Horrory - TOP 70 najstraszniejszych filmów wg naEKRANIE.pl

Kontynuujemy nasz cykl, w którym przedstawiamy nasze redakcyjne typy w poszczególnych gatunkach filmowych. Czas na kino grozy.

Kontynuujemy nasz cykl, w którym przedstawiamy nasze redakcyjne typy w poszczególnych gatunkach filmowych. Czas na kino grozy.

Horror to gatunek filmowy, który znajduje się głęboko w serduszkach wielu z nas. Ostatnimi czasy obserwujemy rozkwit konwencji grozy. Artyści tacy jak Ari Aster i Robert Eggers pokazali jak rozwijać kreatywnie tego typu kino. W poniższym zestawieniu znalazły się zarówno produkcje eksperymentalne, jak i klasyki sprzed prawie stu lat. Na przestrzeni lat kino grozy zawsze stanowiło pewną awangardę, ale nigdy nie spadło na margines sztuki. 

Najlepsze horrory w historii wg naEKRANIE.pl - miejsca od 70. do 36.:

Tę część zestawienie otwiera artystyczny Funny Games Michaela Haneke, a kończy slasher Wzgórza mają oczy. Ten pierwszy obraz stanowi ostrzeżenie przed bezmyślną przemocą w kinie i telewizji. Drugi, na niepohamowanym bestialstwie buduje swój charakter. Wśród wyróżnionych filmów znajdziecie również zaskakująco dobrego Niewidzialnego człowieka oraz jedną z lepszych ekranizacji gier: Silent Hill. Nieco inny klimat prezentują niepokojące Coś za mną chodzi i Le locataire Romana Polańskiego. Ten drugi obraz, mimo że nie jest klasycznym horrorem, to momentami straszy lepiej, niż większość klasycznych opowieści o duchach. 

Najlepsze horrory w historii wg naEKRANIE.pl - miejsca od 35. do 1.:
 

Czemu Egzorcysta na pierwszym miejscu? Opowieść o opętaniu jest też historią o kryzysie wiary. Film przeraża na wielu polach i jest jednym z najbardziej dekadenckich filmów naszych czasów. Egzorcysta jest obrazem walki dobra ze złem. W żadnym innym horrorze te dwie strony konfliktu nie przedstawiono tak sugestywnie i poetycko. Dobro: wrażliwe, wątpiące, ale też niezłomne. Zło drwiące, obrazoburcze, ukrywające się za niewinną twarzą. W czołówce znalazło się również miejsce dla Czarownicy - filmu, który również działa prawidłowo na wielu poziomach. Na wysokich pozycjach nie mogła zabraknąć zarówno najnowszych przebojów w postaci Midsommar. W biały dzień i Lighthouse, jak i klasyków Hitchcocka. Czy zgadzacie się z naszymi typami? A może o czymś zapomnieliśmy? Dajcie znać w komentarzach!

Źródło zdjęcia głównego: materiały promocyjne

Co o tym sądzisz?

naEKRANIE Poleca

naEKRANIE poleca
naEKRANIE poleca
naEKRANIE poleca
naEKRANIE poleca

Dzisiaj urodziny obchodzą

Pedro Pascal

Pedro Pascal

ur. 1975, kończy 45 lat

Michael Fassbender

Michael Fassbender

ur. 1977, kończy 43 lat

Clark Gregg

Clark Gregg

ur. 1962, kończy 58 lat

Jaime Ray Newman

Jaime Ray Newman

ur. 1978, kończy 42 lat

Christopher Meloni

Christopher Meloni

ur. 1961, kończy 59 lat

Porównywarka VOD Nowość Repertuar kin Program TV