Lo i stało się. Zaduma nad światem w sieci – polski zwiastun filmu Wernera Herzoga
Kiedy został wysłany pierwszy mail? Czy mistrzostwa świata w piłce nożnej w 2050 roku wygrają roboty? I czy istnieją jeszcze miejsca, gdzie nie docierają fale elektromagnetyczne?
Kiedy został wysłany pierwszy mail? Czy mistrzostwa świata w piłce nożnej w 2050 roku wygrają roboty? I czy istnieją jeszcze miejsca, gdzie nie docierają fale elektromagnetyczne?
Legendarny dokumentalista Werner Herzog, który ma swoim koncie nominację do Oscara, w najnowszym filmie obrazuje Internet, od jego początku po jego najbardziej odległe przejawy. Herzog snuje opowieść science fiction. Dla tych, którzy chcą się wybrać w podróż po świecie nowych technologii – to jest to! – pisze Lanre Bakare o Lo and Behold, Reveries of the Connected World w The Guardian.
Podróż zaczyna od samych źródeł cyfrowej rewolucji. To w pokoju na Uniwersytecie Kalifornijskim w 1969 roku został wysłany pierwszy mail. Jak wyglądał sprzęt komputerowy, z którego został wysłany? – Jak pancerna machina militarna – mówi ze śmiechem w filmie Leonard Kleinrock, współtwórca sieci ARPANET będącej prototypem tego, co nazywamy obecnie Internetem. Herzog prowadzi widzów przez szereg prowokacyjnych rozmów, które pokazują, w jaki sposób Internet przekształcił praktycznie wszystkie elementy realnego świata - od biznesu, przez edukację, podróże kosmiczne, po opiekę zdrowotną i w końcu osobiste relacje.
Herzog udowadnia, że moment, w którym Internet zacznie „śnić sam o sobie” jest już bardzo bliski. W filmie jeden z naukowców pokazuje, jak wygląda wyobraźnia robota, i zadaje niewygodne pytanie: czy otoczeni inteligentnymi maszynami na pewno będziemy wciąż potrzebowali towarzystwa drugiego człowieka? Całkiem możliwe jest także, że mistrzostwa świata w piłce nożnej w 2050 roku wygrają roboty. Prace na amerykańskim uniwersytecie Carnegie Mellon w Pittsburghu przybliżają do tego momentu z każdą chwilą. W filmie Herzoga możemy zobaczyć prototypy maszyn, które wkrótce mogą stać się bardziej skuteczne na boisku od Leo Messiego.
- Internet to wspaniały wynalazek, który traktujemy jako coś oczywistego. Może prowadzić do rzeczy wspaniałych, ale równie dobrze może posłużyć do robienia rzeczy strasznych – mówi producent filmu Jim McNiel. Uwadze Herzoga nie umyka mroczna strona wszechobecnego zasięgu i hakerski półświatek. Reżyser rozmawia m.in. z bożyszczem hakerów Kevinem Mitnickiem. I stawia pytanie o wciąż nieokreśloną przyszłość Internetu.
Lo and Behold, Reveries of the Connected World wchodzi na ekrany polskich kin 2 września 2016
Źródło: materiały prasowe / fot. Docs Against Gravity
Kalendarz premier seriali
Zobacz wszystkie premieryDzisiaj urodziny obchodzą
ur. 1960, kończy 64 lat
ur. 1968, kończy 56 lat
ur. 1964, kończy 60 lat
ur. 1968, kończy 56 lat
ur. 1967, kończy 57 lat