Przeczytaj w weekend
 

Advertisement  

 

Advertisement  

Assassin’s Creed: Unity pomoże odbudować katedrę Notre Dame

Pożar, który wybuchł w katedrze Notre-Dame w Paryżu, doszczętnie zniszczył część budowli. Mimo ogromnych strat, kościół można przywrócić do stanu dawnej świetności. Będzie to możliwe między innymi dzięki grze komputerowej z 2014 roku.

Pożar, który wybuchł w katedrze Notre-Dame w Paryżu, doszczętnie zniszczył część budowli. Mimo ogromnych strat, kościół można przywrócić do stanu dawnej świetności. Będzie to możliwe między innymi dzięki grze komputerowej z 2014 roku.

Emil Borzechowski

Emil Borzechowski

Tagi:  assassin's creed 

Gdyby pożar wybuchł w archikatedrze kilkanaście lat temu, prawdopodobnie poniesione straty byłyby nieodwracalne. Dziś przywrócenie świetności jednemu z najważniejszych zabytków gotyckiej architektury sakralnej nie jest niemożliwe. Wszystko dzięki technologii obrazowania laserowego oraz pewnej grze komputerowej od Ubisoftu.

Francuzi mieli mnóstwo szczęścia w tej ogromnej tragedii. Mimo iż zgliszcza katedralnego dachu wyglądają okropnie, istnieje spora szansa, że kościół uda się odbudować w taki sposób, aby jeszcze przez lata zachwycała kunsztem średniowiecznych architektów. Historyk sztuki Andrew Tallon na potrzeby swoich prac badawczych wykonał bowiem szczegółowy laserowy skan budowli. Naukowiec pragnął w najdrobniejszych szczegółach zbadać jej konstrukcję, aby poznać sposoby wznoszenia tak gigantycznych obiektów na długo przed erą drapaczy chmur.

Metoda, którą zastosował Tallon, pozwalała stworzyć wysoce precyzyjny, wirtualny model kościoła. Dzięki zastosowaniu technologii obrazowania laserowego był w stanie odwzorować ją z dokładnością do pięciu milimetrów. Co jest niezwykle istotne, Tallon nie ograniczył się wyłącznie do wykonania pomiarów laserowych - każdy skan uzupełnił sferyczną panoramą wykonaną dokładnie z tego samego miejsca, w którym ustawił sprzęt do obrazowania przestrzennego. Dane, które zebrał, przysłużą się architektom odbudowującym spopielone zadaszenie.

A to nie jedyne arcycenne źródło. Jak się okazuje, równie przydatna może okazać się gra Assassin’s Creed: Unity. Dziennikarze serwisu The Verge dotarli do artystki Caroline Miousse, która pracowała w Ubisofcie w trakcie powstawania tej produkcji. Jednym z jej zadań było stworzenie wirtualnej wersji słynnej katedry. Największej i najokazalszej budowli w całej grze.

Miousse spędziła na analizie zdjęć budynku dziesiątki jeśli nie setki godzin. Artystka pragnęła, aby osoby odpowiedzialne za teksturowanie obiektów perfekcyjnie odwzorowały umiejscowienie każdej, nawet najmniejszej cegły. Dzięki temu studio dysponuje jednym z najdoskonalszych wirtualnych modeli Notre Dame w historii. Te dane w połączeniu z informacjami zebranymi przez Tallona mogą sprawić, że przywrócenie katedry do dawnej świetności będzie możliwe, choć z pewnością bardzo kosztowne.

Źródło: gpsworld.com / Zdjęcie: Ubisoft

 

 

Co o tym sądzisz?

Z dniem 15.05.2019 dokonamy migracji systemu komentarzy. Nowy system komentarzy pozwoli nam m.in. rozwinąć funkcje, których nie możemy uzyskać w Disqus, zwiększy bezpieczeństwo strony i przyspieszy czas jej ładowania. W związku z tym wymagana jest Państwa zgoda na przeniesienie Państwa komentarzy do nowego systemu i powiązania go z Państwa kontem w serwisie naEKRANIE.pl. Prosimy o zalogowanie się na wszystkie konta disqus, z których Państwo korzystacie i powiązanie ich z naszym serwisem. W przypadku braku udzielenia tejże zgody, Państwa komentarze w dniu uruchomienia nowego systemu komentarzy przejdą proces zmiany na anonimowe. Proszę kliknąć tutaj, aby wyrazić zgodę i powiązać to konto.

Jeżeli posiadasz oddzielne konto w serwisie disqus kliknij tutaj, aby je powiązać

UWAGA: Ten komunikat będzie się pojawiał aż do momentu uruchomienia systemu nowych komentarzy niezależnie od tego czy wykonasz powyższe instrukcje czy nie.

 

Advertisement
 

Advertisement

naEKRANIE Poleca

Dzisiaj urodziny obchodzą

James McAvoy

James McAvoy

ur. 1979, kończy 40 lat

Tomasz Kot

Tomasz Kot

ur. 1977, kończy 42 lat

Gugu Mbatha-Raw

Gugu Mbatha-Raw

ur. 1983, kończy 36 lat

Toby Stephens

Toby Stephens

ur. 1969, kończy 50 lat

Robbie Amell

Robbie Amell

ur. 1988, kończy 31 lat

Porównywarka VOD Nowość Repertuar kin Program TV