Przeczytaj w weekend

Nvidia stworzyła algorytm, który zamieni prosty szkic w pejzaż

Inżynierowie Nvidii o raz kolejny wykorzystali sztuczną inteligencję do stworzenia sztuki niemal z niczego. Ich nowych algorytm potrafi zamienić prosty szkic w obraz przypominający zdjęcie pejzażowe.

Inżynierowie Nvidii o raz kolejny wykorzystali sztuczną inteligencję do stworzenia sztuki niemal z niczego. Ich nowych algorytm potrafi zamienić prosty szkic w obraz przypominający zdjęcie pejzażowe.

Potencjał tkwiący w systemach sztucznej inteligencji jest ogromny. Widzieliśmy już, jak algorytmy uczenia maszynowego zamieniają film na trójwymiarowe cyfrowe środowisko, piszą wiersze czy tworzą ludzkie twarze. Nvidia postanowiła zrobić kolejny krok na drodze do wyprodukowania komputerowego artysty i zaprogramowała sztuczną inteligencję, która potrafi przeanalizować prosty szkic i przerobić go na obraz przypominający fotografię pejzażową.

Oto jak wspomniany algorytm sprawdza się w praktyce:

Do wygenerowania obrazu inżynierowie wykorzystali sztuczną inteligencję korzystającą z technologii generative adversarial network (GAN), a Nvidia nazywa swoje nowe narzędzie inteligentnym pędzlem. Zasada jego funkcjonowania jest prosta: wystarczy wybrać kolor odpowiadający teksturze (np. piaskowi, wodzie, trawie, drzewom czy chmurom) i namalować coś na cyfrowym płótnie. System automatycznie przetworzy rysunek tak, aby zamienić kolory w komputerowy pejzaż. Im bardziej szczegółowy będzie nasz zarys, tym lepiej sztuczna inteligencja poradzi sobie z tym zadaniem.

Choć do pełnego fotorealizmu tym pracom jeszcze co nieco brakuje, trzeba przyznać, że algorytm radzi sobie w roli cyfrowego artysty zaskakująco dobrze. Potrafi odwzorować pojedyncze drzewa, całe lasy a nawet realistyczne odbicia w powierzchni wody.

Największą zaletą tego oprogramowania jest fakt, że sztuczna inteligencja jest w stanie przetwarzać szkic w czasie rzeczywistym, nie wymaga przeprowadzenia żmudnego procesu renderingu. Ma jednak swoje ograniczenia - sieć neuronową wyszkolono do odwzorowywania konkretnych elementów krajobrazu, dlatego nie stworzy obiektów, których nie została nauczona. Nvidia liczy jednak na to, że już wkrótce oprogramowanie tego typu sprawdzić się w rękach profesjonalistów. Firma widzi w nim doskonałe narzędzie m.in. dla architektów i urbanistów, którzy chcieliby na szybko wzbogacić swoje projekty w przyzwoite wyglądające tło.

Na razie w sieci dostępny jest wyłącznie abstrakt z badań przeprowadzonych przez inżynierów Nvidii, wkrótce firma udostępni samo oprogramowanie. Znajdziemy je pod tym linkiem.

Źródło: The Verge / Zdjęcie: Nvidia

Co o tym sądzisz?

Wkrótce dokonamy migracji systemu komentarzy. Nowy system komentarzy pozwoli nam m.in. rozwinąć funkcje, których nie możemy uzyskać w Disqus, zwiększy bezpieczeństwo strony i przyspieszy czas jej ładowania. W związku z tym wymagana jest Państwa zgoda na przeniesienie Państwa komentarzy do nowego systemu i powiązania go z Państwa kontem w serwisie naEKRANIE.pl. Prosimy o zalogowanie się na wszystkie konta disqus, z których Państwo korzystacie i powiązanie ich z naszym serwisem. W przypadku braku udzielenia tejże zgody, Państwa komentarze w dniu uruchomienia nowego systemu komentarzy przejdą proces zmiany na anonimowe. Proszę kliknąć tutaj, aby wyrazić zgodę i powiązać to konto.

Jeżeli posiadasz oddzielne konto w serwisie disqus kliknij tutaj, aby je powiązać

UWAGA: Ten komunikat będzie się pojawiał aż do momentu uruchomienia systemu nowych komentarzy niezależnie od tego czy wykonasz powyższe instrukcje czy nie.

Porównywarka VOD Nowość Repertuar kin Program TV