Przeczytaj w weekend

Honor Vision – oto pierwsze urządzenia z systemem HarmonyOS od Huawei

Światło dzienne ujrzały pierwsze inteligentne urządzenia napędzane systemem HarmonyOS, który ma być odpowiedzią Huawei na amerykańskiego Androida.

Światło dzienne ujrzały pierwsze inteligentne urządzenia napędzane systemem HarmonyOS, który ma być odpowiedzią Huawei na amerykańskiego Androida.

Emil Borzechowski
Emil Borzechowski
Tagi:  HarmonyOS 

Wojna handlowa na linii Chiny-USA trwa w najlepsze, a jedną z firm, która najwięcej na niej traci, jest Huawei. Chiński gigant technologiczny do niedawna był poniekąd uzależniony od Androida, systemu zainstalowanego w topowych urządzeniach firmy. HarmonyOS miał być odpowiedzią na spór zaogniony z administracją Donalda Trumpa i próbą uniezależnienia się na rynku mobilnym od wspomnianego Androida. Ale system w pierwszej kolejności trafi nie to smartfonów, a do telewizorów. A my poznaliśmy już urządzenia, które jako pierwsze skorzystają z jego potencjału.

HarmonyOS ma być narzędziem łączącym wszystkie inteligentne platformy, a swój rynkowy debiut zaliczy w telewizorach Honor Vision oraz Honor Vision Pro. Te mają zaś trafić do sprzedaży już w tym tygodniu, 15 sierpnia.

Wspomniane odbiorniki będą wyposażone w 55-calową matrycę LED pracującą w rozdzielczości 4K oraz ośmiordzeniowy procesor Huawei Honghu 818, który zadba o to, aby system operacyjny działał z z zadowalającą płynnością. Oprogramowanie będziemy mogli kontrolować m.in. za pośrednictwem aplikacji mobilnej i dostarczy nam. np. informacji pogodowych. W modelu Pro zamontowano ponadto wyskakującą kamerę oraz sześć mikrofonów, które pozwolą prowadzić wideokonferencję w rozdzielczości 1080p przy 30 klatkach na sekundę. Droższy model będzie wyposażony także w sześć 10-watowych głośników, tańszy – tylko w cztery.

Telewizory Honora mogą kusić przede wszystkim przystępną ceną. Model Vision wyceniono na 3799 juanów, czyli ok. 2080 zł. Zaś za model Vison Pro trzeba zapłacić 4799 juanów, czyli równowartość 2630 zł. Niestety, sprzęt nie trafi do powszechnej dystrybucji. Huawei chce najpierw przetestować możliwości HarmonyOS na rodzimym rynku, zanim wypuści urządzenia wyposażone w ten system przeznaczone na rynek globalny.

Źródło: The Verge / Zdjęcie: frandroid.com

Co o tym sądzisz?

Porównywarka VOD Nowość Repertuar kin Program TV