Legiony Polskie w historycznej superprodukcji. Pierwsze szczegóły filmu

W sierpniu ruszą w Polsce zdjęcia do filmu historycznego Legiony. Wyjawiono szczegóły produkcji.

W sierpniu ruszą w Polsce zdjęcia do filmu historycznego Legiony. Wyjawiono szczegóły produkcji.

Adam Siennica
Adam Siennica

Legiony mają opowiedzieć o bojowym czynie Legionów Polskich z lat 1914-1916, czyli od wymarszu z Oleandrów aż po bitwę pod Kościuchnówką.

– Legiony to klasyczne kino wojenne opowiedziane z wielkim rozmachem, przy użyciu najnowocześniejszych technik filmowych. Pokażemy najpiękniejsze i najbardziej dramatyczne karty epopei legionowej, łącznie ze słynną szarżą ułanów pod Rokitną, która będzie jedną z najbardziej spektakularnych sekwencji filmu – mówi producent, Maciej Pawlicki.

Inicjatorem projektu i współproducentem jest Adam Borowski. Za produkcję odpowiadają Picaresque (firma Macieja Pawlickiego odpowiedzialna m.in. za Smoleńsk), Fundacja Obchodów 100. Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości i Filmoteka Narodowa Instytut Audiowizualny. Budżet filmu wynosi 28 mln złotych , ale twórcy chcą jeszcze starać się o 6 mln złotych z PISF-u. Dzięki temu będzie to piąty najdroższy film w historii polskiej kinematografii.

Czytaj także; Najlepsze polskie filmy 2017

Dariusz Gajewski (Obce nieboLekcje pana Kuki) wyreżyseruje na podstawie scenariusza, który napisał razem z Tomaszem Łysiakiem, Michałem Godzicem i Maciejem Pawlickim. Za zdjęcia odpowiada Arkadiusz Tomiak, scenografią zajmie się Ewa Skoczkowska, a kostiumy stworzy Małgorzata Gwiazdecka (Czas honoru). Konsultantami historycznymi są prof. Wysocki, prof. Nowak i Wiktor Cygan.

W obsadzie są Sebastian Fabijanski, Mirosław Baka i Jan Frycz (jako Józef Piłsudski). Castingi jeszcze trwają. Zdjęcia ruszą w sierpniu.

– Chcemy pokazać tych, dzięki którym nie mówimy dziś w polskich domach po rosyjsku czy niemiecku. To superprodukcja, którą jesteśmy winni im, ale także sobie samym. Oni 100 lat temu zwyciężyli, bo rozumieli sens narodowej wspólnoty zorganizowanej w niepodległym, własnym państwie. My budujemy nie tylko własne państwo, ale i sens nowoczesnego patriotyzmu, czyli współdziałania we wspólnocie, utożsamiania z nią swych losów – mówi producent, Maciej Pawlicki.

Źródło: sfp.org.pl / zdjęcie główne: ommons.wikimedia.org

Co o tym sądzisz?

Porównywarka VOD Nowość Repertuar kin Program TV