Przeczytaj w weekend

Ten skomplikowany wiek XX

"A to nam kropnęli Ferdynanda" – tymi słowami zaczynają się "Przygody dobrego Wojaka  Szwejka" . Taki "haszkowy" obraz tłustego i pobożnego arcyksięcia funkcjonuje w świadomości wielu z nas. Książka Grega Kinga i Sue Woolmans ma szansę go zmienić i przedstawić tę postać w zupełnie innym świetle.

Ocena recenzenta:
7/10

"A to nam kropnęli Ferdynanda" – tymi słowami zaczynają się "Przygody dobrego Wojaka  Szwejka" . Taki "haszkowy" obraz tłustego i pobożnego arcyksięcia funkcjonuje w świadomości wielu z nas. Książka Grega Kinga i Sue Woolmans ma szansę go zmienić i przedstawić tę postać w zupełnie innym świetle.

W tym roku mija 100. rocznica zamachu w Sarajewie, którego ofiarą padł arcyksiążę Franciszek Ferdynand – wydarzenie to uznawane jest za bezpośrednią przyczynę wybuchu I wojny światowej. Losy świata zmienił jednak i poniekąd romans, który pod koniec XIX wieku narodził się między następcą tronu cesarskiego Habsburgów a zubożałą, czeską hrabianką.

Dlatego Zabić arcyksięcia nie jest ani typową książką historyczną, ani pisanym wedle schamatu romansem. Jest próbą oddania czytelnikowi jak najprawdziwszego obrazu postaci Franciszka Ferdynanda i jego związku z Zofią Chotek. Ta monumentalna powieść Kinga i Woolmans ma szansę zmienić obraz arcyksięcia Austro-Węgier, który funkcjonuje w literaturze zarówno faktu, jak i beletrystyce.  Jest to powieść o sile miłości, ale też belle epoque i świecie zapomnianym, istniejącym teraz tylko na kartach historii. Co więcej, jest to opowieść o tym, jak ciężko żyć pod kloszem i jak trudno spełniać wymagania zarówno rodziny, jak i  etykiety. "Zabić arcyksięcia" to historia romansu, który niezwykle mocno stał w opozycji do panujących na przełomie XIX i XX wieku standardów.

Czytelnik w powieści Kinga i Woolmans nie znajdzie suchych faktów historycznych, a pełną namiętności opowieść o sile miłości w przededniu wybuchu I wojny światowej. Co nie wpływa na to, że wszystkie przedstawione w książce zdarzenia podparte są wnikliwymi badaniami i poszukiwaniami, które zbierając materiały, przeprowadzili autorzy. Książka odsłania nie tylko nieznane fakty z życia arcyksięcia i jego małżonki. Pokazuje czytelnikowi, jak skomplikowanym relacjom podporządkowane było życie na dworze Habsburgów. Z drugiej jednak strony odmalowuje się nam obraz familijnego życia arcyksięcia i Zofii, ich miłości do dzieci i oddania sprawom rodziny.

Momentami można zarzucić autorom, że może zbyt wyidealizowali życie arcyksięcia, jego rodziny i czasów przełomu wieków. Co z trwającymi w tym czasie powstaniami i problemami, które targały cesarstwem Austro-Węgier? Co z kotłem bałkańskim, który doprowadził do wieku wojen? Ten aspekt prawie wcale nie jest poruszany w powieści, przez co momentami można poddawać w wątpliwość autentyzm historii Franciszka Ferdynanda, Zofii i rodu Habsburgów.

Zabić arcyksięcia jest hołdem Kinga i Woolmans złożonym nie tylko Franciszkowi Ferdynandowi i jego żonie, ale przede wszystkim ich potomkom. Autorom przyświecał jeden cel: przedstawienie prawdziwego obrazu jednego z najgłośniejszych romansów schyłku belle epoque. Udała im się rzecz chyba najważniejsza, bowiem swoją pasją bardzo łatwo zarażają czytelnika. Jedno jest pewne, Zabić arcyksięcia to książka nie tylko dla pasjonatów historii i romansów.

Zabić arcyksięcia

Co o tym sądzisz?

Wkrótce dokonamy migracji systemu komentarzy. Nowy system komentarzy pozwoli nam m.in. rozwinąć funkcje, których nie możemy uzyskać w Disqus, zwiększy bezpieczeństwo strony i przyspieszy czas jej ładowania. W związku z tym wymagana jest Państwa zgoda na przeniesienie Państwa komentarzy do nowego systemu i powiązania go z Państwa kontem w serwisie naEKRANIE.pl. Prosimy o zalogowanie się na wszystkie konta disqus, z których Państwo korzystacie i powiązanie ich z naszym serwisem. W przypadku braku udzielenia tejże zgody, Państwa komentarze w dniu uruchomienia nowego systemu komentarzy przejdą proces zmiany na anonimowe. Proszę kliknąć tutaj, aby wyrazić zgodę i powiązać to konto.

Jeżeli posiadasz oddzielne konto w serwisie disqus kliknij tutaj, aby je powiązać

UWAGA: Ten komunikat będzie się pojawiał aż do momentu uruchomienia systemu nowych komentarzy niezależnie od tego czy wykonasz powyższe instrukcje czy nie.

Porównywarka VOD Nowość Repertuar kin Program TV