Fantastyczne zwierzęta 2 – filmowa Nagini odpowiada na kontrowersje

Fantastyczne zwierzęta 2 jeszcze przed premierą spotkały się z falą kontrowersji. Wszystko przez casting do roli filmowej Nagini, którą powierzono aktorce z Azji. Teraz Claudia Kim sama zabiera głos w tej sprawie.

Fantastyczne zwierzęta 2 jeszcze przed premierą spotkały się z falą kontrowersji. Wszystko przez casting do roli filmowej Nagini, którą powierzono aktorce z Azji. Teraz Claudia Kim sama zabiera głos w tej sprawie.

Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald to nadchodzący film ze świata Harry'ego Pottera. Po debiucie pełnego zwiastuna produkcji w ubiegłym miesiącu, część fanów wyraziła swoje oburzenie faktem, iż rolę Nagini powierzono azjatyckiej aktorce. Jak tłumaczyli, jest to rasistowskie - Nagini w książkach o Harrym Potterze usługiwała Voldemortowi, a zatem białemu człowiekowi. Powierzanie tej roli przedstawicielce mniejszości rasowych jest zdaniem protestujących szczytem bezczelności.

Teraz do sprawy odniosła się sama Claudia Kim, odtwórczyni wspomnianej roli. Aktorka nie ukrywa, że nie rozumie, skąd taka reakcja fanów - jak podkreśla, wydawało jej się, że spotka się z pochlebnymi słowami i powszechnym zadowoleniem, właśnie przez fakt obsadzenia w tej roli Koreanki. Aktorka oświadcza:

Zupełnie się tego nie spodziewałam. Gdy dowiedziałam się, że dostałam rolę Nagini, wydawało mi się, że to dużo znaczy, bo ta postać była bardzo ważna dla serii o Harrym Potterze. Harry Potter to franczyza, w której dominują biali ludzie, więc tym bardziej wydawało mi się, że Koreańczycy będą szczęśliwi. Liczę na to, że widzowie poczują się usatysfakcjonowani, a cała ta kontrowersja zniknie już po premierze filmu. I nie jest też tak, że postrzegam tę sprawę wyłącznie w negatywny sposób - wierzę, że przez zwracanie uwagi na rolę Azjatów (takie, jak ta) i przyglądanie się im, można dokonywać ważnych zmian.

Przypomnijmy, że wcześniej kontrowersję wokół Nagini komentowała sama J.K. Rowling, autorka serii książek o Harrym Potterze - jak tłumaczyła, kreatury do jakich należy Nagini, wywodzą się z Indonezji, a z kolei w tamtych rejonach żyją właśnie ludzie pochodzenia Azjatyckiego. Claudia Kim podejmuje te słowa, tłumacząc:

Moim zdaniem Nagini powinna zagrać Azjatycka aktorka. J.K. Rowling szukała takiej, bo dobrze znała genezę Nagini. Nie wiem, czy to tylko moja duma, ale myślę, że pokazałam nieco inną energię jako Koreanka w Hollywood, gdzie jest wiele osób pochodzenia koreańsko-amerykańskiego.

Filmową Nagini poznamy już za niecały miesiąc. Fantastyczne zwierzęta: Zbrodnie Grindelwalda - premiera 16 listopada.

Źródło: allkpop.com / zdjęcie główne: Warner Bros.

Co o tym sądzisz?

Porównywarka VOD Nowość Repertuar kin Program TV