Bond 25 nie będzie seksistowski. Scenarzystka o kobiecych bohaterkach

Scenarzystka filmu Bond 25 odniosła się do popularności serii o Jamesie Bondzie i tego, jak wybrzmiewa ona w dzisiejszych czasach. Czy jest w niej miejsce dla kobiecych bohaterek?

Scenarzystka filmu Bond 25 odniosła się do popularności serii o Jamesie Bondzie i tego, jak wybrzmiewa ona w dzisiejszych czasach. Czy jest w niej miejsce dla kobiecych bohaterek?

Michalina Reda
Michalina Reda

Nie czas umierać to nadchodząca część przygód Agenta 007, w którego ponownie wcieli się Daniel Craig. Scenarzystką produkcji jest Phoebe Waller-Bridge i jest to dopiero druga kobieta w historii, która zajmowała się filmami o Bondzie na etapie scenariusza (wcześniej, w latach 60., nad filmami Doktor NoPozdrowienia z Rosji współpracowała Johanna Hardwood). Przypomnijmy, że reżyserem produkcji jest Cary Fukunaga - obecnie trwają prace na planie.

Waller-Bridge została zapytana o to, jak historia Jamesa Bonda wybrzmiewa w obecnych czasach. Coraz częściej pojawiają się bowiem głosy mówiące o seksizmie i traktowaniu kobiet przedmiotowo - niektórzy apelują nawet, by w przyszłości to kobieta przejęła główną rolę w produkcji, by wreszcie zerwać z tym schematem. Scenarzystka uważa, że zmienianie charakteru samego Bonda do niczego nie prowadzi, jednak przytakuje, że kobiety powinny pełnić w tych filmach inną rolę. Zapewnia, że jej film właśnie taki będzie i odpowiednio pokaże żeńskie postacie - tak, jak na to zasługują. Jak mówi:

Obecnie zadaje się wiele pytań w stylu: "czy ta seria jest teraz stosowna", a to z powodu tego, kim jest Bond i jak traktuje kobiety. Osobiście uważam, że to bzdury. Według mnie ta seria z całą pewnością jest ważna i odpowiednia. Po prostu musi rosnąć, musi ewoluować i najważniejsze jest to, by film właściwie traktował kobiety. Bond nie musi - on musi być wierny tej postaci.

Kobiece bohaterki w filmie Bond 25 zagrają między innymi Lashana Lynch, Léa Seydoux i Ana de Armas. Jak mówi scenarzystka (będąca również zawodową aktorką):

Chcę mieć pewność, że gdy one biorą scenariusz do rąk i przechodzą przez te strony, myślą sobie: "Nie mogę się doczekać, by to zrobić!". Ja, jako aktorka, bardzo rzadko czułam to uczucie na początku mojej kariery. Wiedza, że mogę zapewnić to innym kobietom, sprawia mi wiele przyjemności i satysfakcji.

Bond 25 - premiera filmu jest planowana na 2020 rok.

Co o tym sądzisz?

Porównywarka VOD Nowość Repertuar kin Program TV