„Droga do wyzwolenia”, czyli cała prawda o scjentologii
Za sprawą wydawnictwa Czarne do Polski trafiła książka "Droga do wyzwolenia", w której Lawrance Wright opisuje scjentologią i jej wyznawców.
Za sprawą wydawnictwa Czarne do Polski trafiła książka "Droga do wyzwolenia", w której Lawrance Wright opisuje scjentologią i jej wyznawców.
Kościół Scjentologiczny, założony przez nieżyjącego już pisarza SF L. Rona Hubbarda, szczególnie popularny jest w kręgu gwiazd filmowych - należą do niego m.in. John Travolta i Tom Cruise. Do mediów co jakiś czas wyciekają informacje na temat metod działania tej organizacji, jak to miało miejsce choćby przy okazji rozwodu drugiego z wyżej wymienionych aktorów z Katie Holmes. Laureat Nagrody Pultizera, Lawrance Wright, postanowił przyjrzeć się scjentologom.
Efektem jego pracy jest książka "Droga do wyzwolenia. Scjentologia, Hollywood i pułapki wiary", która niedawno trafiła do sprzedaży w Polsce.
To bardzo głośna publikacja, która w Stanach zrobiła zawrotną karierę - mianem Najlepszej Książki Roku określiły ją m.in. „The Washington Post”, „The Boston Globe”, „New York Magazine”, „Slate”, „Chicago Tribune”, „Huffington Post”, „Entertainment Weekly”, „People” i „Publishers Weekly”.
Poniżej opis wydawcy:
"Droga do wyzwolenia" to przenikliwa analiza świata scjentologii, która powstała na podstawie materiałów archiwalnych oraz ponad dwustu wywiadów przeprowadzonych z obecnymi i byłymi członkami Kościoła. Swą opowieść autor osnuł wokół życiorysów dwóch najświętszych dla scjentologów postaci: autora powieści science fiction L. Rona Hubbarda, w którego niespokojnym umyśle zrodziła się idea nowej religii, idealnie dopasowanej do kryzysu duchowego, jaki dotknął Amerykę po II wojnie światowej, oraz Davida Miscavige’a, ambitnego i bezwzględnego następcy Hubbarda, któremu przypadło w udziale trudne zadanie utrzymania pozycji Kościoła w obliczu ciągłych skandali i problemów prawnych.
Wright pokazuje, w jaki sposób Kościół zabiega o pozyskanie w swe szeregi gwiazd, takich jak Tom Cruise czy John Travolta, i jak wykorzystuje ich do realizacji własnych celów. Przedstawia też losy osób, które już w dzieciństwie z entuzjazmem przyjęły idee Hubbarda i zgodziły się mu służyć przez „miliard lat”. Nie stroni również od relacji z pierwszej ręki: pisze o przemocy, wyzysku, bezwzględności i morderczej dyscyplinie. Owoc jego pracy to coś więcej niż zwykły tekst demaskatorski – Wright odkrywa bowiem prawdziwą istotę tej kontrowersyjnej instytucji religijnej, chronionej przez amerykańską konstytucję.
Źródło: Czarne
Kalendarz premier seriali
Zobacz wszystkie premieryDzisiaj urodziny obchodzą
ur. 1973, kończy 51 lat
ur. 1966, kończy 58 lat
ur. 1981, kończy 43 lat
ur. 1966, kończy 58 lat
ur. 1959, kończy 65 lat