Ocena recenzenta:
8/10

Ucho Prezesa: sezon 2, odcinek 6 – recenzja

Ach, cóż to był za odcinek. Szekspirowski dramat, hitchcockowski thriller, komedia Barei... Rozmach niczym u Spielberga, romans jak w Romeo i Julii. Ucho Prezesa rozkręca się z odcinka na odcinek, a w tym tygodniu wydarzenia toczyły się w większości poza gabinetem na Nowogrodzkiej.
Najlepsze seriale

Oj, dostało się opozycji, dostało… Już pierwsze minuty epizodu pokazują, że Robert Górski z ekipą tym razem nie będzie miał dla niej litości. Znana dziennikarka, pani Magdalena, zapędzona w kozi róg podczas wywiadu radiowego, zaliczyła jedną z najbardziej kompromitujących wpadek roku. „Rządzący mnie prześladują i ograniczają prawa obywatelskie, tylko nie wiem, w jaki sposób”. Tak – to wydarzyło się naprawdę, a twórcy Ucha Prezesa nie mieli skrupułów, aby dać prztyczka w nos wszystkim tym, którzy lubują się w niekonstruktywnej krytyce.

Jak ta biedna opozycja ma poradzić sobie z mocarzem z Nowogrodzkiej, gdy sama nie potrafi wyłonić lidera? Rysiu, Grzesiu, Borys i Kamila stają w szranki na sejmowych korytarzach, próbując wyłonić najważniejszego. W swoich działaniach są tak nieporadni, zadufani w sobie, pyszałkowaci i megalomańscy, że ich konkury to prawdziwa beczka śmiechu.

Znów na scenę wchodzą aktorzy: Tomasz Sapryk i Lesław Żurek. O ile ten pierwszy swoją rolę buduje, opierając się głównie na szerokim uśmiechu i jasno białych zębach, to występ tego drugiego po raz kolejny jest prawdziwym majstersztykiem. Jego Rysiu to parodia na najwyższym poziomie. Widać to w sposobie mówienia, tonie, gestach, pozie i głupotach, które wylewa z siebie ten nowoczesny polityk. Kto by pomyślał, że ten serialowy przystojniak, znany głównie z komedii romantycznych, ma w sobie tak wielkie pokłady komediowego talentu?

Ucho Prezesa
fot. Showmax

Zabawny jest też symboliczny romans dwojga młodych przedstawicieli opozycji totalnej. Jak niegdyś Romeo i Julia, tak i teraz Borys i Kamila próbują głębokim uczuciem zjednoczyć swoje obozy. Niestety ci młodzi, piękni i błyskotliwy, zostają bardzo brutalnie potraktowani przez scenarzystów Ucha Prezesa. Takie płotki nie mają szans w konfrontacji z wytrawnymi graczami pokroju Rysia i Grzesia. Nie dla nich „stary niedźwiedź mocno śpi”.

Opozycja opozycją, jednak do najbardziej absurdalnej i kuriozalnej sceny doszło na Nowogrodzkiej. Złowieszczy wybuch radości Prezesa, będący odpowiedzią na informację o zbliżającym się spotkaniu z prezydentem, to jeden z lepszych momentów w omawianym odcinku. Bardzo prawdopodobne, że wkrótce powstaną książki i prace doktorskie o sposobie, w jaki Robert Górski zagrał Prezesa, podczas tego nieskrępowanego wybuchu sardonicznych emocji (czy nie widzieliśmy kiedyś podobnych zachowań podczas obrad sejmowych?).

Ucho Prezesa
fot. Showmax

Tymczasem drzwi gabinetu na Nowogrodzkiej się uchylają i wchodzi tam… znany youtuber wcielający się w bardzo charakterystyczną postać! Wysoki, rudy, brodaty. To zdecydowanie nie jest prezydent. W odwiedziny przybył Adrian, ale nie ten, co trzeba. Lewicowy rewolucjonista swoim tubalnym głosem karci Prezesa i Mariusza, rzuca kilka nośnych haseł, a następnie oddala się szybkim krokiem. Opozycja zdecydowanie szuka lidera nie tam, gdzie trzeba.

Ten nagły zwrot akcji jest preludium do swoistego cliffhangera. Po wstrząsającym spotkaniu z „lewicowym wichrzycielem” Prezes wstaje zza biurka i udaje się do Belwederu. Czy to oznacza, że w kolejnym odcinku nastąpi pierwsze w historii serialu spotkanie prezydenta ze swoim Szefem? Wszystko wskazuje na to, że odbędzie się ono poza murami siedziby partii rządzącej. Zakładając, że w naszej bieżącej rzeczywistości politycznej obędzie się w najbliższym tygodniu bez trzęsienia ziemi, jest szansa, że dostaniemy bardzo interesujący odcinek.

Źródło: zdjęcie główne: Showmax

Poznaj recenzenta

Wiktor Fisz
Fan Davida Lyncha, Monty Pythona i H.P. Lovecrafta. Uważa, że sztuka jest jedyną dziedziną życia, w której można sobie pozwolić praktycznie na wszystko. Bardzo nie lubi tradycyjnej telewizji, jest za to wielkim fanem platform SVOD. Gdyby był producentem serialowym, wydałby wszystkie pieniądze na ekranizację książki „Wieki Światła” Iana R. McLeoda. Wciąż próbuje przekonać córkę, że Vaiana jest lepszą animacją niż Król Lew.

Najlepsze z 24h

Adam Siennica
0 -

Avengers: Wojna bez granic – Thanos…

Promocja Avengers: Wojna bez granic rozkręciła się na dobre. Do sieci trafiają kolejne materiały.

Piotr Piskozub
spoilery
0 -

Avengers: Wojna bez granic – analiza…

Mieliśmy już okazję zobaczyć ostateczny zwiastun filmu Avengers: Wojna bez granic. Najwyższa pora rozebrać go…

Tymoteusz Wronka
0 -

Prawie 2/3 Polaków nie czyta. Są…

Biblioteka Narodowa zaprezentowała wyniki nowego badania czytelnictwa w Polsce. Podobnie jak w poprzednich latach wyniki…

Adam Siennica
spoilery
0 -

Czy zwiastun Avengers: Wojny bez granic…

Pełny zwiastun filmu Avengers: Wojna bez granic pokazał światu wiele epickich scen. Od kilku dni…

Adam Siennica
0 -

Box Office: Czarna Pantera wyrównuje rekord…

Czarna Pantera nie daje szans konkurencji w amerykańskim box office. Tomb Raider nieźle sobie radzi…

Norbert Zaskórski
0 -

Batman v Superman: Świt sprawiedliwości –…

Reżyser widowiska, w którym Mroczny Rycerz zmierzył się z Człowiekiem ze Stali zdradził, że w…

Co o tym sądzisz?