Repertuar kin Nowość Program TV
 

Advertisement " "

 

Advertisement
 

Ocena recenzenta:
5/10

Yellowstone: sezon 1, odcinek 1 – recenzja

Ozdobą serialu miał być nie tylko powrót Kevina Costnera na mały ekran, ale też westernowy klimat i cudowne krajobrazy. Jak to sprawdziło się w pierwszym odcinku?

Odcinek otwiera scena, w której zakrwawiony Kevin Costner przechadza się po miejscu wypadku samochodowego. Już wówczas widzimy, że rekwizytem aktora będzie kapelusz i ciągle zmęczona mina mówiąca nam, że tutaj w Yellowstone wcale nie będzie tak ciekawie, jak moglibyśmy przypuszczać.

Costner wciela się w postać Johna Duttona, właściciel rancza w Montanie, którego naczelnym zadaniem jest ochrona swojej ziemi. A chcących podpaść Johnowi nie brakuje, zwłaszcza wśród bogatych inwestorów, którzy stanowią potencjalne zagrożenie dla ideałów głównego bohatera. Na szczęście nie jest on samotnym kowbojem i zawsze może liczyć na pomoc swoich dzieci. Te posiadają bardzo różne charaktery i z pewnością ich liczba nie jest przypadkowa. Mamy więc Jamie’ego i Beth, którzy pracują jako prawnik i bizneswoman. Jest też Lee, który nie siedzi w gabinetach, ale jest zawsze blisko ojca oraz Kayce, który opuścił ranczo i żyje ze swoją żoną i synem z dala od problemów ojca.

Wspomniałem o różnych charakterach i liczbie rodziny, a to dlatego, że rodzinne sprawy będą jednymi z ważniejszych wątków w serialu. Relacje pomiędzy nimi, wspólne wspieranie się, ale też kłótnie. Przynajmniej tak to ma wyglądać w zamierzeniu, bo pomimo długości odcinka (godzina i trzydzieści minut!), całość toczyła się w bardzo spokojnym tonie i tak naprawdę niewiele się działo, a także sami bohaterowie nie zrobili wiele, aby te wątki było nieco ciekawsze w odbiorze.

Mamy więc ranczo Duttonów i całą resztę, którzy staną w opozycji do ideałów głowy rodziny. Dostajemy też całą paletę różnych charakterów, osoby chciwe, próżne i sentymentalne. Ludzi dobrych oraz ich przeciwieństwa, kwestią czasu jest zatem wejście obu stron na wojenną ścieżkę. To nastąpi zapewne dopiero w kolejnych odcinkach, ale jeszcze nie w epizodzie otwierającym. Tutaj toczyło się wszystko bardzo powoli, chciano dokładnie przedstawić nam bohaterów. Nie jestem jednak przekonany, czy to był dobry pomysł, bo już na samym starcie okazuje się, że większość bohaterów jest nudna, a tego obrazu nie zmienia nawet Kevin Costner grający w swoim stylu.

Szwankuje zatem nie tylko scenariusz i profile bohaterów, ale też narracja. Nie udaje się w tak długim odcinku pokazać nic wartego uwagi. Dostajemy banalne, wtórne wątki, których wątpliwą ozdobą są dialogi. Szkoda tym większa, że od warstwy realizacyjnej produkcji nie można nic zarzucić. Yellowstone pokazuje nam cudowne obrazki rezerwatu i przepiękne zwierzęta. Udaje się też w pewien sposób oddać klimat westernu, ale jest to też czasami robione zbyt nachalnie i twórcy co jakiś czas przypominają nam w bardzo prosty sposób, że mamy do czynienia ze współczesnym westernem.

Yellowstone nie sprawdza się na razie jako produkcja osadzona w specyficznych realiach, gdzie ważna jest rodzina dbająca o interesy i mierząca się z osobami z zewnątrz. Nie sprawdza się to, ponieważ nie mamy tutaj ciekawych bohaterów, zagrożenia nie ma na razie żadnego, a całość oglądało się przez tak długi czas przyzwoicie tylko i wyłącznie dzięki zdjęciom. To za mało jak na tak wysoki budżet i uznane nazwiska w ekipie. Może dalej będzie lepiej.

Źródło: Zdjęcie główne: materiały prasowe
 

 

Najlepsze z 24h

Adam Siennica
spoilery
-

The Walking Dead: sezon 9, odcinek…

The Walking Dead znów zaskakuje. 10. odcinek jest pięknym podsumowaniem poprawy jakości, w którym sama…

Ocena recenzenta:
8
Wiktor Fisz
-

Doom Patrol: sezon 1, odcinek 1…

Kolejna telewizyjna historia o superbohaterach. Tego właśnie świat potrzebuje. A co powiecie na opowieści o…

Ocena recenzenta:
8
Piotr Piskozub
spoilery
-

Shazam! – herosów i złoczyńców będzie…

Do sieci trafiły zdjęcia zabawek promujących film Shazam! - potwierdzają one, że na ekranie zobaczymy…

Piotr Piskozub
-

MCU, X-Men i nie tylko. Marvel…

Na konwencie Toy Fair 2019 Marvel pokazał całą serię zabawek związanych z MCU, X-Men i…

Michalina Reda
breaking
-

Punisher i Jessica Jones skasowane. Koniec…

Punisher i Jessica Jones to seriale, które zostały oficjalnie skasowane przez Netflixa. Nie będzie nowych…

Michalina Reda
-

Avengers: Koniec gry – pełny zwiastun…

Kevin Smith wypowiedział się na temat promocji filmu Avengers: Koniec gry. Jego zdaniem, Marvel nie…

Co o tym sądzisz?

Z dniem 31.03.2019 dokonamy migracji systemu komentarzy. Nowy system komentarzy pozwoli nam m.in. rozwinąć funkcje, których nie możemy uzyskać w Disqus, zwiększy bezpieczeństwo strony i przyspieszy czas jej ładowania. W związku z tym wymagana jest Państwa zgoda na przeniesienie Państwa komentarzy do nowego systemu i powiązania go z Państwa kontem w serwisie naEKRANIE.pl. Prosimy o zalogowanie się na wszystkie konta disqus, z których Państwo korzystacie i powiązanie ich z naszym serwisem. W przypadku braku udzielenia tejże zgody, Państwa komentarze w dniu uruchomienia nowego systemu komentarzy przejdą proces zmiany na anonimowe. Proszę kliknąć tutaj, aby wyrazić zgodę i powiązać to konto.

Jeżeli posiadasz oddzielne konto w serwisie disqus kliknij tutaj, aby je powiązać

UWAGA: Ten komunikat będzie się pojawiał aż do momentu uruchomienia systemu nowych komentarzy niezależnie od tego czy wykonasz powyższe instrukcje czy nie.