Tak AI plagiatuje Marvela czy Star Wars. Porównanie przynosi zatrważające wnioski
Sztuczna inteligencja może plagiatować dzieła należące do Marvela, Star Wars i wielu innych franczyz. Stworzone przez AI prace do złudzenia przypominają oryginalne kadry z filmów.
Sztuczna inteligencja może plagiatować dzieła należące do Marvela, Star Wars i wielu innych franczyz. Stworzone przez AI prace do złudzenia przypominają oryginalne kadry z filmów.
Wczoraj Reid Southen, artysta koncepcyjny pracujący w swojej karierze m.in. nad produkcjami Marvela, DC, Matrixem czy Igrzyskami śmierci, przypomniał na portalu X współtworzony przez siebie, głośny artykuł ze stycznia 2024 roku (drugim autorem jest Gary Marcus, naukowiec i psycholog zajmujący się tematyką AI), w którym opisywał i na wielu przykładach pokazywał, w jaki sposób sztuczna inteligencja nie tylko może, ale i plagiatuje dzieła wchodzące w skład uniwersów Marvela, Star Wars i wielu innych. Analiza porównawcza prowadzi do naprawdę zatrważających konkluzji.
Marcus i Southen napisali rzeczony artykuł niedługo po tym, gdy "The New York Times" pozwał firmę OpenAI za bezprawne korzystanie z tekstów redakcji, przedstawiając w sądzie niezliczone dowody na trenowanie przez systemy sztucznej inteligencji na własności intelektualnej gazety i późniejsze jej rozpowszechnianie bez uzyskania żadnej zgody. Autorzy postanowili uzmysłowić czytelnikom, jak łatwo modele AI - wersja alfa popularnego Midjourney V6 i zaimplementowany przez Microsoft w przeglądarce Bing DALL-E3 - wykorzystują dzieła chronione na mocy prawa autorskiego, by tworzyć obrazy do złudzenia przypominające oryginały.
W części artykułu poświęconej studium przypadku Southen i Marcus już na początku badań odkryli, że Midjourney generuje prace niemożliwe do odróżnienia w stosunku do danego filmu, jeśli użytkownik skorzysta z pojawiających się w systemie podpowiedzi. To właśnie w ten sposób autorzy stworzyli przy pomocy AI obrazy wyglądające jak wyjęte żywcem z takich filmów, seriali i gier jak Avengers: Wojna bez granic, Mroczny Rycerz, Diuna, Matrix: Zmartwychwstania czy The Last of Us. Sprawa wygląda nawet bardziej uderzająco w przypadku Simpsonów - kadry sztucznej inteligencji przywodziły na myśl niezwykle wierną kopię animacji.
Już wstępny etap analizy doprowadził Southena i Marcusa do wniosku, że Midjourney w wersji V6 musi trenować na materiałach chronionych prawem autorskim. Także na zwiastunach, co udowodniło wygenerowanie niepokazanego w kinowej wersji filmu ujęcia z trailera Wojny bez granic, przedstawiającego biegnących wraz z Hulkiem Avengersów.
Później autorzy zrezygnowali z kierowania się podsuwanymi przez Midjourney sugestiami, próbując wykorzystać AI do stworzenia obrazów "rozpoznawalnych postaci" ze świata Gwiezdnych Wojen: Mandalorianina, Dartha Vadera czy Luke'a Skywalkera. Istotne jest to, że w żadnym przypadku sztuczna inteligencja nie została nakierowana na konkretne frazy; twórcy artykułu nie używali więc słów i wyrażeń w typie "Star Wars" czy imienia i nazwiska bądź przydomka danej postaci. Pomimo tego faktu Midjourney i tak generował prace przedstawiające Vadera czy Luke'a Skywalkerka wyglądające jak z tworzonych w uniwersum Gwiezdnych Wojen filmów.
Jakby tego było mało, Midjourney robił to nawet wówczas, gdy AI została "poproszona" o to, by nie łamała praw autorskich.
W ramach analizy odkryto także, że po wprowadzeniu do modelu sztucznej inteligencji monitu w postaci jednego tylko słowa - "screencap" - Midjourney generował przypominające klatki filmowe obrazy przedstawiające Lokiego, Spider-Mana, księżniczkę Elsę czy Rey. Autorzy artykułu przedstawili nawet listę filmów, gier i aktorów, których kadry bądź wizerunki z całą pewnością były wykorzystane przez AI w ramach treningu.
AI plagiatuje dzieła Marvela, Star Wars i innych franczyz - prace pokazujące problem
Dyrektor Midjourney o łamaniu praw autorskich przez AI
David Holz, założyciel i dyrektor firmy Midjourney, zapytany kilka miesięcy temu przez Forbesa o to, czy uzyskał zgodę żyjących twórców i artystów na używanie ich wizerunków lub tworzonych przez nich dzieł, odpowiedział:
Cały artykuł Southena i Marcusa znajdziecie w tym miejscu.
Źródło: spectrum.ieee.org/X/Reid Southen
Kalendarz premier seriali
Zobacz wszystkie premieryDzisiaj urodziny obchodzą
ur. 1983, kończy 41 lat
ur. 1961, kończy 63 lat
ur. 1959, kończy 65 lat
ur. 1972, kończy 52 lat
ur. 1962, kończy 62 lat