Repertuar kin Nowość Program TV

Lepsze życie (2016)

Better Things

Śr. ocena 7.7

Znasz ten serial? Oceń!

0,0

Zgłoś błąd na stronie

Trailery i materiały video

Better Things - trailer 1. sezonu

Najnowsza recenzja redakcji

Jeśli szukacie w telewizji wrażliwości rodem z kina niezależnego, to serial Better Things jest pozycją dla was. Zakończony właśnie 1. sezon to zbiór obyczajowych wycinków z życia samotnej matki, który stanowi paradoksalne wytchnienie wśród eskapizmu najpopularniejszych produkcji.

Kluczowy dla Lepsze życie jest motyw matki prezentowany w dwie strony. Otwierające minuty finału pokazują, że Sam, główna bohaterka, nie jest już w stanie przeskoczyć bagażu emocjonalnego nagromadzonego pomiędzy nią a rodzicielką. To smutne, że nie daje sobie, ani jej, szansy na zacieśnienie i poprawę stosunków. Równocześnie jest to jednak zwiastun jej motywacji, przekonania o tym, że na niektóre relacje jest już najzwyczajniej w świecie za późno.

W odstawkę musi też iść własne życie erotyczne. Nie ma już chwil wytchnienia, ani dobrych okazji do zaspakajania własnych potrzeb, trzeba poświęcić się dla latorośli zanim i te relacje staną się niemożliwe do odratowania. Takowe dylematy i sprzeczności z wrodzonym luzem portretuje bezbłędna Pamela Adlon, a w sukurs przychodzi jej tym razem kamera, która prowadzona z ręki i wykonująca gwałtowne zwroty, udanie symuluje codzienny chaos rodzinnego życia. W jednej chwili trzeba bowiem załatwić alimenty, wysłać sprośne zdjęcie do kochanka, wyprawić dzieci do szkoły i odprawić chorą gospodynię. Nie wszystko uda się pogodzić.

Meritum stanowi więź Sam z córkami. Wcielające się w nie młode aktorki wypadają kapitalnie, pod płaszczem stereotypu udanie skrywają własne charaktery – Duke (Olivia Edward) to najmłodszy słodziak, który dawno już nauczył się przekleństw i nie zawaha się przed udawaniem choroby. Najstarsza Max (Mikey Madison) to typowa, humorzasta nastolatka, która co raz bardziej świadoma jest własnych przywar i otaczającego ją świata. Najciekawsza jest zaś niezwykle bystra Frankie (Hannah Alligood), która zmaga się z płciową tożsamością. Serial odważnie sygnalizuje tu współczesne problemy, które nie dają się zrzucić tylko na karb młodego wieku i przejściowej fanaberii.

Fabularną klamrą zarówno finału, jak i sezonu jest podróż w jaką Sam decyduje się wyruszyć z córkami. To one potrzebują atencji, to im musi teraz oddać swój czas. Na wyższym poziomie zrozumienia Lepsze życie stanowi zaś strumień świadomości Pameli Adlon. To z jej życiowych doświadczeń zrodził się ów serial, to ona jako zadeklarowana samotna matka dedykuje go swoim pociechom. W duecie z współtwórcą, genialnym Louisem C.K., tkwi talent i estyma, które, pozwalają ma swobodę w opowiadaniu autorskich historii. A choć te nie wnoszą nic nowego do intelektualnego doświadczenia widza, to są cichą okazją do zmierzenia się z intymnymi emocjami.

Pokaż całą recenzję

Obsada

Sezony

Sezon 1:

Sezon 2:

Sezon 3:

Powiązane Artykuły

Norbert Zaskórski
-

Seriale 2019: wielkie powroty! Daty nowych sezonów styczeń-maj

Seriale 2019 to przede wszystkim wielkie powroty! Gra o tron, Luther, Odwróceni czy Detektyw. Midseason…

Adam Siennica
-

Nowe sezony popularnych seriali. Jakie produkcje powrócą?

W ostatnim okresie zamówiono nowe sezony wielu popularnych seriali. Poznajcie tytuły, które będą mieć kolejne…

Norbert Zaskórski
-

Premiery seriali 2018 (styczeń-czerwiec). Daty w USA i w Polsce

Zaczynamy 2018 rok, co w telewizji oznacza nowe seriale oraz powracające sezony popularnych tytułów. W…

Adam Siennica
1-

Premiery seriali – jesień 2017. Daty premiery w USA i w Polsce

Jesień 2017 to okres, na który czekają wszyscy fani seriali. Na ekranach pojawią się dziesiątki…

Co o tym sądzisz?

Z dniem 31.03.2019 dokonamy migracji systemu komentarzy. Nowy system komentarzy pozwoli nam m.in. rozwinąć funkcje, których nie możemy uzyskać w Disqus, zwiększy bezpieczeństwo strony i przyspieszy czas jej ładowania. W związku z tym wymagana jest Państwa zgoda na przeniesienie Państwa komentarzy do nowego systemu i powiązania go z Państwa kontem w serwisie naEKRANIE.pl. Prosimy o zalogowanie się na wszystkie konta disqus, z których Państwo korzystacie i powiązanie ich z naszym serwisem. W przypadku braku udzielenia tejże zgody, Państwa komentarze w dniu uruchomienia nowego systemu komentarzy przejdą proces zmiany na anonimowe. Proszę kliknąć tutaj, aby wyrazić zgodę i powiązać to konto.

Jeżeli posiadasz oddzielne konto w serwisie disqus kliknij tutaj, aby je powiązać

UWAGA: Ten komunikat będzie się pojawiał aż do momentu uruchomienia systemu nowych komentarzy niezależnie od tego czy wykonasz powyższe instrukcje czy nie.