Repertuar kin Nowość Program TV
 

 

 

Ocena recenzenta:
9/10

W samym środku zimy – recenzja książki

Isabel Allende słynie z tego, że wszystkie swoje książki doprawia szczyptą latynoamerykańskiej magii. Połączenie tego składnika z zimą w sercu Nowego Jorku dla niektórych mogłoby się wydawać co najmniej niesmaczne. Na szczęście chilijska pisarka jest mistrzynią nietypowych mieszanek.

Trójka ludzi i trup w bagażniku – wszystko to w scenerii śnieżycy paraliżującej całe miasto. Isabel Allende i tym razem nie zamierza ułatwiać swoim bohaterom życia. Zbieg niefortunnych wydarzeń doprowadza do tego, że dwójka naukowców, pozornie poukładanych i porządnych ludzi, zostaje wplątana w historię rodem z filmu kryminalnego. Oblodzone ulice Nowego Jorku nawet dla wytrawnych kierowców tego dnia były niemałym wyzwaniem. Richard Bowmaster w trybie pilnym musiał odtransportować swojego kota do weterynarz. Wracając wpadł w poślizg i uderzył w samochód jadący przed nim. Kierowca uderzonego auta zachował się co najmniej ekscentrycznie – spanikowany, jakby to on był sprawcą wypadku, starał się zatrzasnąć uszkodzony bagażnik, po czym odjechał w pośpiechu. Bowmaster nieco zdziwiony wrócił do domu, ale najprawdopodobniej w niedługim czasie zapomniałby o całym zajściu. Jednak nie tak miała zakończyć się ta historia. Późnym wieczorem do drzwi Richarda Bowmastera zapukała drobna dziewczyna, w której oczach kryło się przerażenie. Była to ta sama osoba, z którą wcześniej Richard zderzył się na drodze. Dziewczyna wyglądała na Latynoskę, a że nie odpowiadała na pytania po angielsku, więc pewnie potrafi porozumiewać się tylko po hiszpańsku. Tak w całą aferę zostaje wplątana Lucia, sąsiadka Richarda, która pochodzi z Chile. Wezwana na pomoc szybko odkrywa drugie dno całej historii. W bagażniku auta, którym jechała dziewczyna, znajduje się ciało młodej kobiety.

W samym środku zimy - okładka
Źródło: Muza

W samym środku zimy to doskonały przykład na to, w jaki sposób naszym życiem rządzą dziwne sploty wypadków, pozornie nieważne szczegóły. Allende swoimi książkami uczy czytelników odnajdywanie powiązań, które nie istnieją w racjonalnym, logicznie myślącym świecie. Większość z nas na miejscy Lucii i Richarda wolałaby umyć od całej sprawy ręce i zgłosić zajście na policji. Tymczasem o innej reakcji bohaterów w tym wypadku przesądzają otwarte wciąż rany z przeszłości. Autorka książki maluje skrawki ich historii, które nagle w pewnym momencie zaczynają się zazębiać i tworzyć harmonijną kompozycję. Gdyby przerażona dziewczyna – Evelyn, trafiła na kogokolwiek innego, najprawdopodobniej szybko skończyłaby we więzieniu z oskarżeniem o zabójstwo. Para naukowców postanawia jednak, z narażeniem własnej pozycji i reputacji, przejąć na siebie część odpowiedzialności za popełnioną zbrodnię i pomóc Evelyn w rozwiązaniu problemu. Nie zamieniają się jednak w parę przebojowych detektywów i nie próbują rozwikłać zagadki za wszelką cenę. Warto w tym momencie podkreślić, że jeśli oczekujecie typowej książki kryminalnej, to zdecydowanie nie powinniście sięgać po W samym środku zimy. Wątek kryminalny w tym wypadku jest jedynie wątkiem pobocznym. Allende skupia się raczej na tym dlaczego w życiu podążamy takimi, a nie innymi ścieżkami, choćby z boku miało to wyglądać na okrutne szaleństwo.

Znasz tę książkę?

Oceń:

0,0

Swoich czytelników chilijska pisarka przyzwyczaiła do wędrowania po magicznych światach. Pozornie kreowana przez nią rzeczywistość nie różni się zbytnio od tej, w której poruszamy się na co dzień, jednak diabeł tkwi w szczegółach. Decydująca jest w tym wypadku ta odrobina magii, którą okrasza swoje książki. Idealnie wyczuwa się ją w latynoamerykańskich klimatach, gdy Allende pisała o przemianach politycznych w Chile – Dom duchów, czy w opowieści o współczesnej Szeherezadzie – Ewa Luna. W samym środku zimy autorka udowadnia, że nawet pisząc o Nowym Jorku jest w stanie przemienić to miejsce w sferę pełną cudów. Warto razem z nią zanurzyć się po uszy w śnieżnej zamieci i odetchnąć w przekonaniu, że nic nigdy nie dzieje się bez przyczyny.

Źródło: fot. Muza

 

 

Najlepsze z 24h

Adam Siennica
Plotka
-

X-Men i Deadpool w MCU? Co…

20 marca o godzinie 17:02 w życie wchodzi umowa, na mocy której 21st Century Fox…

Norbert Zaskórski
-

Diuna 1984 vs Diuna 2020 –…

Świat kina doczekał się już jednego widowiska na podstawie książki Diuna. Natomiast w 2020 roku…

Michał Kujawiński
-

Avengers: Koniec gry – wyciekły kolejne…

Kolejne materiały promujące film Avengers: Koniec gry trafiły do sieci. Przedstawiają one tytułowych bohaterów i…

Adam Siennica
-

Avengers: Koniec gry – zwiastuny filmu…

Joe Russo, współreżyser Avengers: Koniec gry potwierdził, żeby nie ufać zwiastunom. Wyjaśnił ich podejście do…

Adam Siennica
-

Stranger Things – pełny zwiastun 3.…

Netflix niespodziewanie opublikował pełny zwiastun 3. sezonu Stranger Things. Poznajemy szczegóły!

Adam Siennica
-

Pewnego razu… w Hollywood – zwiastun…

Quentin Tarantino po raz kolejny zebrał gwiazdorską obsadę. Zwiastun Pewnego razu... w Hollywood pokazuje pierwsze…

Co o tym sądzisz?

Z dniem 31.03.2019 dokonamy migracji systemu komentarzy. Nowy system komentarzy pozwoli nam m.in. rozwinąć funkcje, których nie możemy uzyskać w Disqus, zwiększy bezpieczeństwo strony i przyspieszy czas jej ładowania. W związku z tym wymagana jest Państwa zgoda na przeniesienie Państwa komentarzy do nowego systemu i powiązania go z Państwa kontem w serwisie naEKRANIE.pl. Prosimy o zalogowanie się na wszystkie konta disqus, z których Państwo korzystacie i powiązanie ich z naszym serwisem. W przypadku braku udzielenia tejże zgody, Państwa komentarze w dniu uruchomienia nowego systemu komentarzy przejdą proces zmiany na anonimowe. Proszę kliknąć tutaj, aby wyrazić zgodę i powiązać to konto.

Jeżeli posiadasz oddzielne konto w serwisie disqus kliknij tutaj, aby je powiązać

UWAGA: Ten komunikat będzie się pojawiał aż do momentu uruchomienia systemu nowych komentarzy niezależnie od tego czy wykonasz powyższe instrukcje czy nie.