Repertuar kin Nowość Program TV
Ocena recenzenta:
4/10

„Terry Pratchett. Życie i praca z magią w tle” – recenzja

Jeżeli szukacie dobrej, wyczerpującej biografii Terry’ego Pratchetta, nie sięgajcie po książkę "Terry Pratchett. Życie i praca z magią w tle" autorstwa Craiga Cabella, który nie poradził sobie z tym tematem.

Terry Pratchett. Życie i praca z magią w tle ” to książka reklamowana jako biografia, jednak z prawdziwą pozycją z tego gatunku nie ma niczego wspólnego. Chociaż zaczyna się klasycznie – kilka akapitów o latach młodzieńczych Pratchetta, słówko o jego miłości do czytania i pierwszej pracy – wypisanie paru wybiórczych faktów z życia nie sprawia, że książkę automatycznie można nazwać biografią. „Życie i praca z magią w tle” to jedynie zarys postaci Terry’ego Pratchetta, do tego blady i wykonany niewprawną ręką, zaś informacje, którymi dzieli się z nami autor, nie zainteresują żadnego fana, ponieważ nie dowiadujemy się z lektury niczego nowego. Cabell posiada również irytującą manierę domniemywania, które zastępuje rzetelną pracę dziennikarską.

Nie mogę oprzeć się wrażeniu, że autor za bardzo nie wiedział, jaką właściwie książkę chce napisać: biografię, esej, analizę krytyczną, zbiór tekstów publicystycznych… Nie świadczy to o jego wszechstronności, a jedynie o kompletnym braku pomysłu. Kolejne rozdziały czyta się nie jak spójną całość, tylko jak wpisy z bloga, często oderwane od siebie tematycznie. Nie jest to wystarczający materiał na dobrą książkę.

Terry Pratchett. Życie i praca z magią w tle - okładka
Źródło: Prószyński i S-ka

Cabell stara się analizować twórczość Pratchetta, ale robi to wybiórczo i niechlujnie, skupiając się jedynie na powieściach, które lubi najbardziej (co bez wstydu przyznaje), a choć czasem udaje mu się napisać coś mądrego i wnikliwego, najczęściej ślizga się po powierzchni, przeplatając szczątkową analizę z własnymi, subiektywnymi odczuciami. To sprawia, że książka jest bardziej zbiorem recenzji niż próbą zrozumienia dorobku Pratchetta.

Terry Pratchett. Życie i praca z magią w tle” Craiga Cabella czyta się szybko, jednak z lektury nie zostaje praktycznie nic. Wiem, że Cabell bardzo nie lubi, gdy myli się fantasy z science fiction, potrafię również odpowiedzieć poprawnie na pytanie, które powieści Pratchetta autor ceni najbardziej, a które lubi mniej. Nie dowiedziałam się za to niczego nowego ani o pisarzu, ani o jego książkach, co samo w sobie podsumowuje wątpliwą wartość tej publikacji.

 

 

Najlepsze z 24h

Adam Siennica
spoilery
-

Avengers: Koniec gry – oficjalne plakaty…

Avengers: Koniec gry rozkręca swoją promocję. Widowisko MCU doczekało się oficjalnych plakatów superbohaterów.

Piotr Piskozub
-

Poznaj najdroższe seriale telewizyjne w historii.…

Chcemy przedstawić Wam listę najdroższych seriali telewizyjnych w historii - w zestawieniu nie brakuje zaskoczeń.

Piotr Piskozub
-

Czekając na Avengers: Koniec gry –…

Fani MCU zastanawiają się, jak w filmie Avengers: Koniec gry swoją obecność zaznaczy Hulk. To…

Adam Siennica
-

Templariusze: sezon 2, odcinek 1 –…

Templariusze kontynuują opowiadaną historię w 2. sezonie. Oceniam, jak odcinek wprowadza do nowej serii.

Ocena recenzenta:
7
Adam Siennica
Plotka
-

Avengers: Koniec gry – czas trwania…

Wszystko wskazuje na to, że aktualny czas trwania został już ustalony przez Disneya i Marvela.…

Michał Kujawiński
-

Właściciele serwisu Kinomaniak.tv otrzymali wyroki w…

Na portalu Wyborcza.pl pojawiły się informacje dotyczące wyroku, który otrzymali twórcy serwisu z pirackimi treściami,…

Co o tym sądzisz?

Z dniem 31.04.2019 dokonamy migracji systemu komentarzy. Nowy system komentarzy pozwoli nam m.in. rozwinąć funkcje, których nie możemy uzyskać w Disqus, zwiększy bezpieczeństwo strony i przyspieszy czas jej ładowania. W związku z tym wymagana jest Państwa zgoda na przeniesienie Państwa komentarzy do nowego systemu i powiązania go z Państwa kontem w serwisie naEKRANIE.pl. Prosimy o zalogowanie się na wszystkie konta disqus, z których Państwo korzystacie i powiązanie ich z naszym serwisem. W przypadku braku udzielenia tejże zgody, Państwa komentarze w dniu uruchomienia nowego systemu komentarzy przejdą proces zmiany na anonimowe. Proszę kliknąć tutaj, aby wyrazić zgodę i powiązać to konto.

Jeżeli posiadasz oddzielne konto w serwisie disqus kliknij tutaj, aby je powiązać

UWAGA: Ten komunikat będzie się pojawiał aż do momentu uruchomienia systemu nowych komentarzy niezależnie od tego czy wykonasz powyższe instrukcje czy nie.