Mroczne materie (2019-2019)

His Dark Materials

Mroczne materie

Serial na podstawie trylogii fantasty autorstwa Phillipa Pullmana – pierwszy sezon będzie opowiadał o wędrówce głównych bohaterów, Lyry Belacqua i Willa Parry’ego przez wieloświat równoległych wymiarów.

Trailery i materiały wideo

Mroczne materie - trailer

Najnowsza recenzja redakcji

W finale 1. sezonu Mrocznych materii Lyra dociera z Rogerem do kryjówki Lorda Asriela. Bohaterka jednak z każdą kolejną chwilą zaczyna przeczuwać, że za badaniami jej ojca kryje się coś znacznie mroczniejszego. Magisterium wyrusza, aby powstrzymać Asriela. W tym czasie Lord Boreal odkrywa, że kluczem do jego planu nie są listy Johna Parry'ego, a syn podróżnika, William. 

Bardzo dobrze, że twórcy w finałowym odcinku postanowili zagłębić się w relację Lyry i Lorda Asriela. To nadało inny wymiar i koloryt całej historii. James McAvoy doskonale sprawdza się w tej produkcji jako zimny, bardzo mroczny człowiek zaślepiony realizacją własnych celów. To, jak aktor potrafił przekazać na ekranie brak empatii i toksyczność osobowości swojej postaci, zasługuje na słowa uznania. Podobnie sprawa ma się przy Dafne Keen, której Lyra w tym wypadku jest całkowitym przeciwieństwem Asriela. Młoda aktorka tym razem znacznie bardziej postawiła na tę swoją emocjonalną stronę, co bardzo dobrze zagrało w kontraście do kreacji McAvoya. Bardzo dobrze oglądało mi się toksyczną relację tego duetu. Za to ogromny plus dla scenarzystów i aktorów.

Mimo że produkcja HBO i BBC jest realizowana z ogromnym rozmachem, to finał sezonu miał wręcz kameralny charakter, co wcale nie jest w tym przypadku minusem. Twórcy zdecydowanie postawili na rozwój relacji i psychologiczny aspekt postaci niż na efekciarstwo.  Muszę przyznać, że wyszło im to na dobre. Pod względem dramaturgii, emocjonalności i nakreślenia relacji wszystko zadziałało jak należy. Nie znaczy to jednak, że zabrakło pewnych widowiskowych scen i dobrych efektów. Te stały na bardzo dobrym poziomie, a realizacyjnie w poszczególnych scenach również wszystko było dopracowane w najdrobniejszym szczególe. Najlepszym przykładem jest tutaj sekwencja ostrzału laboratorium Asriela, którego broniły niedźwiedzie pancerne. Nie było tutaj spektakularnych efektów, jednak nie były one potrzebne. Twórcy pokazali, jak mniejszymi nakładami komputerowych sztuczek można stworzyć naprawdę świetny efekt.

W finale zabrakło mi rozwinięcia wątku Marisy Coulter granej przez Ruth Wilson. W odcinku stanowiła ona raczej tło dla historii, co nie powinno się zdarzyć. To jedna z najlepiej napisanych postaci w tym serialu i zdecydowanie zasługuje na coś więcej. Jednak zapewne twórcy naprawią to od razu w kolejnym sezonie. Poza tym scenarzyści bardzo dobrze nakreślili poszczególne aspekty fabuły na następną serię. Chodzi między innymi o przejście Lyry i Willa do innego wymiaru. To wszystko sprawia, że naprawdę czekam na kolejną odsłonę i jestem bardzo ciekaw, co się w niej stanie. Tak według mnie powinno się pobudzać apetyt na więcej. 

Finałowy odcinek 1. sezonu Mrocznych materii to naprawdę dobre zakończenie, świetnie zamykające niektóre wątki i znakomicie nakreślające inne, które zobaczymy w kolejnej serii. Jak dla mnie ten serial to jedna z najlepszych produkcji 2019 roku. 

Sezony

Sezon 1

  1. TBA (3 listopada 2019)
  2. Episode #1.2 (10 listopada 2019)
  3. Episode #1.3 (17 listopada 2019)
  4. Episode #1.4 (24 listopada 2019)
  5. Episode #1.5 (1 grudnia 2019)
  6. Episode #1.6 (8 grudnia 2019)
  7. Episode #1.7 (15 grudnia 2019)
  8. Episode #1.8 (22 grudnia 2019)

Co o tym sądzisz?

Zobacz w VOD

naEKRANIE Poleca

naEKRANIE poleca
naEKRANIE poleca
naEKRANIE poleca
naEKRANIE poleca

Dzisiaj urodziny obchodzą

David F. Sandberg

David F. Sandberg

ur. 1981, kończy 39 lat

Jeremy Shada

Jeremy Shada

ur. 1997, kończy 23 lat

Svetlana Khodchenkova

Svetlana Khodchenkova

ur. 1983, kończy 37 lat

Izabella Miko

Izabella Miko

ur. 1981, kończy 39 lat

Luke Grimes

Luke Grimes

ur. 1984, kończy 36 lat

Porównywarka VOD Nowość Repertuar kin Program TV