Fani Kronik Seinfelda zirytowani zmianą formatu obrazu przez Netflixa
Współczesne telewizory nie są przystosowane do transmitowania treści w formacie sprzed lat. Dobitnie przekonali się o tym widzowie Netflixa, którzy odpalili Kroniki Seinfelda.
Współczesne telewizory nie są przystosowane do transmitowania treści w formacie sprzed lat. Dobitnie przekonali się o tym widzowie Netflixa, którzy odpalili Kroniki Seinfelda.
Zanim w naszych salonach zagościły cienkie, wielkoekranowe OLED-y czy QLED-y, na półkach telewizyjnych gościły toporne, kilkudziesięciokilowe odbiorniki kineskopowe. Jednak to nie rozmiar w głównej mierze odróżniał je od sprzętów, z których korzystamy obecnie, a format obrazu. Zanim nastała era panoramicznych treści 16:9, na rynku królował format 4:3. Premiera Kronik Seinfelda w Netfliksie unaoczniła problem związany z tym przeskokiem technologicznym.
Choć debiut wszystkich 180 odcinków lubianego serialu w bibliotece serwisu powinien budzić radość fanów tej produkcji, spotkał się z dość chłodnym przyjęciem. Wszystko z powodu przystosowania Kronik Seinfelda do wyświetlania w formacie 16:9. Aby serial wypełnił całą powierzchnię współczesnych telewizorów, dystrybutor przyciął oryginalny kadr. Sama procedura takiego modyfikowania treści sprzed lat nie jest niczym nadzwyczajnym, od dawna w ten sposób przystosowuje się starsze produkcje do pokazywania w panoramicznej wersji.
Jak jednak zauważyli fani serialu, taki proceder może zauważalnie wypaczyć odbiór treści, co dobitnie rzuca się w oczy w przypadku odcinka The Pothole z 8 sezonu. Z powodu przycięcia kadru tytułowa dziura nie zmieściła się w jednym z kluczowych ujęć, przez co George krzyczy na coś, czego widz w pierwszym momencie po prostu nie widzi. Dziurę zobaczymy co prawda w kolejnej scenie, jednak niesmak pozostał. Przeformatowanie obrazu wymusiło usunięcie jednego z istotnych elementów danej kadru.
Nie po raz pierwszy słyszymy o problemach związanych z wyświetlaniem produkcji 4:3 w nowej, zremasterowanej wersji 16:9. Równie głośno zrobiło się m.in. wokół serialu Simpsonowie, którego pierwsze sezony w serwisie Disney+ również zostały przycięte do panoramicznej odsłony. W odpowiedzi na krytykę ze strony odbiorców włodarze serwisu postanowili wrzucić do Disney+ dwie wersje Simpsonów, aby każdy sam wybrał, czy woli rozciągnąć serial na całą powierzchnię matrycy kosztem usunięcia części kadru, czy pokazać serial w oryginalnym formacie ale z czarnymi pasami po bokach.
Źródło: Deadline
Kalendarz premier seriali
Zobacz wszystkie premieryDzisiaj urodziny obchodzą
ur. 1984, kończy 40 lat
ur. 1978, kończy 46 lat
ur. 1965, kończy 59 lat
ur. 1975, kończy 49 lat
ur. 1945, kończy 79 lat