Jerzy Gruza nie żyje. Reżyser Czterdziestolatka miał 87 lat

Stowarzyszenie Filmowców Polskich poinformowało, że nie żyje Jerzy Gruza.

Stowarzyszenie Filmowców Polskich poinformowało, że nie żyje Jerzy Gruza.

Michał Jarecki
Michał Jarecki
Tagi:  śmierć 

Jerzy Gruza był reżyserem i scenarzystą filmowym, teatralnym i telewizyjnym, a także aktorem, twórcą seriali takich jak Wojna domowa czy Czterdziestolatek. Jak poinformowało PAP Stowarzyszenie Filmowców Polskich, filmowiec zmarł w niedzielę w nocy (16.02) w Warszawie. Jerzy Gruza miał 87 lat.

W grudniu 2019 roku w mediach pojawiła się informacja o pogorszeniu stanu zdrowia reżysera. Trafił on do szpitala w związku z problemami z oddychaniem.

Jerzy Gruza od 1983 do 1991 roku był dyrektorem Teatru Muzycznego w Gdyni. Przez wiele lat pracował również dla Telewizji Polskiej, gdzie reżyserował spektakle Teatru Telewizji. Był też autorem wielu opowiadań, wspomnień czy felietonów, w których starał się dokumentować kulturalne życie Polski. Jest t też laureatem m.in. SuperWiktora 1993 za całokształt twórczości, Nagrody Publiczności Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych 1976 za Motylem jestem, czyli romans 40-latka oraz tytułu Gwiazdy Telewizji Polskiej, przyznanego z okazji 50-lecia TVP za tworzenie oryginalnych form filmowych, teatralnych i rozrywkowych.

Co o tym sądzisz?

Porównywarka VOD Nowość Repertuar kin Program TV