LEGO przestanie produkować klocki z plastiku
Czołowi producenci zabawek planują zredukować swój ślad węglowy, aby zredukować negatywny wpływ branży na środowisko naturalne. Porzucą plastik na rzecz bardziej ekologicznych materiałów.
Czołowi producenci zabawek planują zredukować swój ślad węglowy, aby zredukować negatywny wpływ branży na środowisko naturalne. Porzucą plastik na rzecz bardziej ekologicznych materiałów.
Tensie Whelan, dyrektor Stern Center for Sustainable Business, opowiedziała redakcji Associated Press o wyzwaniach, jakie w najbliższych latach czekają producentów zabawek. Jak zauważyła, obecnie aż 90% zabawek na amerykańskim rynku wykonuje się z plastiku i choć producenci angażują się w proekologiczne inicjatywy, nie sposób zweryfikować, jak deklaracje dotyczące zrównoważonego rozwoju przemysłu mają się do rzeczywistości. Z jednej strony mogą dbać o ekologię w swoich zakładach produkcyjnych, z drugiej zaś nie mają kontroli nad tym, jak np. postępują dostawcy surowców. I to na tym polu wciąż można sporo poprawić.
Zdaniem Whelan kluczem do redukcji śladu węglowego jest znaczne zredukowanie zużycia kartonu do produkcji opakowań oraz plastiku do produkcji samych zabawek. Uważa, że branża powinna brać przykład z takich rynkowych gigantów jak Mattel, Hasbro oraz LEGO. Choć przez lata wspomniane firmy produkowały tony nieekologicznych zabawek, w ciągu najbliższej dekady mogą porzucić plastik i znacząco zredukować odpady z kartonu.
Firma LEGO już w 2015 roku powołała do życia Sustainable Materials Center odpowiedzialne za badania nad materiałami nowej generacji. Pierwsze efekty pracy naukowców mogliśmy obserwować w 2018 roku, kiedy zapowiedziano wypuszczenie klocków roślinnych, stworzonych z trzciny cukrowej. Była to jednak dopiero zapowiedź tego, co wydarzy się na przestrzeni najbliższych dziesięciu lat. Duńczycy przewidują, że do 2030 roku wszystkie klocki LEGO będą produkowane zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju.
Podobny pogląd prezentuje także Mattel. Przedstawiciele korporacji poinformowali, że w procesie produkcji zabawek wykorzystują 93% materiałów ze źródeł odnawialnych bądź pozyskanych w sposób zrównoważony dla środowiska. I podobnie jak LEGO, do 2030 planują całkowicie zrezygnować z plastiku na rzecz materiałów pochodzenia roślinnego bądź w pełni zdatnych do recyclingu.
Wszystko wskazuje zatem na to, że czas plastikowych klocków LEGO powoli przemija. Choć te zabawki nie znikną z rynku, zmienią swoje oblicze na nieco bardziej ekologiczne.
Źródło: voanews.com
Kalendarz premier seriali
Zobacz wszystkie premieryDzisiaj urodziny obchodzą
ur. 1968, kończy 56 lat
ur. 1970, kończy 54 lat
ur. 1987, kończy 37 lat
ur. 1981, kończy 43 lat
ur. 1982, kończy 42 lat