Repertuar kin Nowość Program TV
 

 

 

Thor

Znani komiksowi superbohaterowi zaczynają się powoli wytwórniom wyczerpywać - Superman, Batman i Spider-man wiecznie żyć nie będą, ekranizowani byli (ale będą jeszcze raz), a i X-Menów też w końcu kiedyś braknie. Scenarzystom kazano zatem przejrzeć półki z komiksami z dziecięcych lat. A tam, obok plastelinowego młota, leżał sobie wyblakły już zeszyt z napisem "Thor".

Thor to postać znana Amerykanom głównie z kart komiksów. Nam, Europejczykom, raczej z lekcji j. polskiego czy historii – kiedy to przedstawiano nam mitologię krajów skandynawskich. Bóg burzy, piorunów, zniszczenia, tudzież wielu innych strasznych rzeczy, to prawowity władca Asgardu, krainy bogów. Jego komiksowe alter ego szczyci się podobnym pochodzeniem i mocami, a w produkcji wyreżyserowanej Kennetha Branagha, pokazane nam są właśnie tego komiksowego Thora początki.

Nowy film o superbohaterze ze świata Marvela, nie bazuje jedynie na jednej historii znanej z komiksów, ale łączy w sobie kilka najważniejszych, przy tym wprowadza wątki i postacie znane z całego uniwersum. Dowiadujemy się, że nie wszystko kręci się wokół Ziemi, poznajemy Asgard, jego historię i dokonania, odkrywamy, że jest jeszcze siedem innych światów, inne rasy, a wśród nich Lodowi Olbrzymi, którzy są jednym z klocków tworzących całą tę historię. Wojna z nimi doprowadza to pewnych przetasowań na królewskim dworze, a następnie – do samej walki o tron. W to wszystko zgrabnie wpleciono TARCZĘ, organizację znaną z poprzednich filmów ze studia Marvel Comics oraz – ku uciesze fanów – parę nawiązań do Stark Industries.

Gdzieś w tym wszystkim przewija się wątek romantyczny – jest on stosunkowo mało eksploatowany w porównaniu do pozostałej części filmu. A szkoda, bo Natalie Portman przeżywa ostatnio w kinie swoją drugą młodośc, a jej gra względem Chrisa Hemswortha naprawdę cieszy oko i trudno jej cokolwiek zarzucić. Może w sequelu znajdzie się więcej czasu na miłość.

Scenariusz napisany przez J. Michaela Straczynskiego i Marka Protosevicha nie pozwala podczas seansu się nudzić, choć dla osób, które są zaznajomione z komiksem może wydawać się nieco przewidywalny. Patriotyzm jednak mówi mi, że nie wypada karcić za bardzo ludzi o polsko brzmiących nazwiskach.

Cały obraz, choć jest skończoną całością, wydaje się być dopiero wstępem do dużo większej historii. Rozwiązanie akcji następuje praktycznie dopiero w miejscu, gdzie właściwie prawdziwe przygody Thora w komiksach się zaczynają. Smaczku dodaje też scena po napisach końcowych, która tylko napędza oczekiwania wobec nie tyle kolejnej części, lecz mającego mieć premierę w przyszłym roku „The Avengers”.

Odziany w czerwoną pelerynę, srebrzystą zbroję i z wielkim, nieporęcznym, ciężkim młotem, nordycki bóg wkracza na ekrany kin na całym świecie. I trzeba przyznać, robi to z niebywałą gracją. Nowy film ze stajni Paramount Pictures to kawał dobrej zabawy, to kino akcji ze świetnymi efektami specjalnymi podane w lekkim, strawnym stylu doprawione szczyptą humoru. Nie jest to może poziom pierwszego „Iron Mana”, ale niewiele brakuje.

Ocena: 7+/10

 

 

Kyle XY

Najlepsze z 24h

Piotr Piskozub
-

MCU – z kim Spider-Man może…

Z kim jeszcze w MCU może walczyć Spider-Man po filmie Daleko od domu? Oto ranking…

Piotr Piskozub
-

Wikingowie to serialowy trup, ale życie…

Chcemy pokazać Wam listę zakulisowych zdjęć z planu serialu Wikingowie.

Dawid Muszyński
-

Punisher: sezon 2 – recenzja

Frank Castle powraca w swoim najprawdopodobniej finałowym sezonie. Jak wypada tym razem? Przeczytajcie nasza bezspojlerową…

Ocena recenzenta:
9
Adam Siennica
spoilery
-

Wikingowie: sezon 5, odcinek 18 –…

Wikingowie w sezonie 5B przechodzą samych siebie. 18. odcinek to pasmo kolejnych dziwacznych fabularnych decyzji,…

Ocena recenzenta:
3
Adam Siennica
spoilery
-

Star Trek: Discovery: sezon 2, odcinek…

Star Trek: Discovery powrócił z 2. sezonem. Czy nowy odcinek należał do udanych? Oceniam ze…

Ocena recenzenta:
6
Tymoteusz Wronka
-

Egmont w marcu 2019 r.: zobacz…

Egmont zapowiedział komiksy na marzec 2019 r. Poznajcie planowane tytuły i obejrzyjcie okładki komiksów.

Co o tym sądzisz?

To okno zamknie się automatycznie za 35 sek. [X]
To okno zamknie się automatycznie za 10 sek. [X]