Festiwal w Gdyni: Wołyń dostaje nagrodę od Kurskiego i TVP. Smarzowski nie przyjmuje

Po gali zamknięcia 41. Festiwalu Filmowego w Gdyni Jacek Kurski dał nagrodę specjalną od TVP filmowi Wołyń. Zobaczcie, dlaczego

Po gali zamknięcia 41. Festiwalu Filmowego w Gdyni Jacek Kurski dał nagrodę specjalną od TVP filmowi Wołyń. Zobaczcie, dlaczego

Na samym początku gali zamknięcia 41. Festiwalu Filmowego w Gdyni ogłoszono, że po gali Jacek Kurski wręczy nagrodę prezesa TVP (100 tys. złotych) w kuluarach teatru muzycznego. Nikt wówczas nie wiedział, kto ma być wyróżniony i dlaczego ta nagroda ma zostać przyznana po gali, a nie w jej trakcie. Okazało się, że Jacek Kurski nagrodził film Wołyń. Wojciech Smarzowski nie przyjął tej nagrody.

– Jeszcze nie otrzymałem żadnej nagrody i żadnej nagrody nie przyjąłem. Prezes telewizji pan Jacek Kurski chciał mi ją przekazać, ale nie chciał tego zrobić – co mnie zaskoczyło – na scenie, tylko po całej ceremonii. Co wydaje mi się dość kłopotliwe i dziwne - mówi Wojciech Smarzowski w rozmowie z Patrycją Wanat z TOK FM.

Reżyser filmu Wołyń podkreślił w rozmowie, że wzbrania się przed wszelkimi próbami upolitycznienia jego film. Boi się, że może tak być z tą nagrodą, która rozgrywa się w dziwnym pośpiechu. Nie chce, by jego film był używany w jakichkolwiek rozgrywkach politycznych.

Czytaj także: Nasza recenzja filmu Wołyń

Przyznaje, że jeśliby ta nagroda została wręczona na gali, przyjąłby ją i przekazałby pieniądze na jakąś fundację wołyńską.

- Słyszałem o tym, że mam nagrodę odebrać we wtorek. Nie wiem, ile jest w tym prawdy. Ale ponieważ wszyscy mnie o to pytają, chciałem powiedzieć, że na razie sprawa nagrody jest absolutnie zawieszona - tłumaczy reżyser w rozmowie z Patrycją Wanat z TOK FM.

TVP i Jacek Kurski nie komentują słów Smarzowskiego.

Źródło: Wyborcza.pl, TOK FM / zdjęcie główne: Forum Film

Co o tym sądzisz?

Porównywarka VOD Nowość Repertuar kin Program TV