Avengers: Endgame – teoria o MCU. Teraz istnieją dwa uniwersa?

W sieci pojawiła się teoria na temat Avengers: Endgame i MCU, według której pstryknięcie palcami przez Thanosa rozdzieliło całe uniwersum na dwie części.

W sieci pojawiła się teoria na temat Avengers: Endgame i MCU, według której pstryknięcie palcami przez Thanosa rozdzieliło całe uniwersum na dwie części.

Jeden z użytkowników portalu Reddit przedstawił interesującą teorię na temat Avengers: Endgame i MCU. Według autora pstryknięcie palcami przez Thanosa (zwane oficjalnie "Decymacją") nie tyle doprowadziło do wymazania połowy istnień we Wszechświecie, co po prostu rozdzieliło całe uniwersum na dwie części, tworząc w konsekwencji odrębne rzeczywistości. Herosi, którzy zniknęli, mieliby zostać przeniesieni do drugiej z nich, natomiast członkowie oryginalnego składu Mścicieli rzekomo zostali w podstawowym uniwersum ekranowego Marvela. Pomostem pomiędzy obiema sferami według założeń okaże się Wymiar Kwantowy, natomiast kluczowymi postaciami dla przywrócenia pierwotnego ładu Ant-Man i najprawdopodobniej również Kapitan Marvel.

Cała teoria czerpie z bogactwa mechaniki kwantowej, dla której fundamentalnymi pojęciami są zasada nieoznaczoności i tzw. superpozycja. W uproszczeniu idzie tu więc o to, że elektron może znajdować się w dwóch miejscach jednocześnie i to w dodatku pod dwiema różnymi postaciami (elektron jest w tym samym momencie cząsteczką, jak i falą, podobnie jak słynny kot Schrodingera jest jednocześnie żywy i martwy). Ostatecznym punktem odniesienia staje się obserwator, który dokonując aktu obserwacji określa dane zjawisko, doprowadzając do kolapsu prawdopodobieństwa.

Przekładając to na MCU w stanie po pstryknięciu, według autora teorii mamy w tej chwili do czynienia z dwoma uniwersami, które funkcjonują niezależnie od siebie - dla pozostałych przy życiu herosów otaczający ich świat wydaje się jedynym prawdziwym, dla tych zaś wymazanych ten, do którego zostali przeniesieni. Autor teorii przedstawił także podsumowującą jego założenia grafikę, przypominając jeszcze o jednym z wywiadów braci Russo, w którym nie wykluczali oni, że film Avengers: Endgame będzie korzystał z założeń mechaniki kwantowej.

MCU - teoria o rozbiciu uniwersum
fot. Reddit/Marvel Studios

Film Avengers: Endgame wejdzie na ekrany kin 25 kwietnia.

Źródło: comicbook.com / zdjęcie główne: Marvel/comicbook.com

Co o tym sądzisz?

Porównywarka VOD Nowość Repertuar kin Program TV