Międzynarodowy Festiwal Filmowy Hommage à Kieślowski - program 9. edycji
Przed nami 9. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Hommage à Kieślowski. Co ciekawego w programie?
Przed nami 9. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Hommage à Kieślowski. Co ciekawego w programie?
Międzynarodowy Festiwal Filmowy Hommage à Kieślowski to coroczne święto kina, poświęcone filmografii polskiego reżysera, Krzysztofa Kieślowskiego. W tym roku odbędzie się 9. edycja wydarzenia - impreza rozpocznie się 13 września i potrwa do 15 września w Sokołowsku koło Wałbrzycha.
Podczas ceremonii otwarcia odbędzie się pokaz eseju filmowego 3 kolory: Srebrny, który został wyprodukowany przez brytyjskie czasopismo filmoznawcze Sight & Sound. W nim przyjrzymy się trylogii Kieślowskiego - twórcy poddali poszczególne części analizie porównawczej i głębszej refleksji. W programie jest także specjalny pokaz filmu Trzy kolory: Czerwony, od premiery którego mija okrągłych 25 lat. Po pokazie zgromadzeni będą mogli wysłuchać panelu dyskusyjnego z udziałem Krzysztofa Piesiewicza (scenarzysta, najważniejszy partner zawodowy Kieślowskiego), Piotra Jaxy (fotosista Trzech kolorów), Urszuli Lesiak (montażystka Białego), Tadeusza Sobolewskiego (krytyk filmowy) Michała Oleszczyka (krytyk filmowy), Ireny Strzałkowskiej (Studio Filmowe TOR) i i Zdenka Holý (dziekan praskiej szkoły filmowej FAMU, tłumacz książek o Kieślowskim w Czechach). Moderatorem dyskusji będzie Łukasz Maciejewski.
W ramach festiwalu odbędzie się także specjalny panel kina czeskiego, obejmujący zarówno pokazy czeskich filmów (Chata na sprzedaż, Jan Palach) jak i dyskusje z twórcami i krytykami kina (gośćmi będą Tomáš Pavlíček (reżyser i scenarzysta młodego pokolenia) i Robert Sedláček (reżyser i twórca zaangażowany zarówno na polu kina, jak i telewizji)). Spotkanie poprowadzi Petr Vlček (kurator sekcji czeskiej festiwalu, znawca kina europejskiego).
Nowością w tym roku będzie otwarcie nowej sekcji Lekcja kina. Podczas 9. edycji wyświetlony zostanie jeden z ulubionych filmów Kieślowskiego, Brzdąc w reżyserii Charlesa Chaplina - pokaz będzie zorganizowany w specjalnie zaaranżowanej przestrzeni Sanatorium Brehmera. Odbędzie się także pokaz filmu Varda by Agnes w reżyserii Agnes Vardy.
Oto pozostałe informacje z programu:
- Sekcja TU I TERAZ: NOWE POLSKIE DOKUMENTY - sekcja polskich filmów dokumentalnych i cykl spotkań z ich twórcami (pojawią się Małgorzata Imielska z filmem Miłość i puste słowa oraz Paweł Wysoczański z filmem Jutro czeka nas długi dzień, Grzegorz Brzozowski z filmem Obcy na mojej kanapie oraz Michał Hytroś z filmem Siostry).
- Sekcja NAJNOWSZE POLSKIE KINO - pokaz filmu Xawerego Żuławskiego Mowa ptaków + panel dyskusyjny z reżyserem oraz odtwórcą jednej z głównych ról – Sebastianem Fabijańskim. Dodatkowo pokazy filmów Wilkołak (reż. Adrian Panek) i Powrót (reż. Magdalena Łazarkiewicz).
- Otwarcie Archiwum Kieślowskiego - celem Archiwum jest pozyskiwanie, digitalizacja, ochrona i upowszechnianie zasobów archiwalnych związanych z twórczością jednego z najwybitniejszych europejskich reżyserów.
- Wydarzenia towarzyszące - wystawa niepublikowanych do tej pory fotosów z planu filmowego trylogii Trzy kolory autorstwa Piotra Jaxy; kino plenerowe.
- Goście festiwalu - Maria Kieślowska, Magdalena Łazarkiewicz, Grażyna Torbicka, Sebastian Fabijański, Leigh Singer, Xawery Żuławski, Adrian Panek, Krzysztof Piesiewicz, Piotr Jaxa, Piotr Sobociński Jr, Michał Sobociński, Łukasz Maciejewski, Tomáš Pavlíček, Robert Sedláček, Grzegorz Brzozowski, Petro Aleksowski i inni.
Więcej informacji można znaleźć na stronie www.hommageakieslowski.pl.
Źródło: informacja prasowa / zdjęcie główne: materiały prasowe
Kalendarz premier seriali
Zobacz wszystkie premieryDzisiaj urodziny obchodzą
ur. 1984, kończy 40 lat
ur. 1978, kończy 46 lat
ur. 1965, kończy 59 lat
ur. 1975, kończy 49 lat
ur. 1945, kończy 79 lat