Przeczytaj w weekend

„Zrozumieć komiks” – recenzja

Polski czytelnik musiał czekać na "Zrozumieć komiks" naprawdę długo - w końcu oryginał miał swoją premierę ponad dwadzieścia lat temu. Jednak nic straconego, bo to nadal jedna z najlepszych prób zrozumienia medium komiksu, jakie kiedykolwiek powstały.

Ocena recenzenta:
10/10

Polski czytelnik musiał czekać na "Zrozumieć komiks" naprawdę długo - w końcu oryginał miał swoją premierę ponad dwadzieścia lat temu. Jednak nic straconego, bo to nadal jedna z najlepszych prób zrozumienia medium komiksu, jakie kiedykolwiek powstały.

Trudno pisać recenzję tytułu, który obecny jest na rynku od ponad dwudziestu lat i ma status pozycji kultowej, zwłaszcza że nie mówimy w tym wypadku o zwykłym komiksie, tylko o pozycji wymykającej się przyjętym standardom. „Zrozumieć komiks” nie jest kolejną opowieścią obrazkową - to próba zrozumienia zasad, jakimi rządzi się to medium. Może to zabrzmieć jak opis nudnego akademickiego wykładu, ale nic z tych rzeczy. Scott McCloud, autor komiksu, przedstawia swoje teorie w sposób wyjątkowo przystępny, często zabawny i zrozumiały dla każdego. Zresztą sam zaznacza, że nie jest badaczem, tylko fanem próbującym zrozumieć swoją ukochaną dziedzinę sztuki. I trzeba przyznać, że wychodzi mu to naprawdę przekonywająco.

Zrozumieć komiks” podzielone jest na sześć rozdziałów, w których autor przedstawia swoje przemyślenia na temat najważniejszych aspektów komiksów, takich jak jego historia, kadrowanie, korelacja między obrazem i słowem, struktury narracyjne itp. Nie ogranicza się przy tym tylko do rynku amerykańskiego, wprowadza czytelników także w świat komiksu europejskiego i japońskiego. Piorunujące wrażenie robi ogromna wiedza McClouda i liczba przytaczanych przykładów. Co prawda można się nie zgadzać z niektórymi jego poglądami, z których część zdezaktualizowała się w ciągu ostatnich dwudziestu lat, ale nie zmienia to faktu, że nadal jest to jedna z najciekawszych prób zrozumienia komiksowego medium w historii, potrafiąca otworzyć czytelnikowi oczy na wiele pomijanych wcześniej elementów.

Zrozumieć komiks
Zrozumieć komiks

 

Wielkim atutem tego komiksu jest jego interesująca warstwa graficzna. Przez większość czasu, zwłaszcza w momentach, w których tłumaczy swoje teorie pod postacią rysunkowego awatara, McCloud operuje prostą cartoonową kreską w pełni spełniającą swoje zadanie. Jednak nie znaczy to, że autor potrafi posługiwać się tylko takim stylem. „Zrozumieć komiks” to album wyjątkowo zróżnicowany graficznie. McCloud często pokazuje przykłady stylów innych artystów, wyśmienicie je naśladując; podobnie sprawa ma się z przedstawianiem kilku sposobów rysowania danego obiektu. Widać, że rysownik ma niesamowicie rozbudowany warsztat, którym posługuje się wyjątkowo lekko.

Zobacz również: Plansze z „Batman. Mroczne odbicie”

Zrozumieć komiks” to jedna z najważniejszych premier komiksowych tego roku. To tytuł, który powinien zainteresować zarówno zaawansowanych stażem fanów komiksu, jak i ludzi dopiero rozpoczynających swoją przygodę z tym medium. Dzieło McClouda jest obowiązkową pozycją w biblioteczce każdego prawdziwego komiksiarza. Wydawnictwo Kultura Gniewu zrobiło polskim czytelnikom prawdziwy prezent, za co należą się mu wszelkie wyrazy wdzięczności. Teraz pozostaje czekać na wydanie kolejnych komiksów amerykańskiego twórcy.

Zrozumieć komiks

Co o tym sądzisz?

Porównywarka VOD Nowość Repertuar kin Program TV