Przeczytaj w weekend

Kult: ukaże się nowa powieść Łukasza Orbitowskiego

Kult to nowa powieść obyczajowa Łukasza Orbitowskiego, autora m.in. Exodusu, Innej duszy czy Tracę ciepło. Premiera już za kilka dni.

Kult to nowa powieść obyczajowa Łukasza Orbitowskiego, autora m.in. Exodusu, Innej duszy czy Tracę ciepło. Premiera już za kilka dni.

Łukasz Orbitowski rozpoczynał swoją karierę od grozy, ale szybko zaczął wprowadzać do swojej twórczości elementy obyczajowe. Od kilku lat już na dobre związany jest z mainstreamem, a powieści takie jak Inna dusza czy Exodus spotkały się z uznaniem czytelników.

Jego nowa powieść, zatytułowana Kult, przenosi czytelników do pierwszej połowy lat 80. ubiegłego wieku. Orbitowski za oś fabuły obrał religijne objawienia i zestawił je z rzeczywistością Polski Ludowej.

KultKult ukaże się nakładem Świata Książki 15 maja. Poniżej okładka i opis powieści:

Kult - okładkaŹródło: Świat Książki

1983, okres największej beznadziei Polski Ludowej. Po prowincjonalnych parafiach rozchodzi się wieść o Maryi ukazującej się na działkach w podwrocławskiej Oławie. Kościół odcina się od objawień, a generał Jaruzelski grzmi o religijnej ciemnocie. Mimo milicyjnych szykan dziesiątki tysięcy pątników nadciągają do małego miasteczka.
Prostoduszny rencista Heniek z nadludzką konsekwencją dąży do wybudowania wielkiego sanktuarium, które ma konsekrować papież Polak. Jego brat Zbyszek uporczywie lawiruje między poczuciem rodzinnej lojalności a oczekiwaniami przyjaciół, tworzących lokalną partyjno-kościelną elitę. Jego słabość do kobiet, równie silna jak miłość do żony i dzieci, to wymarzony materiał na esbecki szantaż.
„Kult” to najdojrzalsza powieść Łukasza Orbitowskiego, snuta z humorem i czułością. Zbeletryzowana, ale doskonale udokumentowana historia oławskich objawień jest tylko pretekstem do fascynującej opowieści o miłości i stracie, lojalności i próbie zrozumienia najbliższych. O potrzebie odkupienia win. O cudach i ich tajemnicy.

Źródło: Świat Książki / fot. Świat Książki

Co o tym sądzisz?

Porównywarka VOD Nowość Repertuar kin Program TV