Przeczytaj w weekend

Minister kultury Rosji: Dorośli czytelnicy komiksów to kretyni

Rosyjski minister kultury, Władimir Miedinski, określił w jednej z wypowiedzi dorosłych czytelników komiksów jako kretynów.

Rosyjski minister kultury, Władimir Miedinski, określił w jednej z wypowiedzi dorosłych czytelników komiksów jako kretynów.

Piotr Piskozub

Piotr Piskozub

Tagi:  książka 

Ledwie w sobotę informowaliśmy Was, że burmistrz Rio de Janeiro na jednym z tamtejszych konwentów chciał zablokować sprzedaż komiksu Avengers: The Children's Crusade - wszystko z powodu tego, że na jednej z ilustracji przedstawiono gejowski pocałunek dwóch młodych herosów, Wiccana i Hulklinga (więcej o tej sprawie przeczytacie tutaj). Teraz w ślad za brazylijskim politykiem postanowił najwidoczniej ruszyć rosyjski minister kultury, Władimir Miedinski, który na odbywających się w Moskwie 32. Międzynarodowych Targach Książki nazwał dorosłych czytelników komiksów "kretynami". Jak podaje BBC, tak brzmiała jego wypowiedź:

Komiksy - to jest dla tych, którzy słabiej czytają. Mam bardzo negatywny stosunek do komiksów. One są jak guma do życia, to nawet nie jedzenie. Komiksy - nastawienie powinno być na dziecko, takie, które dopiero uczy się czytać, maksymalnie do 7-8 lat. Jeśli dorosły czyta komiksy, to przyznaje: Jestem kretynem, czytam komiksy. Prawdopodobnie możliwe jest ich kolekcjonowanie, to na pewno zabawa, ale nie ich czytanie. 

Do tej wypowiedzi odnieśli się już rosyjscy wydawcy komiksów i właściciele sklepów z powieściami graficznymi. Tak sprawę odniósł skomentował przedstawiciel tych ostatnich, Iwan Czerniawski:

Oni obawiają się, że to jest powiązane z propagandą, amerykańska rzecz, z natury rzeczy demoralizująca. Jest taki stereotyp, że komiksy są czymś zupełnie obcym dla rosyjskiej mentalności, czymś, co degraduje. Z poziomu właściciela sklepu spotykamy się z tym stereotypem, gdy odwiedzają nas przypadkowi przechodnie. Są też ludzie, którzy przychodzą tu ze swoimi dziećmi i mówią: Lepiej, żebyś przeczytał coś normalnego

Miedinski ma najwyraźniej całą hierarchię mediów - czytelników książek ceni też znacznie bardziej niż widzów programów telewizyjnych:

Nadal kochamy książki, nadal kochamy czytać. Bez urazy dla widzów telewizji, ale jak wiemy, ci, którzy czytają książki - mówimy to naszym uczniom, przy każdej lekturze - będą zawsze wyprzedzać tych, którzy oglądają telewizję. Czytajcie książki!

Źródło: BBC / zdjęcie główne: DC

Co o tym sądzisz?

naEKRANIE Poleca

Dzisiaj urodziny obchodzą

Nancy Travis

Nancy Travis

ur. 1961, kończy 58 lat

Jerry Bruckheimer

Jerry Bruckheimer

ur. 1943, kończy 76 lat

David James Elliott

David James Elliott

ur. 1960, kończy 59 lat

Cheryl Hines

Cheryl Hines

ur. 1965, kończy 54 lat

Michael Hirst

Michael Hirst

ur. 1952, kończy 67 lat

Porównywarka VOD Nowość Repertuar kin Program TV