jednej strony pełna pasji i intelektualnej symbiozy, z drugiej zaś naznaczona brutalnością i agresją.
Książka zaczyna się bowiem od sugestywnego prologu, w którym bohaterowie znają się już bardzo dobrze. Oferują pewnemu mężczyźnie podwózkę i ciepłą zupę. Szybko okazuje się, że zupa była z wkładką – mężczyźnie drętwieje ciało, a Julian wiąże mu nadgarstki. Gdybyśmy tego nie wiedzieli, pierwszą część książki czytałoby się właściwie jak romans i opowieść o życiu studentów w Pittsburghu lat 70. Jasne, dialogi między bohaterami bywają niepokojące, więc czytelnik i tak czułby, że coś tu nie gra, ale przez ten zabieg nie tylko czuje, a wie, do czego są zdolni Paul i Julian. Dlatego już od początku powieści każdą wymianę zdań, każde słowo przesiewamy przez sito uśpionej agresji czającej się w bohaterach. Zresztą w przypadku Paula, nie jest ona taka uśpiona, co Julian wykorzystuje, prowokując go do agresywnych zachowań.

Te brutalne rozkosze zgłębiają mnogość motywów, które pulsują w tle opowieści. Na czele są oczywiście queerowa tożsamość, ale także studium samotności i alienacji. Paul czuje się niezrozumiany i inny, niepasujący do świata, który ceni konformizm. Z kolei Julian jest uwikłany w rodzinne schematy i oczekiwania. Jego rodzice mają ułożony dla niego konkretny plan i pragną kontrolować jego życie, przez co chłopak czuje się w domu jak w więzieniu.
Książka mówi też o brutalności nastolatków, co jest tematem zawsze na czasie. Ostatnio rekordy popularności bije chociażby serial Dojrzewanie. Bohater netflixowej produkcji jest co prawda młodszy. Wydaje się, że źródło jego agresji tkwi w czym innym, ale czy na pewno? Można powiedzieć, że też czuł się wyobcowany, tylko w jego przypadku to uczucie wtrąciło go nie w ramiona wyniszczającej, obsesyjnej miłości, a internetowej manosfery. Na pewnym podstawowym poziomie źródło agresji było więc podobne: samotność i poczucie krzywdy.
Micah Nemerever zaserwował ucztę, która stymuluje umysł, prowokuje i zachęca do snucia interpretacji i filozoficznych dywagacji. Dlaczego planowanie zbrodni, które Paul i Julian rozpoczęli jako intelektualną rozrywkę, rodzaj gry, przerodziło się w autentyczny akt przemocy? O tej książce można tworzyć eseje; jestem pewien, że niejeden taki powstanie.
Na koniec musi się wylać kilka gorzkich słów o tłumaczeniu. Moją uwagę przykuło np. stwierdzenie „wiążemy luźne końce”, które w tym kontekście było dosłownym tłumaczeniem „tie up loose ends”. Taki idiom jednak w j. polskim nie istnieje, a szybkie googlowanie sugeruje „dopięcie na ostatni guzik” czy po prostu „zamknięcie wszystkich spraw”. To jednak drobnostka, błędów jest znacznie więcej, w tym całe brakujące zdania. Jest to niestety skaza na tej bardzo dobrej książce.
Poznaj recenzenta
Edwin Witaszek


naEKRANIE Poleca
ReklamaKalendarz premier seriali
Zobacz wszystkie premieryDzisiaj urodziny obchodzą
ur. 1969, kończy 56 lat
ur. 1982, kończy 43 lat
ur. 1958, kończy 67 lat
ur. 1978, kończy 47 lat
ur. 1961, kończy 64 lat

