Nvidia stworzyła algorytm, który zamieni prosty szkic w pejzaż
Inżynierowie Nvidii o raz kolejny wykorzystali sztuczną inteligencję do stworzenia sztuki niemal z niczego. Ich nowych algorytm potrafi zamienić prosty szkic w obraz przypominający zdjęcie pejzażowe.
Inżynierowie Nvidii o raz kolejny wykorzystali sztuczną inteligencję do stworzenia sztuki niemal z niczego. Ich nowych algorytm potrafi zamienić prosty szkic w obraz przypominający zdjęcie pejzażowe.
Potencjał tkwiący w systemach sztucznej inteligencji jest ogromny. Widzieliśmy już, jak algorytmy uczenia maszynowego zamieniają film na trójwymiarowe cyfrowe środowisko, piszą wiersze czy tworzą ludzkie twarze. Nvidia postanowiła zrobić kolejny krok na drodze do wyprodukowania komputerowego artysty i zaprogramowała sztuczną inteligencję, która potrafi przeanalizować prosty szkic i przerobić go na obraz przypominający fotografię pejzażową.
Oto jak wspomniany algorytm sprawdza się w praktyce:
Do wygenerowania obrazu inżynierowie wykorzystali sztuczną inteligencję korzystającą z technologii generative adversarial network (GAN), a Nvidia nazywa swoje nowe narzędzie inteligentnym pędzlem. Zasada jego funkcjonowania jest prosta: wystarczy wybrać kolor odpowiadający teksturze (np. piaskowi, wodzie, trawie, drzewom czy chmurom) i namalować coś na cyfrowym płótnie. System automatycznie przetworzy rysunek tak, aby zamienić kolory w komputerowy pejzaż. Im bardziej szczegółowy będzie nasz zarys, tym lepiej sztuczna inteligencja poradzi sobie z tym zadaniem.
Choć do pełnego fotorealizmu tym pracom jeszcze co nieco brakuje, trzeba przyznać, że algorytm radzi sobie w roli cyfrowego artysty zaskakująco dobrze. Potrafi odwzorować pojedyncze drzewa, całe lasy a nawet realistyczne odbicia w powierzchni wody.
Największą zaletą tego oprogramowania jest fakt, że sztuczna inteligencja jest w stanie przetwarzać szkic w czasie rzeczywistym, nie wymaga przeprowadzenia żmudnego procesu renderingu. Ma jednak swoje ograniczenia - sieć neuronową wyszkolono do odwzorowywania konkretnych elementów krajobrazu, dlatego nie stworzy obiektów, których nie została nauczona. Nvidia liczy jednak na to, że już wkrótce oprogramowanie tego typu sprawdzić się w rękach profesjonalistów. Firma widzi w nim doskonałe narzędzie m.in. dla architektów i urbanistów, którzy chcieliby na szybko wzbogacić swoje projekty w przyzwoite wyglądające tło.
Na razie w sieci dostępny jest wyłącznie abstrakt z badań przeprowadzonych przez inżynierów Nvidii, wkrótce firma udostępni samo oprogramowanie. Znajdziemy je pod tym linkiem.
Źródło: The Verge / Zdjęcie: Nvidia
naEKRANIE Poleca
ReklamaKalendarz premier seriali
Zobacz wszystkie premieryDzisiaj urodziny obchodzą
ur. 1972, kończy 53 lat
ur. 1955, kończy 70 lat
ur. 1962, kończy 63 lat
ur. 1953, kończy 72 lat
ur. 1970, kończy 55 lat