Filmowe klapy finansowe. Największe porażki blockbusterów

Filmowe klapy finansowe stały się w czerwcu 2019 roku tematem dyskusji z uwagi na trzy wielkie porażki dużych tytułów. Jak to wyglądało w ostatnich latach? Zebrałem dla Was przykłady.

Filmowe klapy finansowe stały się w czerwcu 2019 roku tematem dyskusji z uwagi na trzy wielkie porażki dużych tytułów. Jak to wyglądało w ostatnich latach? Zebrałem dla Was przykłady.

Adam Siennica
Adam Siennica
Tagi:  box office 

Filmowe klapy finansowe to zawsze przykra wiadomość dla fanów kina, bo mogą nie doczekać się kontynuacji lubianych historii. Czynniki wpływające na porażki są różne: problemy za kulisami, konflikty, fatalna promocja lub po prostu kiepska jakość oferowanej rozrywki. Często się jednak zdarza, że naprawdę niezłe filmy poległy przez producentów, którzy najzwyczajniej nie potrafili ich sprzedać.

W newsie zebrałem dla Was największe klapy z ostatnich 20 lat, czyli od 1999 roku po dzień dzisiejszy, gdzie mamy głośny film zatytułowany X-Men: Mroczna Phoenix. Pod uwagę wziąłem blockbustery, czyli filmy z budżetem powyżej 100 mln dolarów. Ten też jest podany w galerii, ale mówimy tylko o kosztach realizacji, bo w większości przypadków budżet promocji nie jest znany, a on też jest ważny przy takich obliczeniach. Przy analizach klap kinowych filmów w box office nie bierze się pod uwagę wyników sprzedaży na rynku DVD i Blu-ray, ponieważ dotyczą one porażek na wielkim ekranie.

Men in Black International oraz Godzilla II: Król Potworów nie zostały wzięte pod uwagę w niniejszym newsie, ponieważ nie ma jeszcze pewnych szacunków co do strat, jakie filmy mogą ponieść, a w obu przypadkach jest szansa wyjścia na zero.

W galerii znajdziecie kwotę strat finansowych, które przez lata były szacowane przez analityków branży. Nieraz są to kwoty w granicach od do. Niestety, ale studia filmowe takich szczegółowych informacji nie udzielają.

Filmowe klapy finansowe. Największe porażki blockbusterów:

Źródło: THR, Deadline i inne / zdjęcie główne: materiały prasowe

Co o tym sądzisz?

Porównywarka VOD Nowość Repertuar kin Program TV